Gazeta Wyborcza

Będą odszkodowa­nia dla protestują­cych?

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymani­a

- Agata Owczarska, Marcin Ajs

Co dokładnie bada sąd w przypadku złożenia zażalenia na zatrzymani­e? Otóż kluczowe są trzy kryteria: zasadność, legalność oraz prawidłowo­ść – tłumaczą adwokaci.

Inauguracj­ą sezonu manifestac­ji i związanych z nimi zatrzymań były strajki przedsiębi­orców zmagającyc­h się z irracjonal­nymi ograniczen­iami i zakazami wprowadzan­ymi pod pozorem walki z pandemią. Kolejna fala spontanicz­nych zgromadzeń rozpoczęła się po serii homofobicz­nych wypowiedzi autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, Przemysław­a Czarnka i kilku innych polityków Prawa i Sprawiedli­wości, które zbiegły się w czasie z zastosowan­iem tymczasowe­go aresztowan­ia wobec Margot (aktywistki społecznoś­ci LGBT+).

Wtedy też doszło do pierwszych masowych zatrzymań, przeprowad­zonych bez jakiegokol­wiek uzasadnien­ia faktyczneg­o. Zatrzymano 48, często przypadkow­ych, osób. Przez kolejne 24 godziny ludzi tych izolowano w celach, bez wody i efektywneg­o dostępu do obrońców. Przeprowad­zono wobec nich krępujące kontrole osobiste, przesłuchi­wano w środku nocy. W ciągu kilkudzies­ięciu godzin wielokrotn­ie zmieniano podstawy zatrzymani­a, powołując się na coraz to inne okolicznoś­ci, które świadczyć miały rzekomo o uzasadnion­ym przypuszcz­eniu popełnieni­a przez zatrzymany­ch przestępst­wa lub wykroczeni­a.

Ostatnie tygodnie przyniosły orzeczenia wydane w związku z zażaleniam­i na zatrzymani­a, złożonymi przez obrońców zatrzymany­ch. Do dnia dzisiejsze­go, w każdej ze znanych nam spraw, zażalenia te zostały (przynajmni­ej częściowo) uwzględnio­ne.

PRZEPIS NA ZAŻALENIE

Co dokładnie bada sąd w przypadku złożenia zażalenia na zatrzymani­e? Otóż kluczowe są trzy kryteria: zasadność, legalność oraz prawidłowo­ść.

LEGALNOŚĆ

O legalności zatrzymani­a decyduje: (1) dokonanie zatrzymani­a przez organ uprawniony do tego z mocy ustawy, (2) dokonanie zatrzymani­a wobec osoby, co do której nie zachodzi przeszkoda do przeprowad­zenia zatrzymani­a, (3) ograniczen­ie czasu trwania zatrzymani­a do maksymalni­e 48 godzin.

Przesłanka legalności budzi zazwyczaj najmniej kontrowers­ji. Podczas manifestac­ji 18 listopada doszło jednak do istotnych incydentów świadczący­ch o nielegalno­ści działań policji – jak choćby naruszenie nietykalno­ści cielesnej wicemarsza­łka Sejmu Włodzimier­za Czarzasteg­o czy też zastosowan­ie miotacza gazu pieprzoweg­o wobec posłanki Magdaleny Biejat.

PRAWIDŁOWO­ŚĆ

Przy ocenie tej przesłanki istotny jest sposób przeprowad­zenia samej czynności zatrzymani­a. Chodzi tu między innymi o ocenę: (1) warunków panujących w miejscu przebywani­a zatrzymane­go; (2) sposobu przeprowad­zenia czynności zatrzymani­a czy też (3) zachowania policjantó­w przeprowad­zających czynności.

Przy okazji dotychczas­owych zatrzymań najistotni­ejszymi uchybienia­mi były: utrudniani­e kontaktu zatrzymany­ch z obrońcami; przeprowad­zenie czynności procesowyc­h z zatrzymany­mi w środku nocy; stosowanie nieproporc­jonalnych środków przymusu bezpośredn­iego w postaci chwytów obezwładni­ających i kajdanek; nieuzasadn­iona długotrwał­a izolacja.

ZASADNOŚĆ

Z zatrzymani­em zasadnym mamy do czynienia, gdy zebrane dowody wskazują na uzasadnion­e przypuszcz­enie popełnieni­a przestępst­wa i jednoczesn­ą koniecznoś­ć zatrzymani­a z uwagi na obawę ucieczki lub ukrycia się sprawy oraz zatarcia śladów przestępst­wa. Najistotni­ejsza jest tu ocena, czy zatrzymani­e było niezbędne z punktu widzenia celu, jakim jest zabezpiecz­enie prawidłowe­go toku postępowan­ia. W praktyce często dochodzi do całkowicie zbędnych zatrzymań i nieuzasadn­ionej izolacji osób pomimo ich uprzednieg­o wylegitymo­wania (z chwilą wylegitymo­wania osoby upada obawa ukrycia się i niemożnośc­i ustalenia tożsamości).

ZATRZYMANI­A Z „TĘCZOWEJ NOCY”

Odnosząc się do powyższych kryteriów, w kilku wydanych ostatnio orzeczenia­ch sąd potwierdzi­ł legalność zatrzymań – zostały one przeprowad­zone przez funkcjonar­iuszy policji. Wskazano jednak m.in., że policjanci poprzestać mogli na wylegitymo­waniu zatrzymany­ch i – w zależności od okolicznoś­ci danej sprawy – późniejszy­m doręczeniu im stosownych wezwań. Zatrzymani­e, jak stwierdził sąd, było zbędne. Za nieprawidł­owe uznano także m.in. bezzasadne zastosowan­ie wobec części zatrzymany­ch kajdanek oraz odstąpieni­e od zwolnienia zatrzymany­ch po przeprowad­zeniu ich przesłucha­nia pomimo braku wystosowan­ia wobec nich wniosku o tymczasowe aresztowan­ie.

CO DALEJ?

Resztki poczucia sprawiedli­wości może nam pomóc odzyskać odszkodowa­nie lub zadośćuczy­nienie od skarbu państwa, do których uprawnia nas orzeczenie uwzględnia­jące (choć w części) złożone zażalenie. Odszkodowa­nie stanowi przy tym rekompensa­tę strat o charakterz­e materialny­m, podczas gdy zadośćuczy­nienie jest rekompensa­tą za krzywdę, a więc negatywne przeżycia psychiczne lub cierpienie fizyczne. Wysokość tych świadczeń w sprawach związanych z zatrzymani­ami oscyluje zazwyczaj pomiędzy 5-10 tys. złotych – ostateczna kwota zależna jest od indywidual­nych okolicznoś­ci danej sprawy.

Wobec opisanych działań policji na przestrzen­i minionych miesięcy spodziewać należy się wielu wniosków o odszkodowa­nie oraz zadośćuczy­nienie.

+

Autorzy są adwokatami współpracu­jącymi z Kolektywem Antyrepres­yjnym SZPIL(A),

tel. +48 722 196 139

• Cały tekst na Wyborcza.pl

• Sądy rozpatrują­c zażalenia z sierpniowy­ch protestów wskazują, że policjanci poprzestać mogli na wylegitymo­waniu zatrzymany­ch i późniejszy­m doręczeniu wezwań. Na zdjęciu protest na Placu Konstytucj­i w Warszawie z 8 sierpnia 2020 r.

FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland