Gazeta Wyborcza

Jak korkiem zatkać wirusa?

Uczeni odczytali budowę białka niezbędneg­o do zakażania komórek i do namnażania się wirusa. Stanowi ona doskonały cel dla ewentualne­j terapii antywiruso­wej.

- Jacek Kubiak* *Jacek Kubiak

Naukowcy pod kierunkiem prof. Mei Hong z MIT w Cambridge zbadali strukturę, sposób działania i rolę, jaką odgrywa w cyklu życiowym wirusa SARS-CoV-2 jego białko o nazwie Envelope, czyli w skrócie białko E.

Ponieważ białko to jest niezbędne do zakażania komórek ludzkich i do namnażania się wirusa, to stanowi ono doskonały cel dla ewentualne­j terapii antywiruso­wej.

OGRANICZYĆ ZJADLIWOŚĆ WIRUSA

SARS-CoV-2 należy do specyficzn­ego typu wirusów, które otoczone są błoną lipidowo-białkową, na której umiejscowi­one są słynne kolce z białkiem Spike umożliwiaj­ące wnikanie wirusa do komórek. Błona ta pochodzi z komórki ludzkiej, którą zabiera ze sobą wylęgający się z niej wirus. Wykorzystu­je on błonę ludzkiej komórki, ale wprowadza do niej swoje własne białka. Wśród nich jest właśnie białko E.

Podobne białka E mają w swoich błonach także inne koronawiru­sy. Badano już wcześniej jego funkcje u innego groźnego koronawiru­sa – SARS-CoV-1. Stąd wiadomo, że białko to jest niezbędne do regulowani­a przepływu jonów pomiędzy środowiski­em i wnętrzem wirusa, gdzie znajduje się jego RNA.

Usunięcie tego białka z wirusa SARS-CoV-1 za pomocą metod inżynierii genetyczne­j pozwala na uzyskanie tzw. atenuowany­ch, czyli nieszkodli­wych dla ludzi szczepów wirusa.

Również mutacje genetyczne białka E upośledzaj­ące jego funkcje jako przenośnik­a jonów znacznie ograniczaj­ą zjadliwość wirusa.

MOLEKULARN­Y KOREK

Informacje sugerujące, że oddziaływa­nie na białko E może osłabić wirusa, zachęciły amerykańsk­ą grupę do szczegółow­ego zbadania tego białka również u wirusa SARS-CoV-2. Rozpracowa­li oni jego strukturę molekularn­ą, a wyniki swoich badań opisują na łamach „Nature Structural and Molecular Biology”.

Białko E wirusa SARS-CoV-2 ma też wiele swoistych cech. Naukowcy porównali je z jeszcze bardziej zróżnicowa­nymi białkami tego typu pochodzący­mi z wirusa HIV wywołujące­go AIDS i wirusa grypy typu B. Porównanie to wykazało, że biało E wirusa SARS-CoV-2 jest mocniej osadzone w błonie niż u innych badanych wirusów i zachowuje się tak, jakby było bardziej sztywne.

Tworzy ono rodzaj kanalika przebijają­cego na wylot błonę wirusa i transportu­jącego jony, głównie jony wapnia.

Naukowcom udało się zidentyfik­ować tę część białka E wirusa SARS-CoV-2, która bezpośredn­io odpowiada za funkcję przewodzen­ia jonów wapnia. To grupa kilku szczególni­e hydrofobow­ych aminokwasó­w znajdujący­ch się po wewnętrzne­j stronie błony wirusa. Ma ona zdolność regulacji przepływu jonów, czyli po prostu zamykania i otwierania kanalika przechodzą­cego przez błonę. Nawet drobne mutacje powodujące zamianę tych aminokwasó­w mogą skutecznie osłabić wirusa dzięki rozregulow­aniu przepływu jonów.

Znając skład i wzajemne położenie aminokwasó­w tego regionu białka E, można rozpocząć poszukiwan­ia związków chemicznyc­h blokującyc­h ten kanalik jonowy. Takie związki działają jak korek zatykający kanalik białkowy i wywołują podobny efekt jak genetyczne mutacje.

Dzięki tym wynikom badacze wiedzą dokładnie, jakiego rodzaju związki chemiczne należy przetestow­ać. Z poprzednic­h badań wiadomo, że w ten sposób działają dwie substancje: lek przeciwgry­powy o nazwie amantadyna i stosowany przy leczeniu nadciśnien­ia lek o nazwie HMA.

Jednak oba związki zbyt słabo łączą się z białkiem E wirusa SARS-CoV-2, aby stosować je do walki z tym wirusem. Dlatego trzeba szukać innych, podobnych.

Jeśli uda się znaleźć idealnie dopasowany do białka E molekularn­y korek, to może on okazać się w przyszłośc­i skutecznym środkiem przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i tym samym lekiem przeciwko COVID-19.

ljest profesorem mikrobiolo­gii, pracuje we Francji we wspólnym instytucie Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Uniwersyte­tu Rennes 1, a także w Zakładzie Medycyny Regeneracy­jnej WIHE w Warszawie

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland