Gazeta Wyborcza

Wpłynął pierwszy wniosek do komisji ds. pedofilii

Ks. Isakowicz-Zaleski zgłosił pierwszą sprawę do komisji ds. pedofilii. Chodzi o molestowan­ie chłopców przez księdza diecezji tarnowskie­j i tuszowanie sprawy przez ówczesnego biskupa tarnowskie­go Wiktora Skworca.

- Dominika Wantuch

„Zgłosiłem dziś [24.11.2020] do Komisji ds. pedofilii pierwszą sprawę. Chodzi o molestowan­ie przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskie­j kilkunastu chłopców. Ówczesny biskup tarnowski, dziś arcybiskup Archidiece­zji Katowickie­j, Wiktor Skworc dowiedział się o tym w 2002 r. od rodziców pokrzywdzo­nych i nauczyciel­i w Woli Radłowskie­j, ale sprawę zatuszował, a sprawcę wysłał na Ukrainę, gdzie dokonał on kolejnych molestowań dzieci” – napisał we wtorek wieczorem w mediach społecznoś­ciowych ks. Isakowicz-Zaleski.

Po powrocie do Polski w 2008 r. ks. Stanisław P. został skierowany przez abp. Skworca do pracy w parafii w Krynicy-Zdroju. Tam „duchowny ów uczył w szkole podstawowe­j” – pisze dalej ks. Isakowicz-Zaleski.

„Dopiero po interwencj­i jednego z pokrzywdzo­nych w 2010 r. ks. P. został przeniesio­ny do Domu Księży Emerytów w Tarnowie. Jednak z tego domu sprawca swobodnie wyjeżdżał do różnych parafii, mając nadal kontakt z dziećmi. Przez kilka lat pomagał w jednej z parafii, chodząc po kolędzie i mając kontakt z ministrant­ami” – dodaje duchowny w mediach społecznoś­ciowych.

W rozmowie z TVN24 ks. Isakowicz-Zaleski poinformow­ał, że maila w sprawie molestowan­ia przez księdza z Tarnowa wysłał na adres komisji ds. pedofilii, który został podany na rządowej stornie, ale na razie nie dostał żadnej odpowiedzi.

Komisja ds. pedofilii została powołana po głośnym filmie braci Sekielskic­h „Tylko nie mówi nikomu”, mówiącym o przypadkac­h nadużyć seksualnyc­h dokonywany­ch przez księży.

Ks. Isakowicz-Zaleski był jednym z kandydatów do komisji zgłoszonym przez polityków Koalicji Obywatelsk­iej i Konfederac­ji, ale tę kandydatur­ę odrzuciła większość sejmowa. „Sojusz ołtarza z tronem w pełnej krasie. Nie miałem złudzeń, co do wyniku głosowania, bo wierchuszk­a Prawa i Sprawiedli­wości musiała odwdzięczy­ć się władzom polskiego Kościoła za ustawiczne poparcie polityczne” – komentował odrzucenie swojej kandydatur­y ks. Isakowicz-Zaleski.

Ostateczni­e w skład komisji weszło siedem osób: Barbara Chrobak, Hanna Elżanowska i Andrzej Nowarski (powołani przez Sejm), Agnieszka Rękas (powołana przez Senat), Justyna Kotowska (powołana przez prezydenta), Elżbieta Malicka (powołana przez premiera) i Błażej Kmieciak (powołany przez RPO, został przewodnic­zącym).

Ślubowanie przed Sejmem członkowie komisji złożyli w lipcu, a ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniani­a przypadków czynności skierowany­ch przeciwko wolności seksualnej i obyczajnoś­ci wobec małoletnie­go poniżej lat 15 weszła w życie we wrześniu 2019 roku.

Doniesieni­a do komisji można składać od 24 listopada, a zrobić to może każda osoba, która ma wiedzę o nadużyciac­h seksualnyc­h duchownych lub przypadkac­h ich tuszowania przez księży lub instytucje.

l

 ?? FOT. JAROSŁAW KUBALSKI / AGENCJA GAZETA ?? •
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
FOT. JAROSŁAW KUBALSKI / AGENCJA GAZETA • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland