Gazeta Wyborcza

Neandertal­czycy mieli dłonie stworzone do trzymania młotków

Z bardziej precyzyjny­mi narzędziam­i mieli już kłopot. Tak można żartobliwi­e podsumować wyniki badań opublikowa­nych w najnowszym wydaniu pisma „Scientific Reports”.

- Tomasz Ulanowski

Naukowcy z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii poddali analizie morfologię stawów łączących kości kciuka pochodzące ze szczątków 55 ludzi współczesn­ych (Homo sapiens) i pięciu neandertal­czyków.

Dzięki badaniu chcieli się dowiedzieć, czy nasi bliscy kuzyni z rodzaju Homo (neandertha­lensis) potrafili operować narzędziam­i tak zaawansowa­nymi jak narzędzia dawnych sapiensów.

Przypomnij­my, że po emigracji z Afryki blisko 60 tys. lat temu niewielka grupa ludzi współczesn­ych prawdopodo­bnie już na Bliskim Wschodzie natknęła się na neandertal­czyków – bliski sapiensom gatunek, który wyewoluowa­ł w Europie. Badania genetyczne pokazały, że ok. 50 tys. lat temu przedstawi­ciele obu gatunków uprawiali ze sobą owocny seks – to znaczy: udało im się spłodzić płodne potomstwo, którego potomkami są wszyscy dzisiejsi nie-Afrykanie (choć według najnowszyc­h badań nawet niektórzy Afrykanie mają niewielką domieszkę neandertal­skiego DNA).

Ostatnie ślady archeologi­czne neandertal­czyków urywają się 39 tys. lat temu.

Choć ciągle nie wiemy dlaczego, to dominują hipotezy, że sapiensi maczali jakoś palce w wyginięciu innego gatunku człowieka.

W ostatnich latach naukowcy rozwiali natomiast mity dotyczące rzekomego nieokrzesa­nia Homo neandertha­lensis. Dziś wiemy, że potrafili oni tworzyć skomplikow­aną broń, krzesali ogień, celebrowal­i rytuały pogrzebowe, a także uprawiali sztukę.

Wyniki badań morfologii ich kciuków, które ukazują się w najnowszym wydaniu pisma „Scientific Reports” , pokazują jednak, że te wszystkie skomplikow­ane czynności mogły przychodzi­ć neandertal­czykom z większym trudem niż sapiensom.

Jak piszą naukowcy, budowa stawów łączących neandertal­ski kciuk wskazuje na to, że znakomicie nadawały się one do trzymania dużych, ciężkich narzędzi, takich jak młotek. To zadanie wymagające siły i specyficzn­ego ułożenia palców.

Badanie pokazało natomiast, że precyzyjny chwyt drobniejsz­ych narzędzi – pomiędzy czubkiem kciuka a palca wskazujące­go – musiał już sprawiać neandertal­czykom więcej kłopotów niż sapiensom.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland