Gazeta Wyborcza

BYDGOSZCZ otwarta na inwestycje w nowej rzeczywist­ości

-

Nie sposób szukać w Polsce czy nawet całej Europie miejsca, którego nie dotknęłyby negatywne skutki epidemii koronawiru­sa. Sytuacja z ostatnich miesięcy poważnie wpłynęła nie tylko na sferę zdrowia publiczneg­o, lecz także na inne elementy społeczno-gospodarcz­ego ładu, tak w skali makro, jak i mikro. Obecna „nowa rzeczywist­ość” to także wiele nowych wyzwań – zarówno dla biznesu, nowych inwestycji, jak i dla miasta, będącego otoczeniem gospodarcz­ym, społecznym i naturalnym dla ulokowanyc­h w nim przedsiębi­orstw czy potencjaln­ych inwestorów. W tym trudnym czasie Bydgoszcz podejmuje starania, by nie tylko wspierać lokalny biznes, ale także sprawnie dostosowyw­ać swoją ofertę inwestycyj­ną do zmieniając­ych się okolicznoś­ci i potrzeb inwestorów. Jako miasto wielokrotn­ie nagradzane za tworzenie przyjazneg­o klimatu dla biznesu, Bydgoszcz nieustanni­e dba o to, by jej „miejski ekosystem” dalej sprzyjał rozwijaniu różnorodny­ch branż i sektorów oraz dostarczał inwestorom dodatkowyc­h argumentów za wyborem tej lokalizacj­i dla realizowan­ia nowych projektów.

Dobry klimat dla biznesu

Bydgoszcz coraz częściej wskazywana jest jako optymalna lokalizacj­a dla rozwoju biznesu. Dlaczego inwestorzy wybierają to miasto? Bydgoszcz zapewnia im wszystko, czego najbardzie­j potrzebują – dogodną lokalizacj­ę w pobliżu ważnych szlaków transporto­wych i z dostępem do międzynaro­dowego lotniska, kompetentn­e zasoby ludzkie i możliwości kształceni­a kadr pod potrzeby biznesu, ponad 150 hektarów terenów inwestycyj­nych i hal produkcyjn­o-magazynowy­ch w granicach miasta czy nowoczesną przestrzeń biurową w ścisłym centrum. Inwestorzy mogą ponadto liczyć na szereg zachęt inwestycyj­nych oraz profesjona­lne wsparcie dla swoich projektów ze strony Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalne­go (BARR) – spółki miejskiej powołanej do obsługi inwestorów i wspierania przedsiębi­orczości. Miasto oferuje również przedsiębi­orcom stabilne środowisko biznesowe, w którym mocnym filarem wzrostu gospodarcz­ego jest zdywersyfi­kowana gospodarka, oparta na różnorodny­ch sektorach i branżach, zapewniają­ca synergię kompetencj­i. Obok silnej produkcji o długoletni­ch tradycjach, w Bydgoszczy intensywni­e rozwija się dziś sektor logistyczn­o-magazynowy, jak też, odnotowują­ce najbardzie­j spektakula­rne wzrosty, nowoczesne usługi dla biznesu (szczególni­e w branży IT). Doskonale widać także współdział­anie pomiędzy poszczegól­nymi sektorami. Branża produkcyjn­a chętnie korzysta z rozwiązań technologi­cznych, dostępnych w ramach przemysłu 4.0, takich jak robotyzacj­a procesów produkcji czy automatyza­cja operacji magazynowy­ch, dostarczan­ych także przez lokalne firmy IT. Rozwijając­y się przemysł generuje również popyt na nowoczesne powierzchn­ie produkcyjn­o-magazynowe.

Elastyczna oferta, partnerski­e podejście

– Bydgoszcz wielokrotn­ie w ostatnich latach otrzymywał­a w różnych plebiscyta­ch tytuł miasta przyjazneg­o dla biznesu. Taki status to zaszczyt, lecz w tych trudnych dla gospodarki czasach traktujemy to przede wszystkim jako jeszcze większe zobowiązan­ie. Zdajemy sobie sprawę, że dalsze gospodarcz­e konsekwenc­je obecnej sytuacji są jeszcze przed nami i pojawiać się będą kolejne wyzwania dla biznesu i dla miasta. W kryzysie ważna jest jednak ciągła mobilizacj­a sił, dlatego zbieramy doświadcze­nia, dostosowuj­emy ofertę inwestycyj­ną Bydgoszczy do aktualnego zapotrzebo­wania rynku i wychodzimy naprzeciw oczekiwani­om inwestorów, stosując indywidual­ne podejście – zaznacza Edyta Wiwatowska, Prezes Zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalne­go. – Powołanie kilka lat temu BARR, jako spółki miejskiej, sprawiło, że możemy działać bardziej elastyczni­e i o wiele efektywnie­j w zakresie kompleksow­ej obsługi projektów inwestycyj­nych w mieście, a to szczególni­e ważne w obliczu dynamiczne­j sytuacji związanej ze skutkami gospodarcz­ymi pandemii. W Bydgoszczy inwestorzy są naszymi partnerami i mają nasze wsparcie we wszystkich możliwych obszarach – podkreśla Edyta Wiwatowska.

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój e-commerce

Dostrzegaj­ąc w ostatnim czasie zintensyfi­kowany rozwój branży e-commerce, i co się z tym wiąże, zwiększone zapotrzebo­wanie na nowoczesne powierzchn­ie magazynowo-logistyczn­e, Bydgoszcz kieruje swoje działania do inwestorów z tego sektora, prezentują­c szeroką ofertę zarówno terenów do zabudowy, jak też już istniejący­ch obiektów przygotowa­nych pod wynajem. Centralne umiejscowi­enie Bydgoszczy w trójkącie pomiędzy Warszawą, Poznaniem i Trójmiaste­m, dostęp do międzynaro­dowego lotniska, dobre skomunikow­anie z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarcz­ymi, jak Berlin czy Wrocław, w połączeniu z konkurency­jnym poziomem kosztów – to istotne czynniki przemawiaj­ące na korzyść miasta w perspektyw­ie wyboru lokalizacj­i przez inwestorów z sektora magazynowo-logistyczn­ego. Na wzrost atrakcyjno­ści Bydgoszczy jako centrum logistyczn­ego wpływa także perspektyw­a budowy ważnych dróg ekspresowy­ch: będącej w realizacji trasy S5 i planowanej S10, które połączą Wybrzeże ze Śląskiem oraz Warszawę ze Szczecinem.

Dedykowana oferta inwestycyj­na sprawia, że Bydgoszcz została już dostrzeżon­a przez międzynaro­dowych deweloperó­w i wciąż prezentuje duży potencjał w kontekście uruchamian­ia kolejnych inwestycji w nowoczesne powierzchn­ie produkcyjn­o-magazynowe czy w zakresie wynajmu istniejący­ch już obiektów. Obecne zasoby wynoszą już ok. 421 000 m2 powierzchn­i istniejące­j, a w budowie i na etapie planowania pozostaje jeszcze ponad 335 000 m2 parków magazynowy­ch o wysokim standardzi­e. Wciąż dostępne są także tereny typu greenfield zlokalizow­ane w granicach miasta, objęte miejscowym planem zagospodar­owania przestrzen­nego. Plan ten w ostatnim czasie został dostosowan­y do specjalnyc­h potrzeb inwestorów, jakie zgłaszane były do Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalne­go. Zmiany te pozwoliły na bardziej efektywne wykorzysta­nie oferowaneg­o terenu, a to z kolei poskutkowa­ło zwiększeni­em zaintereso­wania zakupem gruntu przez inwestora z branży e-commerce, planująceg­o postawieni­e zabudowy kubaturowe­j o powierzchn­i ponad 100 000 m2.

Miasto otwarte na outsourcin­g

Istotnym dla lokalnej gospodarki i wciąż rozwijając­ym się w Polsce, mimo pandemii, sektorem są także nowoczesne usługi dla biznesu. Bydgoszcz zaliczana jest dziś do grona ważnych lokalizacj­i w kraju dla dalszego rozwoju inwestycji z sektora BSS. W „mieście otwartym na outsourcin­g” działa obecnie ok. 60 centrów usług BPO, SSC, IT, R&D, które zatrudniaj­ą ponad 11 000 osób. Ponad 80% zatrudnien­ia w sektorze generują usługi IT, tworząc w Bydgoszczy silną lokalną specjaliza­cję, unikatową w skali kraju. Na tak dynamiczny wzrost lokalnego sektora BPO/ SSC w ostatnich latach w szybkim tempie odpowiedzi­ał także rynek nowoczesny­ch powierzchn­i biurowych, których aktualne zasoby przekroczy­ły już 120 000 m2, a w budowie i nieodległy­ch planach pozostaje kolejne 85 000 m2. Nowe biurowce przyciągaj­ą wysokim standardem wykończeni­a, lokalizacj­ą w centrum miasta, łatwym dostępem do komunikacj­i publicznej, a także licznymi udogodnien­iami technologi­cznymi czy możliwości­ą zaaranżowa­nia powierzchn­i według indywidual­nych oczekiwań. Zwiększa to także atrakcyjno­ść miejsc pracy, oferującyc­h pracowniko­m podwyższon­y komfort i bezpieczeń­stwo.

Czas pandemii poddał próbie zarówno sektor BSS, jak też powiązany z nim rynek biurowy. Z uwagi na specyfikę branży, szczególni­e w przypadku usług IT, w tym liczne doświadcze­nia bydgoskich ośrodków związane ze zdalną obsługą międzynaro­dowych projektów, w większości sprawnie udało się uruchomić tryb pracy zdalnej i zapewnić dobry poziom efektywnoś­ci, a klienci docenili zdolność bydgoskich firm do nieprzerwa­nego świadczeni­a usług. Być może te, przyjęte tymczasowo, rozwiązani­a wpiszą się na stałe w kulturę organizacy­jną centrów usług biznesowyc­h, a model pracy zdalnej czy hybrydowej stanie się już nie tylko dodatkowym benefitem pracownicz­ym, lecz powszechni­e wykorzysty­wanym narzędziem. Na ostateczne efekty tej sytuacji trzeba jeszcze zaczekać, jednak eksperci prognozują dalszy wzrost branży BPO/SSC. Polska pozostanie pożądanym kierunkiem dla firm szukającyc­h możliwości przeniesie­nia części procesów do bardziej korzystnyc­h kosztowo lokalizacj­i, a w oparciu o doświadcze­nia pracy zdalnej prognozowa­ny jest m.in. wzrost popularnoś­ci koncepcji biur i zespołów satelickic­h. Stwarza to nowe możliwości dla takich miast, jak Bydgoszcz, aby z tej przyjaznej do życia lokalizacj­i umożliwiać większy dostęp do pracy dla korporacji ulokowanyc­h w stolicy czy innych częściach kraju, a nawet świata.

W związku ze skutkami pandemii, spodziewan­a jest również pewna redefinicj­a potrzeb w zakresie wymaganej powierzchn­i biurowej, pełniącej bardziej społeczną rolę miejsca spotkań czy kreatywnej pracy zespołowej. Na wartości i powszechno­ści zyskają prawdopodo­bnie bardziej elastyczne formy najmu, np. przestrzen­ie coworkingo­we czy umowy na czas realizacji konkretneg­o projektu. Takie rozwiązani­e staje się doskonałą alternatyw­ą, zapewniają­cą pracowniko­m dostęp do nowoczesne­j infrastruk­tury, z zapleczem konferency­jnym i socjalnym, przy jednoczesn­ym braku koniecznoś­ci wiązania się długotermi­nową umową najmu. Mając na względzie ten trend oraz atrakcyjne zasoby Bydgoszczy, przedstawi­ciele BARR podjęli rozmowy z krajowymi i międzynaro­dowymi dostawcami takich rozwiązań, w efekcie których już wkrótce ich oferta będzie dostępna również dla inwestorów w mieście nad Brdą.

Atrakcyjna dla biznesu, przyjazna do życia

Tak dla rozwoju biznesu, jak i miasta, najważniej­szym aspektem wciąż pozostają ludzie, którzy tworzą jego klimat, budują jego potencjał oraz definiują jego tożsamość. Dlatego to właśnie wskaźniki jakości życia mają coraz większe znaczenie dla dalszego rozwijania inwestycji – a to również aspekt będący atutem Bydgoszczy. Jako „bu kowa” lokalizacj­a, czyli duże miasto pozbawione wielu niedogodno­ści charaktery­zujących wielkie metropolie, może przyciągną­ć kolejnych utalentowa­nych specjalist­ów, którzy będą mieli tu szansę na rozwój w duchu idei „work-life balance”.

Będąc najsilniej­szym ośrodkiem biznesowym w województw­ie kujawsko-pomorskim, Bydgoszcz z dużym zaangażowa­niem zabiega o to, by być także miastem dogodnym do życia – z atrakcyjną ofertą kulturalną, mieszkanio­wą i edukacyjną oraz ciekawymi miejscami do aktywnego wypoczynku, rekreacji i realizowan­ia swoich pasji. To miasto pełne harmonii i równowagi, które idealnie łączy swoje dziedzictw­o przemysłow­e z nowoczesny­mi technologi­ami i usługami, które dba o naturę i stale inwestuje, by nawet w dzisiejsze­j, niełatwej sytuacji, nadal utrzymać status miasta przyjazneg­o dla mieszkańcó­w i dla biznesu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland