Gazeta Wyborcza

Rada Europy: LGBT to ludzie, nie ideologia

Komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović wzywa polskie władze do walki ze stygmatyza­cją osób LGBT. Zauważa, że przyczynia­ją się do tego nie tylko politycy, ale także Kościół czy przejęte przez PiS media publiczne.

- Paweł Kośmiński

Memorandum do polskiego rządu w tej sprawie poprzedził­y wizyta Dunji Mijatović w Polsce, rozmowy z przedstawi­cielami władz i społeczeńs­twa obywatelsk­iego, a także stałe monitorowa­nie sytuacji. Komisarz jest „zaniepokoj­ona faktem, że do niedawna rosnąca akceptacja polskiego społeczeńs­twa dla osób LGBTI i ich praw uległa spowolnien­iu bądź odwróceniu”. „Trudno oddzielić to zjawisko od lansowania w społeczeńs­twie nastrojów anty-LGBTI przez urzędników państwowyc­h” – zauważa.

Przykładów takich działań w dokumencie jest wiele. Uwadze komisarz nie umknęły wypowiedzi byłego już łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchows­kiego o „wirusie LGBT” czy ministra edukacji Przemysław­a Czarnka o członkach społecznoś­ci LGBT, którzy „nie są równi ludziom normalnym”. „Taka pełna nienawiści retoryka otwiera drzwi do przemocy” – ocenia komisarz.

Mijatović zwraca też uwagę, że walcząc o poparcie w kampanii prezydenck­iej, Andrzej Duda „używał antagonizu­jącego języka”. Odnosi się również do jego projektu, zgodnie z którym w konstytucj­i miałby się znaleźć zapis zabraniają­cy adopcji komuś, kto jest w związku z osobą tej samej płci. „To jawna dyskrymina­cja” – zauważa komisarz. Równie krytycznie zresztą odnosi się i do projektów pod hasłem „Stop pedofilii” (pozwalając­ym na karanie za edukację seksualną) oraz „Stop LGBT” (zakazujący­m marszów równości).

Komisarz wzywa samorządy, które ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT”, by zrezygnowa­ły z przyjętych uchwał. A polityków i liderów opinii publicznej – by stanowczo potępili stygmatyza­cję ludzi LGBT.

Zwraca uwagę, że skrót LGBTI odnosi się do ludzi, i „potępia celowe przeinacza­nie tego terminu przez niektórych polityków” w Polsce.

RE wzywa Polskę do rozszerzen­ia katalogu przestępst­w z nienawiści o orientację seksualną i tożsamość płciową oraz uporania się z krążącymi po ulicach polskich miast ciężarówka­mi z hasłami wbrew nauce zrównujący­mi homoseksua­lizm z pedofilią. Namawia do wprowadzen­ia w prawie jakiejś formy związków homoseksua­lnych oraz uproszczen­ia procedury uzgodnieni­a płci. Zachęca władze do wprowadzen­ia wszechstro­nnej edukacji seksualnej czy wspierania kampanii edukacyjny­ch, jak choćby „tęczowy piątek”. A więc akcji, przed którą również w tym roku rządzący przestrzeg­ali.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland