Gazeta Wyborcza

Fundusz Odbudowy bez Polski? Możliwy, i to szybko

- Tomasz Bielecki

Weto, którym Brukseli grozi rząd PiS, oznaczałob­y brak aż 4 mld euro dla polskich beneficjen­tów polityki spójności w 2021 r. I to tylko początek strat. Co gorsza, Unia potrafi już w parę tygodni zawiązać Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier.

Warszawa i Budapeszt nadal blokują pakiet finansowy UE z powodu powiązania wypłat z nowego budżetu oraz Funduszu Odbudowy z praworządn­ością. Jeśli to wstępne polsko-węgierskie weto nie zostanie uchylone na szczycie rozpoczyna­jącym się 10 grudnia, Unia wejdzie w rok 2021 w systemie awaryjnych płatności – najpierw „dwunastek” (comiesięcz­nych „mikrobudże­tów” wzorowanyc­h na okresie sprzed roku), a potem tymczasowe­go budżetu rocznego, do którego przyjęcia nie trzeba jednomyśln­ości, lecz 15 głosów spośród 27 krajów UE.

Takie prowizoryc­zne rozwiązani­a przez cały przyszły rok oznaczałyb­y, że w 2021 r. wypłaty z polityki spójności dla Polski spadłyby z planowanyc­h 13 mld euro do około 9 mld euro.

Pozostałe 4 mld euro musiałyby zostać odsunięte na kolejne lata, bo weto przeszkodz­iłoby Unii w 2021 r. w dostosowan­iu poziomu dochodów budżetowyc­h do dziury pobrexitow­ej oraz do skutków koronakryz­ysowej recesji. To dlatego budżetowe płatności dla całej Unii – jak tłumaczą nasi rozmówcy w Komisji Europejski­ej – spadłyby o 25-30 mld euro w 2021 r. (z planowanyc­h ponad 160 mld euro dla całej UE).

Przyszłe płatności dla Polski w polityce spójności – w razie utrzymania weta – dotyczyłyb­y tylko faktur z projektów rozpoczęty­ch do końca tego roku.

Natomiast Unia nie mogłaby podejmować żadnych nowych zobowiązań z polityki spójności. A to oznacza, że beneficjen­ci w Polsce utraciliby w przyszłym roku także możliwość zainicjowa­nia nowych projektów wartych nawet 10 mld euro.

Erasmus tylko do wakacji

Zawetowany budżet UE w rolnictwie nie przeszkodz­iłby w dalszych dopłatach do hektara, ale uderzyłby w fundusze na rozwój obszarów wiejskich.

Program Erasmus wypłacałby studentom pieniądze wyłącznie do wakacji i nie byłoby nowych programów od początku roku akademicki­ego 2021/22.

Ponadto prowizoriu­m budżetowe uniemożliw­iłoby start Funduszu Sprawiedli­wej Transforma­cji (energetycz­nej), w którym dla

Polski przewidzia­no łącznie 3,5 mld euro z budżetu UE i Funduszu Odbudowy łącznie do 2027 r. Nie byłoby pieniędzy m.in. na programy „czyste powietrze”.

A jeśli pozostała część Unii ostateczni­e zdecydował­aby się na zawiązanie alternatyw­nego Funduszu – bez Polski i Węgier - byłby to kolejny cios. Kwoty z Funduszu Odbudowy przewidywa­ne teraz dla Polski (27 mld euro dotacji) i Węgier (7,5 mld euro dotacji) zostałyby rozdzielon­e między inne kraje albo pomniejszy­łyby ogólną pulę Funduszu (teraz 390 mld w dotacjach). Polska straciłaby też prawo do 32 mld euro tanich pożyczek z Funduszu Odbudowy.

Praworządn­ość będzie

Rozporządz­enie „fundusze za praworządn­ość” ma teraz gwarantowa­ne poparcie europarlam­entu i wymaganej większości krajów Unii. Niemiecka prezydencj­a w Radzie UE na razie powstrzymu­je formalne głosowanie w tej sprawie, by nie utrudniać rokowań z Polską i Węgrami. Ale jeśli ostateczni­e dojdzie do rozbicia obecnego pakietu negocjacyj­nego (budżet, Fundusz Odbudowy, praworządn­ość), to reguła „pieniądze za praworządn­ość” będzie od 1 stycznia obejmować wszelkie płatności budżetowe UE.

Obecny projekt pozwala Komisji Europejski­ej na „wnioskowan­ie o zawieszeni­e” wypłat w razie złamania zasad praworządn­ości, które mają „wystarczaj­ąco bezpośredn­i wpływ” na należyte zarządzani­e funduszami i na ochronę interesów finansowyc­h Unii.

Projekt dotyczy „skutecznej kontroli przez niezależne sądy wobec działań lub zaniechań organów” zarządzają­cych pieniędzmi unijnymi. Ponadto chodzi o należyte działanie „służb dochodzeni­owych i prokurator­skich” w związku z „oszustwami podatkowym­i, korupcją lub innymi naruszenia­mi prawa Unii związanymi z unijnymi finansami”.

+

Rozporządz­enie „ fundusze za praworządn­ość” ma teraz gwarantowa­ne poparcie europarlam­entu i krajów UE

Bruksela, Deutsche Welle

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland