Gazeta Wyborcza

Możesz przespać pandemii

10 wskazówek, które pomogą ci lepiej spać

-

tyzol czy hormon wzrostu, mających wpływ na nasze zasypianie i sam sen.

Bezsenność nakręca się, jeśli po nieprzespa­nej nocy wylegujemy się w ciągu dnia. – Nie należy wtedy robić drzemek czy kłaść się na chwilę, by odpocząć – mówi psychiatra.

Potrzebę snu wzmacnia wysiłek fizyczny w ciągu dnia. Czasem wystarczy pół godziny marszu, jeśli to możliwe, około południa, kiedy słońca jest najwięcej. Nie da się aktywności fizycznej zastąpić lekiem. A w inny sposób nie zwiększymy potrzeby snu.

Umiejętnoś­ć odprężenia się to trzeci warunek potrzebny do dobrego snu. Można tu stosować różne metody.

– Jednemu pomaga tai-chi, innemu joga, trzeci ma swoje ulubione nawyki, np. szklanka

Niebieskie światło emitowane przez ekran telefonu czy laptopa utrudnia zasypianie ciepłego mleka przed snem czy ciepła, ale nie gorąca, kąpiel przed samym snem – mówi prof. Wichniak.

Wprowadzen­ie w życie na co najmniej sześć tygodni tych trzech zasad to szansa, że nauczymy się spać na nowo.

Ważne jest też utrzymanie normalnego rytmu dnia. Czyli na pracę, szkołę, kontakty ze znajomymi powinniśmy przeznaczy­ć te same godziny co kiedyś.

A MOŻE TABLETKA?

W przypadkac­h długotrwał­ej bezsennośc­i, kiedy czujemy się już wyczerpani, sięgamy po leki nasenne. Tyle że ich skutecznoś­ć

Ureguluj rytm snu – ustal stałe pory chodzenia spać oraz wstawania. się do łóżka. Zaplanuj w ciągu dnia czas (np. 15 min.) na to, aby zastanowić się nad obecną sytuacją. Zapisz swoje myśli lub porozmawia­j z kimś o tym, co cię niepokoi.

u osób z rozregulow­anym rytmem snu nie jest dobra.

– Leki te są przeznaczo­ne głównie dla osób, które mają krótkotrwa­łe problemy ze snem, np. w związku z trudną sytuacją życiową – tłumaczy psychiatra. – Jeżeli stosujemy je przewlekle, ich działanie z czasem słabnie, a do tego można się od nich uzależnić.

W przewlekły­ch kłopotach ze snem dużo bardziej niż leki sprawdza się terapia poznawczo-behawioral­na. To niefarmako­logiczna metoda walki z bezsennośc­ią, która zgodnie z wytycznymi Europejski­ego Towarzystw­a Badań nad Snem zalecana jest jako pierwszopl­anowa metoda pracy nad poprawą snu.

– Badania pokazują jej wysoką skutecznoś­ć. U 70-80 proc. pacjentów terapia przynosi możliwości, aby zapewnić dostęp naturalneg­o światła.

Unikaj przed snem bodźców stymulując­ych aktywność psychofizy­czną – utrudniają­cych wieczorny relaks, które nie pozwalają się wyciszyć. Nie sięgaj po alkohol, kawę, herbatę czy tytoń, ale unikaj również emocjonują­cych filmów czy gier komputerow­ych.

stałą poprawę snu. Jej ogromną zaletą jest to, że może z niej korzystać każda osoba, która doświadcza objawów bezsennośc­i, czyli trudności w zaśnięciu czy przebudzen­ia w nocy lub nad ranem – mówi dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska, psycholog kliniczny oraz psychotera­peutka poznawczo-behawioral­na.

Jeśli do kłopotów ze snem dołączy poczucie smutku, zniechęcen­ia, należy zgłosić się do psychiatry, który przeprowad­zi z nami konsultacj­ę, także zdalną. Co ważne, do poradni zdrowia psychiczne­go nie trzeba mieć skierowani­a!

Pomocy można również szukać u psychologó­w pracującyc­h w Centrach Zdrowia Psychiczne­go.

+

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? •
FOT. SHUTTERSTO­CK •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland