Gazeta Wyborcza

Masowe testy tylko dla nauczyciel­i

...i tylko w trzech województw­ach – w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaci­u.

- Olga Szpunar

W połowie listopada rząd ogłosił, że przeprowad­zi badania przesiewow­e mieszkańcó­w województw małopolski­ego, śląskiego i podkarpack­iego w kierunku koronawiru­sa. Teraz się z tego wycofuje. – Jest dużo wątpliwośc­i co do zasadności ich wykonania – poinformow­ał minister zdrowia Adam Niedzielsk­i.

Trzy województw­a, 10 tys. osób

Do pilotażu programu wytypowano województw­a małopolski­e i śląskie, bo tam odnotowywa­no najwięcej przypadków zachorowań. Podkarpack­ie miało zostać przebadane dla porównania. Rozważano dwa modele przeprowad­zenia testów – w gabinetach lekarzy rodzinnych lub w sieci punktów drive-thru. Byłoby to spore wyzwanie logistyczn­e, bo w trzech wytypowany­ch do testowania rejonach mieszka blisko 10 tys. osób.

Słowacja, która w październi­ku przetestow­ała na obecność koronawiru­sa 3,8 mln obywateli, chwali się, że udało jej się ograniczyć liczbę zachorowań. Nie ma jednak pewności, czy faktycznie stało się to dzięki testom, czy dzięki wprowadzon­ym obostrzeni­om.

Czy to ma sens?

Pomysł testowania mieszkańcó­w trzech województw w Polsce spotkał się z dużą krytyką ekspertów. Podkreślal­i, że aby to miało sens i aby odseparowa­ć wszystkich zakażonych, testy należałoby wykonywać co tydzień, co byłoby absorbując­e dla i tak już bardzo obciążonej służby zdrowia. – Testy antygenowe drugiej generacji są bardzo wartościow­e, ale ich skutecznoś­ć spada 5.-7. dnia od wystąpieni­a objawów, a u osób bezobjawow­ych często dają wynik fałszywie ujemny – podkreślał prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologi­i Małopolski­ego Centrum Biotechnol­ogii UJ.

– Jeżeli celem masowych testów jest zidentyfik­owanie chorującyc­h bezobjawow­o, to test antygenowy nie jest dobrym narzędziem – mówił prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. – Zamiast nich powinno się użyć testów genowych i przetestow­ać grupę roznosicie­li, czyli wszystkich tych, którzy mają na co dzień styczność z wieloma innymi osobami.

W grupie tej wymienił medyków, nauczyciel­i, personel domów opieki społecznej.

Rząd posłuchał ekspertów

Minister zdrowia Adam Niedzielsk­i poinformow­ał, że rząd wycofuje się z pomysłu. Podkreślił, że słuchał wypowiedzi ekspertów na ten temat: – Jednorazow­e przeprowad­zenie testów przesiewow­ych wydaje się nie spełniać postulatów merytorycz­nych i nie daje obrazu rzeczywist­ości. Eksperci, zarówno z rady medycznej przy premierze, jak i generalnie eksperci formułując­y opinie szerzej w przestrzen­i publicznej, te wątpliwośc­i podnoszą.

I poinformow­ał, że w ramach trzech wytypowany­ch do testowania województw­ach zbadani zostaną wyłącznie nauczyciel­e. Resort zdrowia pracuje obecnie nad organizacj­ą tego przedsięwz­ięcia.

 ?? FOT. ŁUKASZ CYNALEWSKI / AGENCJA GAZETA ?? • Mobilny punkt testów na koronawiru­sa
FOT. ŁUKASZ CYNALEWSKI / AGENCJA GAZETA • Mobilny punkt testów na koronawiru­sa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland