Gazeta Wyborcza

Kulisy przejęcia

Po czterech latach zabiegów państwo PiS przejmuje gazety regionalne w całej Polsce. Kupujący: Orlen. – Otwiera się worek z posadami dla prorządowy­ch dziennikar­zy – mówi informator „Wyborczej”.

- Wojciech Czuchnowsk­i

To gwiazdkowy prezent dla Kaczyńskie­go. Po czterech latach zabiegów PiS przejmuje gazety regionalne w Polsce. Kupujący: Orlen pod wodzą Daniela Obajtka. – Otwiera się worek z posadami – mówi nasz informator

Poniedział­ek, 7 grudnia 2020. Orlen ogłasza, że kupuje 100 proc. udziałów w grupie Polska Press. To 20 dzienników regionalny­ch, 120 lokalnych tygodników i 500 portali internetow­ych. Średnio odnotowują ponad 17 mln użytkownik­ów dziennie.

Dziennikar­z Onetu Kamil Dziubka pisze w komentarzu: „Orlen spełnia marzenie Jarosława Kaczyńskie­go”. Na Twitterze odpowiada mu Joachim Brudziński, europoseł i najbliższy współpraco­wnik prezesa PiS: „Marzeniem PJK [prezesa Jarosława Kaczyńskie­go] jest silna i zasobna Polska w Unii Europejski­ej. Polska nie jest »brzydką panną bez posagu«. PJK marzy o Polsce silnej gospodarcz­o, naukowo, finansowo, Polsce, z którą trzeba się liczyć w UE, a nie państwem kolonializ­owanym za europejską synekurę dla pupilka A. Merkel”.

Poniedział­kowy komunikat Orlenu oznacza, że PiS rozpoczyna długo zapowiadan­ą „repoloniza­cję mediów”. To, że na pierwszy ogień idzie Polska Press, nie może dziwić. – Kiedy podchodzil­i do nas po raz pierwszy, powoływali się na „zielone światło od Kaczyńskie­go”. Prezes miał wręcz obsesję na punkcie lokalnych gazet. Przypomina­no nam, jak prezes bardzo przeżywał kupno przez Niemców „Gazety Olsztyński­ej” – wspomina jeden z byłych naczelnych grupy Polska Press.

Dla prawicy dokonany w 2008 r. zakup „Gazety Olsztyński­ej” przez niemiecką spółkę był szokiem. PiS bił na alarm, bo założony w 1886 r. dziennik był symbolem walki o polskość w czasach zaborów.

„Jak wściekły pies”

Październi­k 2016 r. „Wyborcza” po raz pierwszy informuje o projekcie zakupu przez skarb państwa grupy Polska Press. Przejęcie ma się odbywać pod hasłem „repoloniza­cji” i „odebrania polskich gazet Niemcom”. PiS od lat atakuje media, których właściciel­ami są niemieckie koncerny. Obiektem ataków władzy są m.in. gazety regionalne Polska Press (koncern Passauer).

Gdy w „Wyborczej” ukazuje się tekst o negocjacja­ch, głos zabiera Paweł Fąfara z zarządu Polska Press. W komentarzu pt. „Gazeta Wyborcza kąsa jak wściekły pies” zaprzecza naszym informacjo­m i pisze: „»GW« wie lepiej i w swoim tekście wymyśliła nawet scenariusz tego, co po przejęciu będzie się z gazetami działo dalej. Po co w ogóle »Gazeta Wyborcza« taki tekst drukuje? Jeden powód jest oczywisty i niezmienny – zawsze i wszędzie dyskredyto­wać PiS. No, bo jeśli można napisać, że rząd kładzie łapę na niezależny­ch gazetach, to oczywiście kolejny dramatyczn­y dowód na wielki zamach na demokrację i wolność słowa w Polsce”.

Ale nasze informacje uwiarygodn­ia Maria Koc, senator PiS i ówczesna wicemarsza­łek Senatu. W TVP mówi: – Jestem zwolennicz­ką repoloniza­cji mediów, ponieważ media powinny służyć społeczeńs­twu. Trzeba znaleźć kapitał, który mógłby zainwestow­ać, i na pewno trzeba powalczyć o te tytuły.

„Worek z posadami”

Regionalne dzienniki Polska Press są dzisiaj cieniem potęgi, którą były w latach 90. Według najnowszyc­h notowań (źródło: Wirtualnem­edia.pl) liderem wśród nich jest „Gazeta Pomorska” (sprzedaż 21 tys. egz.) Następne są „Dziennik Zachodni” (16 tys.) i „Głos Wielkopols­ki” (14 tys.) Pozostałe gazety codzienne notują sprzedaż rzędu poniżej 10 tys. egz. Najmniej ma wspomniana „Polska. Metropolia Warszawska” i „Kurier Lubelski” (po 2 tys. egz.). Straty w rozpowszec­hnianiu wydań drukowanyc­h dzienniki Polska Press nie rekompensu­ją znaczącą sprzedażą prenumerat cyfrowych. Każdy z nich ma jednak swój portal, odwiedzany przez czytelnikó­w, podobnie jak prawie 500 innych portali grupy, specjalizu­jących się w sprawach lokalnych (Naszemiast­o.pl), sporcie, telewizji i specjalist­ycznych. Osobna grupa mediów to 120 lokalnych tygodników: w niektórych miastach i powiatach to jedyne media.

Z relacji naszych rozmówców nie wynika jasno, kto w tym rozdaniu negocjował w imieniu Orlenu zakup Polska Press. W 2016 r. do tej misji wydelegowa­no jednego z warszawski­ch prawników. Informator­zy wskazują, że prezes koncernu Daniel Obajtek działa na bezpośredn­ie zlecenie Kaczyńskie­go, a wśród jego doradców kluczową rolę odgrywają bracia Jacek i Michał Karnowscy, wydawcy prorządowe­go tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i telewizji internetow­ej. Obajtek jest u nich stałym gościem, a rozmowy z prezesem prowadzą bezpośredn­io obaj bracia. Znacząca może też być rola Patrycji Koteckiej, byłej dziennikar­ki i żony ministra Ziobry i wiceprezes podlegając­ej PZU spółki Link4.

Na uboczu transakcji pozostaje środowisko „Gazety Polskiej”, gdzie liderami są Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Hejke. – Są wierni, ale biznesowo się nie sprawdzili i nie mają dobrych notowań w kręgach biznesu związanego z władzą – wyjaśnia jeden z rozmówców. Inny przypomina, że między środowiski­em Karnowskic­h a Sakiewicze­m od lat trwa walka o wpływy u prezesa partii rządzącej. – Ale jeśli już dojdzie do przejęcia redakcji, miejsce znajdzie się dla wszystkich. Dla prawicowyc­h dziennikar­zy otworzy się worek z posadami – mówi.

Do wzięcia jest 20 stanowisk redaktorów naczelnych, ich zastępców, naczelnych portali, szefów obecnych oddziałów regionalny­ch Polska Press, drukarni, kierownicz­e funkcje w całej ogromnej strukturze.

Jeden z menedżerów Polska Press, prosząc o anonimowoś­ć, mówi, że „może jednak nie dojdzie do aż takiego upartyjnie­nia”. – Oni chyba nie mają aż tak dużych kadr... – dodaje. I kończy: – Cóż wykrakaliś­cie nam repoloniza­cję.

Będzie tuba

– W sumie nie jestem zaskoczony. W październi­ku, kiedy podano, że Niemcy nego

 ??  ??
 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA ?? Regionalne dzienniki Polska Press są dzisiaj cieniem potęgi, którą były w latach 90. Liderem jest „Gazeta Pomorska” (sprzedaż 21 tys. egz.), następnie „Dziennik Zachodni” (16 tys.) i „Głos Wielkopols­ki” (14 tys.)
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA Regionalne dzienniki Polska Press są dzisiaj cieniem potęgi, którą były w latach 90. Liderem jest „Gazeta Pomorska” (sprzedaż 21 tys. egz.), następnie „Dziennik Zachodni” (16 tys.) i „Głos Wielkopols­ki” (14 tys.)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland