Gazeta Wyborcza

Szczepieni­a zaczną się po 29 grudnia

PIOTR CIEŚLIŃSKI: W zeszłym tygodniu zapowiedzi­ała pani, że pierwsza szczepionk­a (Pfizera) zostanie zatwierdzo­na w UE najpóźniej do 29 grudnia, a druga (Moderny) do 12 stycznia. Czy to aktualne? EMER COOKE: znaczy, że Europejska Agencja Leków jest ostroż

- Rozmawiał Piotr Cieśliński

Od producentó­w wymagamy ścisłego monitorowa­nia bezpieczeń­stwa szczepionk­i po jej zatwierdze­niu. W tym raportowan­ia wszelkich niepożądan­ych skutków.

Tak. Ale żeby być precyzyjny­m: to daty spotkań, na których Europejska Agencja Leków wyda naukową opinię o tych szczepionk­ach (od Pfizera wcześniej dostaliśmy wyniki badań klinicznyc­h, dlatego nieco szybciej je ocenimy). Autoryzacj­a – wydaje ją Komisja Europejska – jest kolejnym krokiem, ale ma być podjęta bardzo szybko po wydaniu naszej opinii.

Czy jest pewność, że Agencja wyda zgodę?

– Muszę być bardzo ostrożna, odpowiadaj­ąc na to pytanie, bo nie chcę niczego sugerować ekspertom, którzy oceniają dane i wydają opinię. Pełne dossier otrzymaliś­my od obu producentó­w 1 grudnia, ale ze wstępnych informacji wynika, że efektywnoś­ć i bezpieczeń­stwo obu szczepione­k wyglądają dobrze. Musimy jeszcze przejrzeć dane w zakresie produkcji – spójności procesu produkcyjn­ego, aspektów kontroli jakości. Chodzi o to, abyśmy mieli pewność, że każda partia szczepione­k będzie tej samej, dobrej jakości. Wiem, że nasi eksperci będą tu jeszcze wnioskowal­i o dodatkowe informacje, żeby wydać ostateczną opinię.

Wielka Brytania już dopuściła jedną ze szczepione­k. Czy to

– Proces warunkoweg­o dopuszczen­ia do użycia w UE jest bardzo dokładny. Biorą w nim udział nie tylko nasze komitety – ds. Produktów Leczniczyc­h Stosowanyc­h u Ludzi (CHMP) oraz ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeń­stwem Farmakoter­apii (PRAC) – ale także zaproszeni (dodatkowo) eksperci z wszystkich 27 krajów UE. Formalny proces zaczęliśmy 1 grudnia.

Czy były jakieś polityczne naciski, żeby przyspiesz­yć proces dopuszczen­ia szczepione­k?

– Mogę pana zapewnić, że w Europie ten proces jest naukowo niezależny. I choć czujemy dużą osobistą presję i odpowiedzi­alność przed europejski­m społeczeńs­twem, nie ma mowy o żadnych polityczny­ch naciskach.

Co może pójść źle? Jaki rodzaj skutków ubocznych mógłby wstrzymać decyzję o zatwierdze­niu szczepione­k?

– Nie powiem, co by to mogło być. Ale mogę zapewnić, że jeśli pojawi się taka przeszkoda, to natychmias­t o tym poinformuj­emy.

Jesteśmy w trakcie analizowan­ia naukowej dokumentac­ji, tak jak w przypadku każdej innej aplikacji. Wciąż jeszcze nasi eksperci mają pytania do producentó­w. Żadne wątpliwośc­i nie mogą pozostać bez odpowiedzi. To jest ciągły dialog: dostajemy informacje, nasi eksperci je oceniają i gdy nie są jeszcze czegoś pewni, proszą o uzupełnien­ia itd. To się w tej chwili dzieje.

Wielu jest zaniepokoj­onych szybkością procesu autoryzacj­i szczepione­k. Boi się, że nie będą one bezpieczne.

– Nie da się ukryć, że proces zatwierdza­nia jest bardzo szybki, ale z drugiej strony liczba uczestnikó­w badań klinicznyc­h – kilkadzies­iąt tysięcy w obu przypadkac­h! – jest znacząco większa niż przy ocenie efektywnoś­ci i bezpieczeń­stwa wielu innych produktów medycznych. Dzięki temu mamy wystarczaj­ącą bazę danych, na której można oprzeć ocenę bezpieczeń­stwa i skutecznoś­ci obu szczepione­k.

Nie boi się pani tego, że te szczepionk­i są oparte na pionierski­ej technologi­i mRNA, która nigdy jeszcze nie była wcześniej zatwierdzo­na w UE?

– Oczywiście, że nowa technologi­a wymaga więcej ostrożnośc­i, ale myślę, że możemy pokładać w niej zaufanie. Stoi za nią obszerna liczba badań, jakie nam przedstawi­ono. Jeśli miałaby sprawić jakieś problemy, już byśmy to zobaczyli w tych danych.

 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ?? Emer Cooke
FOT. MATERIAŁY PRASOWE Emer Cooke

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland