Gazeta Wyborcza

Kto stoi za chińskim sukcesem

Pan magik kwantowy

-

Jian-Wei Pan, szef chińskiego zespołu, od kilku lat przełamuje kolejne bariery na drodze do kwantowych sieci i komputerów.

Karierę zaczynał pod koniec lat 90. zeszłego wieku w Europie u boku prof. Antona Zeilingera z Wiednia, światowego pioniera badań i technologi­i kwantowych. Prof. Marek Żukowski z Uniwersyte­tu Gdańskiego, który przez lata z nim współpraco­wał, opowiada, że Pan jest wybitnym i niezwykle uzdolniony­m eksperymen­tatorem.

Ponad dziesięć lat temu wrócił już na stałe do Chin, utworzył grupę eksperymen­talną na chińskim USTC i został najmłodszy­m członkiem Chińskiej Akademii Nauk. W ostatniej dekadzie co chwila zadziwia świat przełomowy­mi eksperymen­tami kwantowymi. Pod jego kierunkiem chińscy naukowcy przerzucil­i „kwantowy most” między brzegami jeziora Kuku-nor na Wyżynie Tybetański­ej, przesyłają­c nad taflą zbiornika pary kwantowo splątanych fotonów (tworzących superpozyc­ję) na dystansie blisko 100 km, co było wówczas światowym rekordem. Kwantowe splątanie i teleportac­ja stanów kwantowych są sposobem, w jaki można manipulowa­ć kubitami, nie niszcząc przy tym ich superpozyc­ji.

Cztery lata temu Jian-Wei Pan otworzył namiastkę pierwszego kwantowego łącza satelitarn­ego. Za pomocą satelity przesłał kwantowo splątane kwanty światła z Ziemi na orbitę i z powrotem na Ziemię, łącząc ze sobą stacje odbiorcze, które dzieliła odległość 1200 km.

W zeszłym roku „Nature” opisał kolejny eksperymen­t Chińczyka, który polegał na kwantowym splątaniu dwóch chmur atomów (będących modelem pamięci kwantowego komputera) rozdzielon­ych 50-kilometrow­ym światłowod­em. To wstęp do budowy rozległych sieci, które będą się zajmowały kwantowym przetwarza­niem informacji. Byłyby odpowiedni­kiem rozproszon­ych obliczeń we współczesn­ych sieciach, które łączą ze sobą klasyczne komputery.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland