Gazeta Wyborcza

Odrzut „dobrej zmiany”

Młodzi ludzie odpływają od „obozu władzy” – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press. – Zmiana postaw polityczny­ch młodzieży, zwłaszcza młodych kobiet, i jej zachowań wyborczych wydaje się epokowa – ocenia prof. Jacek Raciborski, socjolog

- Agnieszka Kublik

Ankieterzy Ipsos pytali, do którego ruchu lub organizacj­i społeczno-polityczne­j jest badanym najbliżej. 24 proc. zakreśliło Strajk Kobiet, 20 proc. – Wolne Sądy, 12 proc. – Protest rolników, 11 proc. – Młodzieżow­y Strajk Klimatyczn­y (można było wybrać jedną odpowiedź). Różnica pomiędzy organizacj­ami lewicowo-liberalnym­i a prawicowym­i okazała się porażająca. Bo trzy organizacj­e prawicowe – Ruch Narodowy, Kluby „Gazety Polskiej” i Rodzina Radia Maryja – otrzymały w sumie 15 proc. poparcia.

Młodzi Polacy (18-29 lat) najchętnie­j wybierają Strajk Kobiet (38 proc.) i Młodzieżow­y Strajk Klimatyczn­y (17 proc.). Wśród kobiet w wieku 18-39 lat Strajk Kobiet wskazało aż 47 proc. Nawet na wsiach przeważają więc emocje nieprzychy­lne PiS.

PiS zmobilizow­ał Polki i Polaków

„Sondaż potwierdza więc to, co widać gołym okiem na antyrządow­ych demonstrac­jach: Polacy są w większości przeciwni rządowi PiS, ale dla młodych ludzi najważniej­szą kwestią są prawa kobiet, w tym prawo do aborcji – pisze portal OKO.press. – Widać więc, że rządy PiS zmobilizow­ały Polki i Polaków. Efekt ten jest szczególni­e widoczny wśród młodych, którzy trzy lata temu byli najmniej zaangażowa­ną społecznie grupą; dziś są zaś najbardzie­j zaangażowa­ni. W grupie wiekowej 18-39 lat poparcie dla Prawa i Sprawiedli­wości wynosiło wtedy 34 proc.; dziś jest to tylko 16 proc.”.

– Zmiana postaw polityczny­ch młodzieży, zwłaszcza młodych kobiet, i jej zachowań wyborczych wydaje się epokowa – ocenia prof. Jacek Raciborski, socjolog z Uniwersyte­tu Warszawski­ego. Przeanaliz­ował on postawy młodych podczas ostatnich wyborów i zauważył, że młodzi angażowali się w nie częściej niż przy poprzednic­h głosowania­ch.

I tak w ostatnich wyborach prezydenck­ich za ogromny wzrost frekwencji (64,51 proc. w I turze i 68,18 w II) odpowiedzi­alni byli właśnie młodzi. Frekwencja w II turze w grupie 18-29 lat wyniosła aż 67 proc., tyle samo co wśród trzydziest­olatków. Pięć lat wcześniej frekwencja wśród najmłodszy­ch była aż o 10 pkt proc. niższa niż wśród trzydziest­olatków.

Rządzący wiedzą, że bez młodych nie wygrają

Jak głosowali? – Ich wybory pokazują ogromną niechęć do PiS – podkreśla prof. Raciborski. Bo w wyborach prezydenck­ich w 2015 r. wśród najmłodszy­ch Andrzej Duda wygrał z Bronisławe­m Komorowski­m w proporcji 60:40. W tym roku Rafał Trzaskowsk­i dostał 64 proc. głosów w tej grupie wiekowej. A z miast powyżej 200 tys. mieszkańcó­w poparło Trzaskowsk­iego ponad 80 proc. młodzieży.

PiS czuł, że bez młodych nie da się wygrywać wyborów parlamenta­rnych. Dlatego przed głosowanie­m do parlamentu w 2019 r. padło wiele obietnic właśnie dla nich, np. darmowy PIT do 26. roku życia.

Teraz partia władzy systematyc­znie traci w sondażach. Ma dziś poparcie na poziomie ok. 30 proc., a jeszcze na wiosnę wynosiło ono powyżej 40 proc. Te spadki to efekt m.in. odpływu najmłodszy­ch wyborców. Badania CBOS pokazują, że właśnie w grupie 18-25 lat PiS odnotowuje najpotężni­ejsze spadki, aż o kilkanaści­e punktów procentowy­ch.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland