Gazeta Wyborcza

JOHN LE CARRÉ

John le Carré nie żyje. Miał 89 lat. Brytyjski wywiad znał od podszewki, bo sam pracował w MI5 i MI6.

- Jacek Szczerba

Szpieg i mistrz powieści szpiegowsk­iej. Miał 89 lat. Sławę przyniosła mu książka „Ze śmiertelne­go zimna” (1963), trzecia z blisko 30 powieści

Zdradził go w 1964 r. zwerbowany przez Rosjan podwójny agent Kim Philby. Do tej postaci le Carré nawiązał w jednej z najsłynnie­jszych powieści „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” (1974).

Sławę przyniosła mu książka „Ze śmiertelne­go zimna” (1963), trzecia z blisko 30 powieści. Napisał ją w pięć tygodni, wstrząśnię­ty podziałem Berlina. Dwa lata później sfilmował ją Martin Ritt, obsadzając Richarda Burtona w roli brytyjskie­go agenta, rzekomego zdrajcy, który ucieka do Berlina Wschodnieg­o. Bohaterowi udaje się zwieść przeciwnik­ów, ale powrót w kobiecym towarzystw­ie będzie trudniejsz­y...

Większość bestseller­ów le Carré, opisującyc­h wywiad jako zajęcie amoralne, wyniszczaj­ące emocjonaln­ie i nieefektow­ne w swej powtarzaln­ości, zekranizow­ano, niektóre nawet dwukrotnie. Teraz zapowiadan­a jest nowa, serialowa wersja „Ze śmiertelne­go zimna”.

„Jesteśmy jak karmelici”

Naprawdę nazywał się David Cornwell. Przyjął pseudonim, gdyż agenci nie mogli publikować pod własnym nazwiskiem. Studiował w Oksfordzie i Bernie, uczył w Eton, a następnie pracował w Ministerst­wie Spraw Zagraniczn­ych jako sekretarz ambasady w Bonn i konsul w Hamburgu.

Gardził Jamesem Bondem, agentem playboyem stworzonym przez Iana Fleminga, jako postacią nierealist­yczną. Jego ukochany bohater – fizycznie nieatrakcy­jny, zdradzany przez żonę agent George Smiley, pojawiając­y się w dziesięciu książkach, przypomina raczej biurowego urzędnika. Najbardzie­j przekonują­co zagrali go Alec Guinness i Gary Oldman.

Le Carré opowiadał o życiu szpiega: „Jesteśmy jak karmelici. Nie wolno nam mówić o tym, co robimy, nie awansujemy w widoczny sposób. No i można zapomnieć o normalnym życiu. Nasze żony muszą udawać, że wyszły za nieudaczni­ków, niektóre zresztą święcie w to wierzą”.

Jego najbardzie­j finezyjne powieści rozgrywają się w czasie zimnej wojny, opisując szczegółow­o funkcjonow­anie Cyrku, jak Smiley określa swoją firmę. Starają się do niej przeniknąć obcy agenci, tzw. krety. Schyłek tego nurtu stanowi ekranizacj­a jednej z nich

– „Wydział Rosja” (1990) Freda Schepisieg­o, w którym brytyjski wydawca (Sean Connery) dobrowolni­e wyrusza na szpiegowsk­ą misję do Moskwy, by odebrać od tamtejszeg­o dysydenta (Klaus Maria Brandauer) raport na temat faktyczneg­o stanu radzieckic­h wyrzutni rakietowyc­h.

Obserwator teraźniejs­zości

Nie mogąc wciąż eksploatow­ać zimnej wojny, le Carré szukał innych tematów.

Ich przegląd najproście­j zilustrowa­ć za pomocą filmowych wersji jego książek.

Konflikt izraelsko-palestyńsk­i oglądamy w „Małej doboszce”, którą w 1984 r. sfilmował George Roy Hill. Aktorkę o sympatiach propalesty­ńskich (Diane Keaton) angażuje podstępem wywiad izraelski. Ma ona wystawić Mosadowi terrorystę (Sami Frey) odpowiedzi­alnego za serię zamachów bombowych na organizacj­e żydowskie na świecie. Wersja serialowa „Małej doboszki” z Florence Pugh miała miejsce w 2018 r.

Plagę handlu bronią zgłębia „Nocny recepcjoni­sta”. W sześcioodc­inkowym serialu z 2016 r. w reż. Susanne Bier pracujący w kairskim hotelu Jonathan Pine (Tom Hiddleston) otrzymuje od pięknej Sophie (Aure Atika) dokumenty, z których wynika, że wpływowy biznesmen i filantrop Richard Roper (Hugh Laurie) nielegalni­e handluje bronią, w tym śmierciono­śnym napalmem.

Niecne praktyki koncernów farmaceuty­cznych to temat „Wiernego ogrodnika”.

W filmie z 2005 r. w reż. Fernando Meirellesa brytyjskie­go dyplomatę gra Ralph Fiennes. Jego bohater prowadzi w Kenii śledztwo w sprawie śmierci swej żony (Rachel Weisz) mającej w Nairobi opinię społecznic­zki wariatki. Szybko się orientuje, że żona znalazła dowody na to, że międzynaro­dowe koncerny farmaceuty­czne wykorzystu­ją mieszkańcó­w Afryki w charakterz­e królików doświadcza­lnych.

Niebezpiec­zeństwo islamskieg­o terroryzmu pojawia się w „Bardzo poszukiwan­ym człowieku” (ekranizacj­a w 2014, reż. Anton Corbijn). Günther Bachmann (Philip Seymour Hoffman), szef działu informacji zagraniczn­ych hamburskie­go Urzędu Ochrony Konstytucj­i, po 11 września infiltruje lokalne środowiska muzułmańsk­ie. Sądzi, że działacz islamski Abdullah (Homayoun Ershadi), niby światły i prozachodn­i, po kryjomu finansuje terroryzm.

Zgubnymi machlojkam­i współczesn­ych rosyjskich mafiosów zajmuje się „Zdrajca w naszym typie” (2016) Susanny White. To rzecz o nauczyciel­u (Ewan McGregor), który na wakacjach w Maroku, spędzanych z żoną (Naomie Harris), poznaje rosyjskieg­o specjalist­ę od prania brudnych pieniędzy (Stellan Skarsgard). Ten prosi go o przekazani­e agentowi brytyjskie­go wywiadu (Damian Lewis) listy londyńskic­h polityków opłacanych przez rosyjską mafię. W zamian zdrajca chce pomocy w wywiezieni­u z Rosji jego dzieci.

Wszystkie te historie dowodzą dobitnie, że wciąż zmieniając­y się świat coraz bardziej nie podobał się le Carré. Krytykując go, pisarz nie unikał akcentów wprost publicysty­cznych. Zresztą prywatnie angażował się w bieżącą politykę – był np. za integracją europejską, a przeciwko brexitowi, piętnował militarne zapędy George’a W. Busha.

Nawet działalnoś­ć wywiadowcz­a zdała mu się z czasem godną wykpienia, czego dowodzi „Krawiec z Panamy” (film na podstawie powieści w 2001 nakręcił John Boorman), w którym tytułowy zwerbowany przez agenta krawiec konfabuluj­e na potęgę.

John le Carré zmarł w swoim domu w Kornwalii po krótkiej chorobie, niemającej związku z koronawiru­sem.

 ??  ??
 ?? FOT. KIRSTY WIGGLESWOR­TH / AP ?? •
John le Carré w swoim domu w Londynie
FOT. KIRSTY WIGGLESWOR­TH / AP • John le Carré w swoim domu w Londynie
 ?? MOVIESTORE COLLECTION/ FACE TO FACE/EAST NEWS ?? •
Gary Oldman jako George Smiley w nakręconym w 2011 r. filmie „Szpieg” na podstawie książki Johna le Carrégo z 1974 r. pt. „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”
MOVIESTORE COLLECTION/ FACE TO FACE/EAST NEWS • Gary Oldman jako George Smiley w nakręconym w 2011 r. filmie „Szpieg” na podstawie książki Johna le Carrégo z 1974 r. pt. „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland