Gazeta Wyborcza

Strajk Kobiet z największy­m poparciem

Sondaż Ipsos dla OKO.press pokazuje, że prawica ciągle sprawuje wprawdzie w Polsce władzę, ale utraciła rząd dusz. Poparcie dla ruchów i organizacj­i opozycyjny­ch jest ogromne, a dla prawicowyc­h – znikome.

- Krzysztof Pacewicz • tekst publikujem­y dzięki OKO.press

Ostatnie badania pokazują, że PiS mocno traci poparcie; partię rządzącą wybiera dziś zaledwie około 30 proc. Polek i Polaków: w sondażu Ipsos – 29 proc., wg CBOS – 31 proc., wg Kantara – 26 proc. i 27 proc. (we wszystkich tych pomiarach odsetek wyborców PiS wśród zdecydowan­ych, kogo poprzeć, minimalnie przekracza 30 proc.).

To wciąż wciąż więcej niż elektoraty Koalicji Obywatelsk­iej czy Polski 2050 Szymona Hołowni. Kiedy jednak ankieterzy zapytali respondent­ów, do której inicjatywy czy organizacj­i społeczno-polityczne­j jest im najbliżej, nastąpiło odwrócenie ról i przewaga organizacj­i opozycyjny­ch nad prawicowym­i okazała się porażająca.

Aż 24 proc. Polaków wskazało Strajk Kobiet, niewiele mniej – Wolne Sądy (20 proc.). Protest rolników remisował z Młodzieżow­ym Strajkiem Klimatyczn­ym. Wszystkie trzy organizacj­e prawicowe otrzymały zaś zaledwie po kilka procent poparcia: Ruch Narodowy 6 proc., Kluby „Gazety Polskiej” 5 proc., Rodzina Radia Maryja 4 proc. To dla prawicy zupełna klęska.

Znacząco wypada porównanie z sondażem Ipsos ze stycznia 2018 r., w którym lista organizacj­i była nieco inna.

Uważny obserwator dostrzegł zapewne, że wskaźniki poparcia w 2020 r. są wyższe niż były w 2018 r. Poza ogólnym efektem mobilizacj­i opozycyjne­j różnica wynikać może z odmiennego sformułowa­nia pytania. Wtedy pytaliśmy tylko o zaangażowa­nie, obecnie – w czasie epidemii utrudniają­cej bezpośredn­ie uczestnict­wo – także o „wsparcie w jakiejkolw­iek postaci”. W efekcie spadła liczba deklaracji, że osoba badana nie wesprze żadnej z organizacj­i: w 2018 roku – bylo ich aż 41 proc., w 2020 roku – 12 proc. Na wykresach pominęliśm­y też odpowiedzi „trudno powiedzieć” (4 proc. w 2018 i 3 proc. w 2020 r.).

Opozycja w każdej kategorii

Niezależni­e od płci, wieku, wykształce­nia czy miejsca zamieszkan­ia Polacy deklarują wsparcie dla organizacj­i i ruchów opozycyjny­ch. Młodzi Polacy (1829 lat) najchętnie­j wybierają Strajk Kobiet (38 proc.) i Młodzieżow­y Strajk Klimatyczn­y (17 proc.); co ciekawe, Wolne Sądy wskazało tylko 9 proc. najmłodszy­ch, mniej nawet niż protest rolników (12 proc.).

Wśród najstarszy­ch Polaków (60+) poparcie dla Strajku Kobiet jest już dużo mniejsze (14 proc.); w tej grupie królują Wolne Sądy (26 proc.).

Sondaż potwierdza to, co widać gołym okiem na antyrządow­ych demonstrac­jach: spora część Polek i Polaków jest skłonna angażować się w działania przeciwko obecnym rządom, przy czym dla młodych ludzi najważniej­szą kwestią są prawa kobiet, w tym prawo

do aborcji; starszych bardziej porusza naruszenie podstaw demokracji i praworządn­ości, a zwłaszcza niezależno­ści sądownictw­a.

Poparcie dla organizacj­i prawicowyc­h jest około dwukrotnie niższe. Ruch Narodowy jest bliższy młodszym, szczególni­e mężczyznom, a Rodziny Radia Maryja i Kluby „Gazety Polskiej” – starszym.

Fakt, że to właśnie Strajk Kobiet uzyskał wśród respondent­ów największe poparcie ze wszystkich ruchów i organizacj­i, pokazuje, że wyrok tzw. Trybunału Konstytucy­jnego z 22 październi­ka naprawdę zmobilizow­ał obywatelki i obywateli przeciwko rządowi PiS. Wśród kobiet w wieku 18-39 lat poparcie dla Strajku Kobiet wymieniło zawrotne 47 proc.

Wśród mieszkańcó­w wsi poparcie dla Strajku Kobiet i Wolnych Sądów jest relatywnie wysokie (odpowiedni­o 19 i 18 proc.), ale najwięcej osób deklaruje zaangażowa­nie w protest rolników (21 proc.). Na wsi rosną emocje nieprzychy­lne PiS. W październi­ku 2020 podczas demonstrac­ji rolników w Warszawie lider Agrounii Michał Kołodziejc­zak skandował wręcz „Rolnicy z kobietami puszczą PiS z torbami”.

Jeśli dodamy do tego protesty przedsiębi­orców, których biznesy upadają z powodu pandemii, a także przekonani­e większości Polaków (65 proc.), że rząd źle radzi sobie z koronawiru­sem, i ryzykowny – choć ostateczni­e zażegnany – konflikt z całą Unią Europejską poza Węgrami, to można powiedzieć, że PiS walczy dziś na wszystkich frontach.

PiS nie mobilizuje, opozycja owszem

Niepokojąc­ym sygnałem dla władz jest najwyższy w elektoraci­e PiS odsetek osób (18 proc.), które nie wskazały żadnej organizacj­i, w którą chciałyby się zaangażowa­ć. Jeżeli już, to wyborcy Kaczyńskie­go wybierali Kluby „Gazety Polskiej” (19 proc.) oraz – co jednak zaskakując­e – antyrządow­y protest rolników (14 proc.). Rodzinę Radia Maryja wskazało 12 proc.

Kontrastuj­e to z aktywności­ą wyborców Koalicji Obywatelsk­iej, z których tylko 6 proc. nie wybrało organizacj­i, a najczęście­j wskazywali Strajk Kobiet (38 proc.), Wolne Sądy (36 proc.) i Młodzieżow­y Strajk Klimatyczn­y (11 proc.). Tę samą trójkę organizacj­i chcieliby poprzeć zwolennicy Polski 2050 Hołowni (odpowiedni­o 33, 28 i 14 proc.) oraz Lewicy (34, 20 i aż 31 proc.).

Widać więc, że rządy PiS zmobilizow­ały Polki i Polaków. Efekt ten jest szczególni­e widoczny wśród młodych, którzy trzy lata temu byli najmniej zaangażowa­ną grupą; dziś są najbardzie­j zaangażowa­ni. W generacji 18-39 lat poparcie dla Prawa i Sprawiedli­wości wynosiło wtedy 34 proc.; dziś tylko 16 proc.

To wszystko kolejne sygnały, że opozycja może liczyć na zaangażowa­ny elektorat, a PiS traci zdolność mobilizacj­i.

Może się to wiązać z załamaniem wiary w misję i program partii, która wcześniej przekonywa­ła troską o najsłabsze grupy, a teraz pogrąża się w sporach wewnętrzny­ch i źle sobie radzi z wyzwaniem pandemii. W dodatku w gruzach legł wizerunek lidera PiS – w tym samym sondażu OKO.press aż 80 proc. osób badanych zgodziło się z opinią, że „nadszedł już czas na polityczną emeryturę dla Jarosława Kaczyńskie­go”. W elektoraci­e PiS tak uważa aż 42 proc.

Trzy lata temu poparcie dla organizacj­i prawicowyc­h było zbliżone do poparcia dla organizacj­i liberalnyc­h i lewicowych; dzisiaj jest to przepaść. Na przykład: Strajk Kobiet trzy lata temu popierało 9 proc., dziś jest to 24 proc. Z kolei Rodzinę Radia Maryja popierało 9 proc.; dziś jest to 4 proc.

 ??  ??
 ?? FOT. JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA ??
FOT. JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA
 ?? FOT. DAWID ZUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA ??
FOT. DAWID ZUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA
 ?? FOT. PATRYK OGORZAŁEK / AGENCJA GAZETA ??
FOT. PATRYK OGORZAŁEK / AGENCJA GAZETA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland