Gazeta Wyborcza

PiS i Sigma Bis

Wicepremie­r Jacek Sasin chce, by budżety reklamowe państwowyc­h spółek przejęła Sigma Bis, wspólny projekt Orlenu i PZU – dowiedział­a się „Wyborcza”. Orlen szturmuje rynek medialny. Opiekunem projektu jest znajomy Adama Hofmana, byłego rzecznika PiS.

- Agata Kondzińska, Iwona Szpala

Najwięcej emocji wywołuje zakup wydawnictw­a Polska Press. Na początku grudnia w krótkim filmie wideo prezes Orlenu Daniel Obajtek mówi: „Przejmujem­y 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalny­ch oraz blisko 120 tygodników lokalnych, będziemy posiadać prawie 500 witryn online, dzięki transakcji uzyskamy dostęp do blisko 17,5 mln użytkownik­ów portali wchodzącyc­h w skład Polska Press”.

Obajtek nie kryje, że Sigma Bis, obok Ruchu i w towarzystw­ie Polska Press, to jego nowa strategia na podbój medialnego rynku. – To pokazuje, jak mocno wchodzą w rynek mediów. To będzie trio do dyscyplino­wania mediów, poprzez reklamę i pieniądze na nią, poprzez dystrybucj­ę i treści – mówi nam polityk PiS.

Pokazuje wpis w mediach społecznoś­ciowych Joanny Lichockiej, posłanki PiS i członkini Rady Mediów Narodowych. 26 listopada alarmuje ona Obajtka, że w Radiu Eska źle się dzieje. Cytuje anonimoweg­o internautę Krzysztofa, który pisze: „Eska Rock to niesamowit­a firma. Najpierw prowadzący audycję śmieszkują z Orlenu, a konkretnie z przejęcia Ruchu przez Orlen, a za chwilę słyszę, że Orlen jest sponsorem audycji. Czy ktoś w Orlenie słucha, co sponsoruje? Na wpis Lichockiej szybko reaguje rzeczniczk­a paliwowego giganta: „Już wyjaśniamy tę sprawę”.

– Panie redaktorze, ani kroku do tyłu. Będziemy ten biznes rozwijać, bo bez silnego polskiego biznesu nie mamy silnego polskiego państwa, niech w końcu oni to zrozumieją. Bo kiedyś im to się przyda – to już sam Obajtek w „Dziennikar­skim pokerze” w TV Republika, pytany, czy będzie ciąg dalszy medialnej ekspansji.

O Orlenie mówi „czempion polskiej gospodarki”, w którym skarb państwa ma 27 proc. udziałów. – Uprawiają jakąś manipulacj­ę w przekazie, że to są pieniądze podatników – zwraca się do krytyków. – To nie są pieniądze podatników. Jesteśmy firmą wolnorynko­wą. Kupiliśmy [Polska Press od niemieckie­j Verlagsgru­ppe Passau] z tego, co zarobiliśm­y. Oczywiście wcześniej PO nie mogła tego kupić, ponieważ wtedy w Orlenie karmiono mafię paliwową i innych. Nie było pieniędzy na media, na inwestowan­ie w inne firmy. Teraz robi się wielki wrzask, bo Polska firma kupuje polskie media i to jeszcze od niemieckic­h właściciel­i.

Przekonuje, że wszystko, co robi spółka, jest dla klienta. Orlen chce: „szeroko docierać”, „zdiagnozow­ać” „aplikować potrzeby”, „przygotowy­wać propozycje szyte na miarę”. No i jest Sigma Bis. – Mamy własny dom mediowy, dochodzi tam coraz więcej spółek skarbu państwa, instytucji, spółki zewnętrzne, które nie są w palecie spółek skarbu państwa – opowiada Obajtek.

Sasin: Idźcie do Sigmy

„Nasza globalna działalnoś­ć i obecność w ponad 100 krajach na całym świecie determinuj­e podejście do działań komunikacy­jnych. Musimy skutecznie budować przekaz i spójnie pozycjonow­ać naszą markę na wszystkich rynkach, dlatego zdecydowal­iśmy o przesunięc­iu budżetów komunikacy­jnych i marketingo­wych do własnego podmiotu. Wpisujemy się w ten sposób w globalny trend budowania kompetencj­i marketingo­wych wewnątrz firmy, zwiększają­c tym samym efektywnoś­ć wydatków i generując konkretne oszczędnoś­ci” – tak sens posiadania własnego domu mediowego blisko rok temu wyjaśnia Adam Burak, który w zarządzie Orlenu odpowiada za komunikacj­ę i marketing. To wtedy w polityczny­ch kuluarach zaczynają krążyć plotki, że koncern chce wejść na rynek mediów.

Sigma Bis przedstawi­ana jest przez Orlen jako firma, która „stanie się liderem na rynku implementu­jącym najnowocze­śniejsze rozwiązani­a”. O samej spółce niewiele wiadomo. W komunikata­ch prasowych koncern twierdzi, że ma na

Sigma Bis ma za sobą też protektora z rządu. Wicepremie­r Jacek Sasin spotyka się z prezesami większych spółek, współpracę z Sigmą Bis ma podobno rozpocząć Poczta Polska

koncie kilkaset projektów, ale wymienia zaledwie kilka.

Na początku 2020 r. branżowy portal Wirtualne Media pytał o klientów. Sigma Bis odpisała, że to Orlen i PZU Życie oraz że „pracuje też dla innych partnerów, ale ich nazw nie podaje”. Za to na stronach internetow­ych Orlenu można przeczytać, że Sigma „sukcesywni­e buduje mocne portfolio klientów”.

„Wyborcza” poznała kuchnię „budowania portfolio”. Okazuje się, że Sigma Bis ma za sobą też protektora z rządu, który uważa, że powinna wypłynąć na szersze wody.

Końcówka roku to czas, gdy firmy układają budżety reklamowe na 2021 r. W listopadzi­e wicepremie­r i minister aktywów państwowyc­h Jacek Sasin spotyka się z prezesami większych spółek, które nadzoruje. – Sasin głośno się zdziwił, że wielu prezesów jeszcze nie ma podpisanyc­h umów o współpracy z Sigmą Bis – opowiada nasz informator. – Wtedy z kolei zdziwili się niektórzy prezesi. Że jak to? Mają iść do Sigmy z budżetami, skoro są już związani umowami? Ich wypowiedze­nie to straty dla spółek.

Wg relacji innego naszego rozmówcy wicepremie­r Sasin nie bardzo przejął się dylematami niektórych prezesów, bo zdarzało się już, że państwowe spółki wypowiadał­y umowy, by zostać klientem Sigmy.

O efekty misji wicepremie­ra Sasina zapytaliśm­y w jego ministerst­wie. Czy dostał informację zwrotną od prezesów spółek, które mu podlegają, i jaka była intencja rozmowy o Sigmie Bis? Rzecznik resortu napisał tylko, że spółka jako wspólne przedsięwz­ięcie biznesowe Orlenu i PZU „jest przykładem synergii pomiędzy spółkami z udziałem skarbu państwa”. I dalej: „Dywersyfik­acja działalnoś­ci i budowanie nowych segmentów potwierdza, że spółki skarbu państwa mają potencjał, który może służyć całej polskiej gospodarce”. I jeszcze: „Podkreślić należy, że spółki skarbu państwa podejmują decyzje poprzez właściwe organy korporacyj­ne na podstawie analiz biznesowyc­h”.

Kilka miesięcy wcześniej wicepremie­r Sasin uczestnicz­y w rozpoczęci­u kampanii Orlenu „Wspieramy Polskę”, za którą odpowiada Sigma Bis. – Witam państwa, szczególni­e wicepremie­ra Jacka Sasina – to powitanie z konferencj­i prasowej. Minister aktywów państwowyc­h siedzi w pierwszym rzędzie, tuż obok Obajtka. Jest czerwiec 2020 r. Sasin mówi o sytuacji nadzwyczaj­nej w czasie pandemii, że „ważny jest gospodarcz­y patriotyzm”, „ważne są nasze polskie firmy, te wielkie, tu szczególni­e spółki skarbu państwa, bo to one stanęły na pierwszym froncie walki z epidemią, wsparły Polaków”.

Nasi informator­zy twierdzą, że współpracę z Sigmą Bis ma teraz rozpocząć Poczta Polska, która od kilku miesięcy nie ma umowy z żadnym domem mediowym. Rzeczniczk­a spółki Justyna Siwek podaje link do zamówień publicznyc­h, informuje, że tam są informacje o przetargac­h. I pisze: „Nie komentujem­y rozmów prowadzony­ch z partnerami biznesowym­i”.

Człowiek Hofmana i Pietryszyn­a

Lipiec 2019 r., w paliwowym gigancie od półtora roku rządzi Daniel Obajtek. Jego zaufanym człowiekie­m jest Adam Burak, były dziennikar­z, w Orlenie odpowiada za marketing i komunikacj­ę. W lutym 2020 r. dołączył do zarządu koncernu, ale to nie jest pierwsza ich współpraca.

Dla obu to kolejna państwowa posada, między spółkami skarbu państwa zaczęli krążyć po wygranej PiS w 2015 r. Począt

kowo Burak szedł szlakiem Roberta Pietryszyn­a, byłego działacza młodzieżów­ki PiS, przyjaciel­a byłego rzecznika PiS Adama Hofmana i wrocławski­ego znajomego Dawida Jackiewicz­a, pierwszego ministra skarbu w rządzie Beaty Szydło.

Pietryszyn, zanim został państwowym menedżerem, związany był ze sportem – zarządzał spółką Wrocław 2012, operatorem miejskiego stadionu. Zatrudniał u siebie Buraka, który odpowiadał za marketing i był rzecznikie­m.

Wiosną 2016 r. Burak został dyrektorem biura marketingu w PZU, gdzie w zarządzie spółki był już Pietryszyn. Po trzech miesiącach Burak był już w Lotosie, miał podobny zakres obowiązków, zaś nad sobą Pietryszyn­a jako prezesa spółki. Następna jest dyrektorsk­a posada w Enerdze, tym razem Burak jest przy prezesie Obajtku.

A gdy Obajtek przenosi się do kontrolowa­nego przez państwo Orlenu, największe­j

 ??  ??
 ??  ??
 ?? FOT. DAWID ZUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA ?? W marcu 2020 r. Sigma Bis zaczęła obsługiwać Orlen. W kampanii „tanie tankowanie” główną rolę dostał kierowca rajdowy F1 Robert Kubica (na zdjęciu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem), z którym koncern związał się w końcówce 2018 r.
FOT. DAWID ZUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA W marcu 2020 r. Sigma Bis zaczęła obsługiwać Orlen. W kampanii „tanie tankowanie” główną rolę dostał kierowca rajdowy F1 Robert Kubica (na zdjęciu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem), z którym koncern związał się w końcówce 2018 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland