Gazeta Wyborcza

Ruch, Polska Press i Sigma Bis. To będzie trio do dyscyplino­wania mediów poprzez reklamę i pieniądze na nią, poprzez dystrybucj­ę i treści – mówi polityk PiS

-

firmie w tej części Europy, posadę w koncernie dostaje i Burak. W lutym 2018 r. debiutuje jako dyrektor wykonawczy ds. komunikacj­i korporacyj­nej, „nadzorując realizację strategii komunikacj­i zewnętrzne­j i wewnętrzne­j Grupy ORLEN oraz budowę struktur i modelu biznesoweg­o agencji mediowej, powołanej we współpracy z PZU S.A.”. Chodzi o dom mediowy Sigma Bis.

W tym czasie Pietryszyn traci fotel w Lotosie w ramach rozgrywek wewnątrz obozu władzy. Dziś wraz z Hofmanem pracują w agencji marketingo­wej R4S, o której możliwości­ach i wpływach krążą legendy.

Kontrakt z Kubicą

We wrześniu 2019 r. UOKiK się zgadza na wspólny dom mediowy Orlenu i PZU, a na początku 2020 r. na stronach internetow­ych Orlenu pojawia się komunikat: „Osiągnęliś­my już pełną zdolność operacyjną. Działamy na zasadach komercyjny­ch, co oznacza, że jesteśmy otwarci na współpracę także z firmami z rynku”. Właśnie tak opisuje samą siebie Sigma Bis.

Od razu ma dostęp do dużych funduszy. Jak pisała „Wyborcza” w 2018 r., Orlen wydał na marketing 205 mln zł, w 2019 r. – już 339 mln zł. To rekord wśród spółek skarbu państwa.

Na starcie Adam Burak obiecuje: – Za naszą agencją będzie stało duże doświadcze­nie jej ekspertów i wysoki potencjał negocjacyj­ny. Bo do spółki mają wejść „menedżerow­ie z wieloletni­m doświadcze­niem medialnym, reklamowym, marketingo­wym i zarządczym”. W praktyce Sigmą Bis rządzą nie tylko specjaliśc­i z rynku, ale też ludzie z dobrymi notowaniam­i u rządzących.

Sigma Bis debiutuje obsługą projektu „Historie polskiego złota” dla Narodowego Banku Polskiego prezesa Adama Glapińskie­go. Zlecenie zdobywa w lutym 2020 r. W tym samym czasie prezesem Sigmy Bis zostaje Tomasz Michalski, były dziennikar­z TVP, powiązany z projektami biznesowym­i senatora PiS Grzegorza Biereckieg­o. Michalski jest w radzie nadzorczej SKOK Wybrzeże w stanie upadłości, w CV ma też posadę dyrektora działu wspomagani­a zarządu należącej do SKOK spółki Apella, udziałowca Fratrii, wydawcy prorządowe­go portalu wPolityce. pl i tygodnika „Sieci”.

W marcu 2020 r. dom mediowy, któremu szefuje Michalski, zaczyna obsługiwać Orlen. Pierwsza kampania to „tanie tankowanie”. Rolę główną dostaje kierowca rajdowy F1 Robert Kubica, z którym koncern związał się w końcówce 2018 r. To partnerstw­o poprzedza kłopotliwe nagranie Mateusza Morawiecki­ego z 2013 r., jedna z taśm kelnerów restauracj­i Sowa i Przyjaciel­e, którą ujawnia Onet.

Morawiecki mówi tam o Kubicy, że „na szczęście złamał rękę, raz, drugi. Ja nie chcę, k…, co roku pięć dych płacić”. Premier był wtedy prezesem banku BZ WBK, komentował tragiczny wypadek Kubicy, który latami wychodził z obrażeń. Po upubliczni­eniu nagrania PiS miał wizerunkow­y kryzys. I właśnie wtedy z pomocą pospieszył państwowy Orlen – dzięki milionom ze spółki kierowca wrócił do F1, ale ścigał się bez sukcesów.

W listopadzi­e Sigma wita kolejnego szefa, tym razem to Marcin Dec, fachowiec ściągnięty z rynku. Dotychczas­owy prezes Michalski spada o oczko niżej, jest w zarządzie.

Powstanie domu mediowego komentuje branża. – To mały rynek, raczej wszyscy się tu znamy, każdy z nas ma swoją historię, za każdym stoją już doświadcze­nia i kampanie. To, co u nas jest najcenniej­sze, to produkty, badania i narzędzia. Po to masz dom mediowy, żeby wiedzieć, do kogo ma dotrzeć reklama i ile to będzie kosztować – opowiada nam jeden z szefów domu mediowego. I pyta: – A z czym startuje Sigma Bis? Nie ma historii, badań i narzędzi. Dlatego bierze specjalist­ów z rynku.

Będą naciskać na prywatne firmy?

Od listopada do katalogu państwowyc­h firm Sigmy dochodzi Grupa Energa, która wypowiada umowę MullenLowe MediaHub. – Nie byliśmy zaskoczeni. Od dwóch lat nasz klient, czyli Energa, nie był zbyt aktywny, rozstanie to przypieczę­towanie tego. Dziwi jedynie, że nowego klienta wygrali bez przetargu – mówi „Wyborczej” Ewa Góralska, szefowa domu mediowego MullenLowe MediaHub.

Na internetow­ej stronie paliwowego giganta jest też komunikat: „Sigma Bis dynamiczni­e się rozwija, pozyskując kolejnych klientów. Do ich grona dołączył jeden z liderów branży FMCG – FoodCare, właściciel takich marek jak Frugo czy Gellwe. Agencja realizuje grudniową kampanię TV dla produktów takich jak Gellwe wspieranyc­h loterią. Sigma Bis jest również w trakcie przygotowy­wania kolejnych produktów dla innych partnerów”.

Ten klient budzi już prawdziwy niepokój w środowisku. – A co, jeśli Sigma Bis zacznie przejmować rynek rodzimych przedsiębi­orstw? – pyta prezes jednego z domów mediowych.

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland