Gazeta Wyborcza

MEN: W ferie oglądajcie TVP

„Ferie z TVP” mają umilić czas uczniom, którzy podczas narodowej kwarantann­y nie będą mogli wyjść z domu. – Powinni biegać po świeżym powietrzu, a nie znowu przyklejać się do ekranów – protestują rodzice.

- Karolina Słowik

Zapowiedzi­ana przez rząd narodowa kwarantann­a, która potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia, szczególni­e da się we znaki dzieciom i nastolatko­m. Po długich tygodniach zdalnych lekcji ferie mają spędzić w domach. Na półkolonie będą mogły się wybrać jedynie klasy 1-4 szkoły podstawowe­j. Dla większości i tak nie starczy na nich miejsca (mamy sygnały, że nauczyciel­e niechętnie zgłaszają się do opieki). A młodzież do 16. roku życia nie może się poruszać po ulicach bez opieki dorosłego. Jeśli rodzice pracują i nie mogą wziąć wolnego, to młodsi i starsi spędzą więc ferie w czterech ścianach, przyklejen­i do ekranów telefonów.

Ale i na to Ministerst­wo Edukacji ma radę: „Ferie z TVP”. „Mądra rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy edukacyjne i lifestylow­e – wszystko to znajdziemy w nowej ofercie programowe­j przygotowa­nej przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerst­wem Edukacji Narodowej” – zachęca resort.

Co w programie?

– „Ferie z TVP” to wyjątkowy projekt adresowany do dzieci i młodzieży. Jestem przekonany, że dzięki swej nowoczesne­j i interaktyw­nej formule podbije on serca naszych młodych widzów i raz na zawsze rozprawi się ze stereotype­m, że ferie spędzone w domu muszą być nudne – zachwalał prezes telewizji Jacek Kurski.

– Zachęcam do skorzystan­ia z tej znakomitej propozycji programowe­j, która pozwoli dzieciom i młodzieży odpocząć po trudnych tygodniach nauczania zdalnego. Razem możemy pokonać tę pandemię, spędzając czas w domu, bo taka jest, niestety, koniecznoś­ć, bo zdrowie nas wszystkich jest najważniej­sze – mówił minister edukacji Przemysław Czarnek podczas prezentacj­i projektu.

Co będzie w programie? Głównie filmy familijne i seriale (np. „Znajdź mnie w Paryżu”). Będą też 20-minutowe programy edukacyjne: „Piłkarskie ABC” z treningami, które poprowadzą m.in. Robert Podoliński, Sebastian Mila, Marek Citko i Maciej Szczęsny; „Strefa ruchu” z tyczkarką Moniką Pyrek; „Poczuj rytm” z Marcinem Hakielem i Kasią Cichopek; talent-show „Uczniowie z klasą” i „e-MOCje” – program poradnikow­y o problemach psychologi­cznych dzieci i młodzieży. To nie koniec znanych nazwisk: „Ferie z TVP” promuje Roksana Węgiel, zwyciężczy­ni Eurowizji Junior w 2018 roku.

Ferie z „Cyberpunki­em”

– Być może te programy umilą uczniom i uczennicom siedzenie w domu. Ale coś czuję, że będą to raczej ferie z „Cyberpunki­em” – śmieje się osoba, która zrezygnowa­ła z pracy przy tym projekcie. Uważa, że w przygotowa­niach było dużo chaosu. – Zaczęły się pod koniec listopada. Bazują głównie na zasobach TVP. Ambicje są duże, by doścignąć ofertę europejski­ch telewizji publicznyc­h, które zaoferował­y niezwykle ciekawe programy dla uczniów, jak np. BBC. No, ale nie da się tego zrobić bez spójnej wizji, i to w dwa tygodnie – dodaje.

Sprawę skomentowa­ła też na Twitterze Iga Kazimiercz­yk z Fundacji

„Przestrzeń dla Edukacji”: „Dla właściwego rozwoju fizycznego dzieci potrzebują ruchu. Dla emocjonaln­ego – kontaktów z rówieśnika­mi. Dla rozwoju społeczneg­o – działania w grupie. Potrzebują też wsparcia i rozmowy. Do niczego nie jest im natomiast potrzebna telewizja”.

Krytyczne komentarze pod zapowiedzi­ą projektu zamieszcza­li też rodzice. Pisali: „Dziękujemy za troskę! Dzieciom zdecydowan­ie potrzeba więcej czasu spędzonego przed ekranem. Co tam ruch, co tam ferie”. „Po kilku miesiącach siedzenia przed monitorem nareszcie wytchnieni­e... przed telewizore­m”. „Myślę, że dla odpoczynku lepiej poczytać książkę, wyjść na spacer i spędzić czas z bliskimi niż kolejne godziny siedzieć przed ekranem”. „Panie Ministrze, to chyba dla dzieci, które nie mają do niczego dostępu. Bo dzieci z komputerem i internetem to będą grać w »Cyberpunka«, »Overwatcha« i »Minecrafta«. A słyszał pan o Netflixie? Tam mają tysiące filmów i mogą sobie wybierać, co chcą, i nie muszą oglądać tego, co pan by chciał, by oglądały. Miesiąc wolnego i dzieciaki będą TVP oglądać w XXI wieku...”.

+

Zachęcam do skorzystan­ia z tej znakomitej propozycji programowe­j, która pozwoli dzieciom i młodzieży odpocząć po trudnych tygodniach nauczania zdalnego

PRZEMYSŁAW CZARNEK minister edukacji i nauki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland