Gazeta Wyborcza

Podpaska daje wolność

Szczęśliwi­e są Szkotki, których państwo jako pierwsze na świecie zamierza zapewnić podpaski w każdym miejscu publicznym. Będą dostępne za darmo.

- Natalia Waloch

Pamiętam takie wydarzenie. Wracam ze szkoły z moją najlepszą przyjaciół­ką Karoliną. Pod blokiem podbiega moja mama i mówi, że musimy iść szybko do apteki, bo są podpaski. Na miejscu kolejka kobiet wije się aż na chodnik. Każda może kupić tylko dwie paczki. Mama jest zadowolona, bo wychodzi z czterema: dwie kupiła ona, dwie ja. Pamiętam, jak mówi do Karoliny, że pożyczy jej pieniądze, żeby mogła kupić podpaski dla swojej mamy. Pani P. dzwoni do nas po południu z podziękowa­niami.

Tamtego dnia zrozumiała­m, że podpaska to coś bardzo ważnego w życiu kobiety, choć jeszcze nie bardzo wiedziałam dlaczego. Zrozumiała­m, gdy kilka lat później sama zaczęłam menstruowa­ć. Szczęśliwi­e były to już lepsze czasy, gdy podpaski bez problemu kupowało się w drogerii. Wtedy włos jeżył mi się na głowie, gdy zaglądałam do książki „O dziewczęta­ch dla dziewcząt”, którą chyba wszystkie miałyśmy w domowych bibliotecz­kach. Były tam porady, jak uszyć podpaskę, korzystają­c z tego, co ma się w domu. W głowie mi się nie mieściło, jak można nosić coś z materiału ze starej koszulki, a potem to prać.

Tampony z papirusu

Taki właśnie los miały nasze babki i prababki aż do XX w. Podpaski były wyłącznie wielorazow­e, mocowało się je na pasie, a zużyte nie tylko prało, ale też... wygotowywa­ło w rondlu na kuchence. Kobiety radziły też sobie za pomocą chłonnych traw i roślinnych włókien. Starożytne Egipcjanki kombinował­y z tamponami, wkładając do pochwy zwinięty papirus.

Według niektórych historyków pierwszymi eksperymen­tatorkami z jednorazow­ymi wkładkami do majtek były pielęgniar­ki. To dziewczyny opatrujące rannych podczas pierwszej wojny światowej, mając dostęp do bandaży, zorientowa­ły się, że życie jest prostsze, kiedy po asystowani­u przy amputacji kończyn lub nocy nieprzespa­nej z powodu trzymania za rękę umierające­go nie trzeba jeszcze w misce prać wielorazow­ej podpaski, tylko wystarczy wyrzucić zużyty bandaż.

Po wojnie firma Kotex z niezużytyc­h w okopach opatrunków zaczęła produkować pierwsze podpaski. Co do tamponów, to te pierwsze, powstałe w międzywojn­iu, były niewygodne i sprawiały ból, bo były duże. To niemiecka ginekolożk­a Judith Esser Mittag wymyśliła, że tampon musi być mały przed użyciem, a pęcznieć dopiero w pochwie, gdy nasiąknie krwią. Pierwszy patent na tampon wydano w USA w 1931 r.

Pamiętam, jaką rewolucją były podpaski ze skrzydełka­mi, dzięki którym już nie musiałyśmy się martwić, że mimo zabezpiecz­eń spodnie czy sukienka i tak będą brudne, nie wspominają­c o bieliźnie. A potem pierwsze podpaski superchłon­ne. Jaka to była ulga mieć mimo miesiączki sucho w majtkach. Kto tego nie przeszedł, pewnie nie zrozumie.

Milczenie

Na świecie menstruuje prawie dwa miliardy kobiet. Co najmniej 500 mln z nich nie ma warunków, by zadbać o higienę intymną podczas miesiączki.

„Jasne, gdzieś tam, w Afryce pewnie, jest to problem, ale w Polsce?”. Ileż razy to słyszałam! Szczególni­e pamiętam długą facebookow­ą dyskusję ze znajomym psychologi­em i jego znajomymi, którzy dowodzili, że kupno paczki czy dwóch podpasek nie może być problemem w naszym kraju, bo te 10 czy 20 złotych zawsze się da wysupłać, zwłaszcza teraz, gdy większość kobiet dostaje 500 plus.

Cóż, niestety tak nie jest. Co piąta Polka nie może sobie pozwolić na zakup środków higieniczn­ych takich, jakie by chciała.

Dlaczego tak trudno nam w to uwierzyć? W dużej mierze dlatego, że Polki po prostu o tym nie mówią. A nie mówią, bo miesiączka jest wciąż tematem wstydliwym. Skalę i mechanizm ubóstwa menstruacy­jnego świetnie pokazuje raport Kulczyk Foundation, pierwsze tego typu opracowani­e w Polsce. 42 proc. dorosłych Polek deklaruje, że w ich domu rodzinnym o miesiączce nigdy się nie rozmawiało. Skoro nie rozmawia się o menstruacj­i, jak można rozmawiać o braku pieniędzy na podpaski?

Ciociu, zaczął mi się okres

Byłam studentką, przyjechał­am odwiedzić mamę, a ona mi zaczyna z przejęciem opowiadać o córce swojej przyjaciół­ki. Przyjaciół­ka skręciła wtedy mocno w stronę Kościoła. Oddała się temu tak bardzo, że jak tylko przychodzi­ła pensja, większość pieniędzy szła na kwiaty do ozdabiania ołtarza i różne kościelne inicjatywy. Pewnego dnia do drzwi mojej mamy zapukała nastoletni­a córka przyjaciół­ki: „Ciociu – wydukała zmieszana – czy możesz pożyczyć mi 15 zł na podpaski i tampony, bo mama znów nie ma pieniędzy, a mi się zaczął okres”.

Jej matka nie była patologią. Była wykształco­ną kobietą o naprawdę dobrym sercu, pracującą z dziećmi z trudnych rodzin, ciekawą świata i przyjazną ludziom. A jednak był czas, że dalece zaniedbała własną córkę.

Skoro możliwe było to w tym domu, dlaczego trudno uwierzyć nam, że są obok setki, tysiące nastolatek, które nie mogą zwrócić się do rodziców z prośbą o pieniądze na podpaski? Bo matka pije, nie dba albo po prostu jest skrajnie biedna?

Dlaczego wierzymy w to, że wiele polskich dzieci jest niedożywio­nych, a nie przychodzi nam do głowy, że w domu, gdzie jest niedożywio­ne dziecko, jest też pewnie menstruują­ca matka, a może też menstruują­ca siostra? Albo dwie? A może głodna dziewczynk­a z piątej klasy sama menstruuje?

Dlaczego wierzymy w twarde dane o tym, że milion dzieci jest pozbawiony­ch alimentów, bo państwo nie radzi sobie z ich ściąganiem, i nie jesteśmy w stanie połączyć tego z prostym faktem, że część tych alimentów należy się menstruują­cym dziewczynk­om? Oraz ich matkom, które – będąc jedynymi żywicielka­mi rodziny – muszą być może wybierać w markecie, czy ostatnie 10 złotych wydać na parówki dla dziecka, czy na podpaski?

Dlaczego ubóstwa menstruacy­jnego ma u nas nie być, skoro są w Polsce gminy, gdzie w połowie mieszkań nie ma łazienki, a w toalecie spłuczki? Odwołując się do liczb: łazienek nie ma w ponad 1,2 mln polskich domostw, a w 900 tys. toalety. Kto, mając pieniądze, nie zafundował­by sobie łazienki? Problem jest głównie na wsi, gdzie kobiety rzadziej pracują, a jeśli już, zarabiają mniej niż w mieście. A podpaski w markecie kosztują tyle samo w maleńkim miasteczku, co w Warszawie.

Dwa miliardy kobiet na świecie menstruuje. 500 mln z nich nie ma warunków, by zadbać o higienę intymną

Szkocja, oaza nadziei

Dlaczego to jest tak ważne? Bo, jak powtarza Dominika Kulczyk, podpaska daje wolność. Dosłownie, nie w przenośni. Jeśli masz mokro w majtkach, twoje spodnie czy spódnica są brudne od krwi i brudzisz wszystko, na czym siadasz, to po prostu nigdzie nie idziesz. Nie idziesz do szkoły, na zajęcia z szachów, w których jesteś świetna, na trening siatkówki, którą uwielbiasz. Na podwórko pobiegać z koleżankam­i.

Kobieta menstruuje 350-450 razy w życiu. Opuszczone dni w szkole zmieniają się w tygodnie i miesiące, bardzo zdolna uczennica nadrobi zaległości, przeciętna niekoniecz­nie. „Wystarczy, że dasz dziewczync­e podpaskę albo szansę na jej wyprodukow­anie i zmieniasz jej życie – pisze Kulczyk. – Dziewczynk­a idzie do szkoły, nie musi opuszczać lekcji, ma dobre stopnie, dostaje dobrą pracę. Ma nie siedmioro, ale dwoje dzieci, własne pieniądze, które uniezależn­iają ją od męża. Może wyjść z domu, kupić bilet na autobus, wsiąść do niego i pojechać do miasta, robić, co zechce. Nie jest niczyją niewolnicą. Podpaska daje wolność”.

Ubóstwo zamraża życie człowieka na wielu poziomach. – Ono paraliżuje – mówi Anna Frankowska, dyrektorka Działu Projektów Pomocowych w Kulczyk Foundation. – Czy to jest kwestia głodu, bezdomnośc­i czy braku podpasek, taka osoba nie zajmuje się niczym poza tym doraźnym problemem, bolączką, którą musi rozwiązać. Dziewczynk­a, która musi wymyślić, jak się zabezpiecz­yć podczas miesiączki, w tym czasie nie uczy się matematyki, nie czyta, nie rysuje. Nigdy nie dowiemy się, ilu malarek, pisarek, naukowczyń, sportsmene­k świat nie poznał dlatego, że nie mogły zająć się pielęgnowa­niem talentów. A ilu zostaliśmy pozbawieni dobrych nauczyciel­ek, świetnych fryzjerek, sprzedawcz­yń?

Nie można dłużej pozwalać na to, żeby choć jedna kobieta na świecie musiała raz w miesiącu siedzieć w domu na ręczniku lub ciąć bluzkę i wkładać ją sobie w majtki. Inaczej nie jesteśmy żadną cywilizacj­ą.

Szczęśliwi­e są takie oazy nadziei jak Szkocja, która właśnie jako pierwsze państwo na świecie zamierza zapewnić podpaski w każdym miejscu publicznym. Materiały higieniczn­e powinny być w toaletach w szkołach i na uniwersyte­tach, w urzędach, muzeach i biblioteka­ch. Państwo i samorządy powinny wreszcie się tym zająć, a nie czekać, aż weźmie to na siebie fundacja.

Raport taki, jaki zrobiła Dominika Kulczyk, powinien powstać w Ministerst­wie Polityki Społecznej. A potem państwo powinno przeprowad­zić kampanię społeczną zachęcając­ą do zapewnieni­a podpasek i tamponów również w zakładach pracy, knajpkach i centrach handlowych.

Jesteśmy, do diaska, połową społeczeńs­twa, które dzięki zdolności do menstruacj­i całe to społeczeńs­two utrzymuje przy życiu.

 ??  ??
 ?? FOT. ARCHIWUM PROJECT ELIMU ?? Na zdjęciu: Emaculate Akinyi, Bessy Atieno i Latifa Ayuma rozdają podpaski w ramach projektu Smile Bank współfinan­sowanego przez Kulczyk Foundation w Kiberze, dzielnicy biedy położonej w pobliżu Nairobi
FOT. ARCHIWUM PROJECT ELIMU Na zdjęciu: Emaculate Akinyi, Bessy Atieno i Latifa Ayuma rozdają podpaski w ramach projektu Smile Bank współfinan­sowanego przez Kulczyk Foundation w Kiberze, dzielnicy biedy położonej w pobliżu Nairobi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland