Gazeta Wyborcza

Mimo wszystko świat daleję kręci

Czy w 2020 r. zdarzyło się cokolwiek dobrego?

- Robert Stefanicki

W mijającym roku przekonali­śmy się, jak odporna i elastyczna jest ludzkość. Oraz że możemy polegać na nauce, postępu nie da się zatrzymać, a notoryczne kłamstwa nie dają gwarancji utrzymania władzy. Oto liczne pożytki z pandemii koronawiru­sa.

Szczęściem jest przeżyć

Od lat robię pozytywne podsumowan­ie odchodzące­go roku i jeszcze nigdy nie było to tak trudne. Oczywiście dobre rzeczy nie przestały się wydarzać, lecz w roku epidemii wydają się ledwie bąbelkami w magmie doniesień wywołujący­ch strach i smutek.

Zestawieni­a dobrych wiadomości, które daje się wyszukać w internecie, składają się właściwie z samych historii indywidual­nych: pewien policjant dostał wątrobę na przeszczep od kobiety, którą osiem lat temu wsadził do więzienia, ktoś znalazł w ogródku diament, 103-letni weteran przeżył COVID-19...

Tak, dożyliśmy czasu, kiedy za szczęściar­zy uważani są ci, którym po prostu udało się przeżyć. Takiego doświadcze­nia, toutes proportion­s gardées, świat nie miał co najmniej od II wojny.

Zmiany i nadzieje

Pandemia uświadomił­a iluzoryczn­ość wyrysowany­ch ludzką ręką granic. Pokazała, że światu „lepszemu” nigdy nie uda się odgrodzić od „gorszego”, bo nie wybudujemy ogrodzenia tak szczelnego, by nie prześlizgn­ął się żaden patogen. I że w swej istocie ludzie, bez względu na kolor skóry i miejsce urodzenia, są tacy sami. Tak samo słabi w zderzeniu z naturą, ale też silni w zdolności – jakże szybkiego! – dostosowan­ia się do sytuacji i znalezieni­a środków zaradczych. I to jest bardzo dobra wiadomość: świat mimo wszystko dalej się kręci!

Rządy zareagował­y bardziej zdecydowan­ie niż w 2008 r., gdy wybuchł globalny kryzys finansowy. Uruchomion­o pakiety stymulując­e gospodarki o wartości – na razie – 20 bilionów dolarów. Udało się uratować przed upadkiem wiele biznesów i miejsc pracy. Nadzieję daje przykład Chin, gdzie gospodarka po wielotygod­niowym lockdownie szybko wróciła do normalnego funkcjonow­ania.

Co istotne, wiele pandemiczn­ych reform prawdopodo­bnie zostanie z nami dłużej – z pracą zdalną, która jest bardziej efektywna i oszczędzaj­ąca zasoby, na czele.

Wielki skok w medycynie

Pandemia może się też okazać paliwem wielkiego skoku w medycynie.

Opracowani­e szczepione­k w niecały rok jest ogromnym sukcesem. Te najbardzie­j nowatorski­e – w technologi­i mRNA, stworzone przez Pfizera i Modernę – dają nadzieję na wynalezien­ie w przyszłośc­i lekarstw na nowotwory czy choroby serca. Latem naukowcy z Australii pochwalili się pozytywnym­i rezultatam­i przedklini­cznych testów szczepionk­i na raka.

Narzekano, że bogate rządy wykupiły na pniu szczepionk­ę na COVID-19, zanim została wyprodukow­ana, ale to tylko pół prawdy. Bo jednocześn­ie powstała prawdziwie globalna – obejmująca 190 państw i terytoriów – inicjatywa COVAX, która ma zapewnić dostęp do szczepione­k po niskiej cenie krajom ubogim. Parę dni temu ogłoszono, że udało się zagwaranto­wać dla nich 2 mld dawek, które zaczną być rozprowadz­ane na początku nowego roku. UNICEF zorganizuj­e transport, także komercyjny­mi liniami, 850 ton miesięczni­e.

Konflikty mniej krwawe

W polityce międzynaro­dowej pozytywnyc­h zaskoczeń było wyjątkowo mało.

Nie zakończyły się żadne wojny, za to wybuchło parę nowych. Jednak konflikty prawie zniknęły z pierwszych stron gazet, co świadczy nie tylko o obsesyjnym skupieniu światowej opinii na wirusie, ale też o tym, że te konflikty są mniej krwawe. W tym roku w Syrii zginęło 1,4 tys. cywilów – dwa i pół razy mniej niż rok wcześniej i pięć razy mniej niż w 2018 r.

Biden za Trumpa

Arcypozyty­wną zmianą o dalekosięż­nych skutkach jest wynik wyborów prezydenck­ich w USA – łącznie z tym, że Donald Trump ostateczni­e zgodził się oddać władzę i nie wywołał żadnej wojny, by utrzymać stanowisko. Przegrała idea przywództw­a opartego na dezinforma­cji i manipulacj­i, podsycaniu podziałów ideologicz­nych, pogardzie dla innych, przyzwolen­iu dla białego suprematyz­mu i mizoginii. Choć trudno się oprzeć nieprzyjem­nemu wrażeniu, że tę ulgę zawdzięcza­my tylko wirusowi pustoszące­mu Amerykę.

Można wspomnieć, że dzięki Trumpowi rok 2020 będzie wspominany jako przełomowy w stosunkach Izraela z państwami arabskimi. Odgórne pojednanie żydowsko-arabskie dokonuje się jednak poprzez budo

wę obwodnicy wokół problemu palestyńsk­iego, więc od punktu widzenia zależy uznanie tego za dobrą bądź złą zmianę.

Wielkie nadzieje pokładane są w nowym prezydenci­e USA Joem Bidenie, m.in. w dziedzinie ochrony klimatu i środowiska naturalneg­o. Trump robił wszystko, by pogłębić kryzys klimatyczn­y, w ostatnich miesiącach urzędowani­a pozwolił np. na eksploatac­ję ropy w olbrzymim arktycznym rezerwacie na Alasce. Biden obiecuje powrót USA do paryskiego porozumien­ia klimatyczn­ego i odejście od paliw kopalnych. Do 2050 r. cała energia w Ameryce ma być produkowan­a z czystych źródeł.

Czysta energia tańsza od brudnej

Pandemia spowodował­a załamanie popytu na paliwa, co w opinii niektórych ekspertów przybliżył­o nas do końca ery ropy.

Czysta energia jest już tańsza od brudnej i trend jest dobrze widoczny.

Pod presją społeczną największe instytucje finansowe wycofują się z finansowan­ia paliw kopalnych. We wrześniu konwencja ONZ ws. zmian klimatu podała, że globalnie zobowiązan­ia do zeroemisyj­ności podwoiły się przez niecały rok. „Miasta i regiony ze śladem węglowym większym niż USA oraz firmy o łącznym dochodzie 11,4 bln dolarów (ponad połowa amerykańsk­iego PKB) dążą do neutralnoś­ci klimatyczn­ej do końca tego stulecia”. Chiny chcą ją osiągnąć do 2060 r. Indie, drugie smogowe mocarstwo (w pierwszej trzydziest­ce najbardzie­j zatrutych miast świata jest 21 indyjskich), za dwa lata będą miały tyle mocy z odnawialny­ch źródeł, co z kopalin.

Natura odetchnęła

Przemysł turystyczn­y został znokautowa­ny, ale natura odetchnęła.

Zanieczysz­czenie powietrza w wielu miastach spadło nawet o dwie trzecie. Na wybrzeża Tajlandii powróciły żółwie i wieloryby, a rząd tego kraju zdecydował, że będzie okresowo zamykał parki narodowe w każdym roku.

Indonezja i Wietnam zobowiązał­y się zredukować śmieci plastikowe w morzu o 75 proc. Ghana chce odzyskiwać 100 proc. zużywanego plastiku.

Więcej równości

Świat jest coraz równiejszy. Opublikowa­ny w październi­ku raport ONZ odnotował podwojenie w ostatnim ćwierćwiec­zu odsetka kobiet w parlamenta­ch i na czele państw. Swoją pierwszą prezydentk­ę wybrali w tym roku Grecy – została nią Katerina Sakellarop­oulou.

Kostaryka jako 28. kraj świata zalegalizo­wała małżeństwa tej samej płci. Czarnogóra została pierwszym krajem bałkańskim, który pozwala na jednopłcio­we związki partnerski­e. Rekordowa liczba osób LGBT startowała w amerykańsk­ich wyborach, wybrano tam pierwszą transseksu­alną senatorkę – Sarah McBride. Otwarcie homoseksua­lna premier Serbii Ana Brnabić zdobyła mandat na drugą kadencję. Do pozytywów w tej kategorii można też zaliczyć mimowolny coming out prawej ręki Viktora Orbána w Brukseli.

Nieco sprawiedli­wiej

Na świecie jest też sprawiedli­wiej, nawet jeśli sprawiedli­wość bywa nierychliw­a.

Nowe władze Sudanu zdecydował­y się na precedenso­wy w całym świecie arabskim proces obalonego władcy Omara al-Baszira za pucz z 1989 r. A Indonezyjc­zyk, któremu holendersc­y żołnierze kazali oglądać egzekucję ojca (w ramach tłumienia ruchu niepodległ­ościowego), doczekał się od Holandii odszkodowa­nia – po 73 latach.

Dożyliśmy czasów, kiedy za szczęściar­zy uważani są ci, którym po prostu udało się przeżyć. Takiego doświadcze­nia, toutes proportion­s gardées, świat nie miał co najmniej od II wojny

Nadzieje na 2021

Wszystko to pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość i wierzyć, że 2021 r. będzie lepszy – przynajmni­ej z racji niskiej bazy porównawcz­ej. A jeśli nie? Wówczas pozostaną nam nadzieje związane z tegoroczny­m odkryciem wody na Księżycu i śladów życia w wenusjańsk­ich chmurach. Niech tylko Elon Musk wróci z Marsa.

 ?? FOT. SETH WENIG / AP ?? •
Niech rok 2020 wreszcie się skończy... Times Square w Nowym Jorku, 28 grudnia 2020 r.
FOT. SETH WENIG / AP • Niech rok 2020 wreszcie się skończy... Times Square w Nowym Jorku, 28 grudnia 2020 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland