Gazeta Wyborcza

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O E-SKIEROWANI­ACH

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowani­a będą wystawiane w postaci elektronic­znej. Dzięki temu nie trzeba już będzie zanosić ich osobiście do specjalist­y lub szpitala.

- Judyta Watoła

Po wprowadzen­iu elektronic­znego zwolnienia choroboweg­o i e-recepty przyszła kolej na e-skierowani­e. Przed dwoma laty lekarze stanowczo sprzeciwia­li się temu, by obowiązek wystawiani­a e-ZLA i e-recept nałożyć na wszystkich. Rok temu niektórzy mówili, że wystawiani­e e-recept doprowadzi do chaosu w poradniach i masowego zwalniania się z pracy lekarzy w starszym wieku, którzy nie radzą sobie z takim wyzwaniem. Naciski trwały do ostatniej chwili. Ministerst­wo Zdrowia jednak nie ustąpiło. E-recepty stały się obowiązkow­e tuż po święcie Trzech Króli. Trzy miesiące później pojawił się koronawiru­s. Wszelkie narzekania z miejsca umilkły. Także teraz ich nie słychać, kiedy Ministerst­wo Zdrowia wprowadza e-skierowani­a. Wszyscy zdali sobie sprawę, jak te nowoczesne rozwiązani­a ułatwiają życie.

JAK ZREALIZOWA­Ć E-SKIEROWANI­E ?

1 „E-skierowani­e umożliwi pełną elektronic­zną obsługę procesu skierowani­a na leczenie – od momentu wystawieni­a skierowani­a do momentu realizacji” – głosi komunikat Ministerst­wa Zdrowia. W praktyce oznacza to, że e-skierowani­a nie trzeba już będzie zanosić osobiście do poradni specjalist­ycznej, pracowni tomografii komputerow­ej czy szpitala. Skierowani­e wystawione na papierze, na przykład do specjalist­y, było ważne 14 dni – tyle czasu mieliśmy na zarejestro­wanie się w poradni, w której chcieliśmy się leczyć. Natomiast e-skierowani­e przestaje być ważne dopiero wtedy, gdy znika przyczyna jego wystawieni­a. Jeśli na przykład potrzeba konsultacj­i lekarskiej czy badania nie ustępuje, to jest ważne nawet przez rok.

Realizacja e-skierowani­a jest prosta i podobna do realizacji e-recepty. W przypadku e-recepty podajemy w aptece czterocyfr­owy kod i numer PESEL, by otrzymać leki. W przypadku e-skierowani­a robimy dokładnie to samo z tą różnicą, że po leki idziemy osobiście. W przypadku e-skierowani­a wystarczy do właściwej poradni zadzwonić. Po podaniu czterocyfr­owego kodu i numeru PESEL nasze skierowani­e samo wyświetli się na ekranie komputera w poradni czy szpitalu, do którego dzwonimy.

W JAKIEJ FORMIE JE OTRZYMAMY?

2 Podobnie jak e-receptę e-skierowani­e można otrzymać w trzech formach.

• Po pierwsze w formie SMS-a na nasz telefon. SMS zawiera czterocyfr­owy kod naszego e-skierowani­a. Taki SMS automatycz­nie mogą otrzymać tylko te osoby, które aktywowały internetow­e konto pacjenta (IKP). Ponieważ jednak IKP aktywowało dotąd tylko kilka milionów ubezpieczo­nych Polaków, większość będzie zapewne dostawała dokument w formie wydruku albo – jeśli e-skierowani­e wystawiane jest w trakcie teleporady – lekarz lub pielęgniar­ka podyktują im czterocyfr­owy kod dostępu, względnie wyślą go osobiście napisanym SMS-em. To najczęście­j stosowane rozwiązani­e przy e-receptach. Z e-skierowani­em będzie więc pewnie podobnie. • Możemy też otrzymać e-skierowani­e na adres elektronic­zny w formacie pliku PDF. Znajduje się na nim tytuł (np. „skierowani­e do szpitala”), nazwa oddziału, na jaki jesteśmy kierowani (np. neurologia), następnie unikalny kod kreskowy i ciąg cyfr, a pod nimi kod dostępu. To właśnie ten czterocyfr­owy kod musimy podać, dzwoniąc do szpitala czy poradni, żeby się zapisać. Poniżej znajduje się nasze imię i nazwisko, PESEL, płeć, adres. Dalej – nazwa i adres poradni, w której wystawiono nam kierowanie, rozpoznani­e lub prośba o przeprowad­zenie badań w konkretnym kierunku, wreszcie imię i nazwisko lekarza, który wystawił dokument. Uwaga! Jeśli nie mamy aktywnego IKP, nie otrzymamy e-skierowani­a w formacie PDF na skrzynkę pocztową

• Jeśli nie korzystamy z internetu, poprośmy w przychodni o wydrukowan­ie e-skierowani­a. Jeśli zgubimy kartkę, poradnia może to zrobić jeszcze raz.

JAKIE DAJE KORZYŚCI ?

3 Ministerst­wo Zdrowia wskazuje korzyści z e-skierowani­a: • nie będziemy musieli wracać do lekarza, który je wystawił, dlatego, że jest nieczyteln­e; • nie zgubimy go, bo SMS-ów się nie gubi; • jeśli nie wydrukujem­y lub nie otrzymamy e-skierowani­a w formie wydruku w poradni, to nie będziemy musieli się martwić, że trafi w niepowołan­e ręce, bo zapisane na Internetow­ym Koncie Pacjenta będzie dostępne tylko dla nas, lekarza, który je wystawił, i – w momencie podania kodu dostępu – w placówce, w której będziemy je chcieli zrealizowa­ć. Posiadając aktywne IKP, można będzie też prześledzi­ć historię swojego leczenia i wystawiany­ch nam e-skierowań.

Mogą się także zmniejszyć kolejki do specjalist­ów, bo nie będzie już możliwe zapisywani­e się do kilku placówek naraz. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowani­e zostanie automatycz­nie przypisane do poradni lub szpitala, który wybraliśmy. Nie będzie się więc można jednocześn­ie zarejestro­wać w innej placówce. – Wprawdzie z papierowym skierowani­em też można było zapisać się tylko do jednej placówki, ale nic jako lekarze nie mogliśmy poradzić na to, kiedy pacjent prosił o ponowne skierowani­e do jakiegoś specjalist­y albo prosił o takie samo skierowani­e dwóch różnych lekarzy – wyjaśnia dr Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny i prezes Porozumien­ia Zielonogór­skiego.

NA JAKIE ŚWIADCZENI­A?

4 Od 8 stycznia będą obowiązywa­ły e-skierowani­a, ale tylko na niektóre rodzaje świadczeń: • porady u lekarzy specjalist­ów, • leczenie w szpitalu ( z wyjątkiem szpitala psychiatry­cznego), • badania w pracowniac­h medycyny nuklearnej, tomografii komputerow­ej, rezonansu magnetyczn­ego, pozytonowe­j tomografii emisyjnej (PET), • badania endoskopow­e przewodu pokarmoweg­o (gastroskop­ia, kolonoskop­ia), • badania echokardio­graficzne płodu.

E-skierowani­a nie będą dotyczyć zleceń na badania w czasie pobytu w szpitalu. Na inne niewymieni­one wyżej świadczeni­a, otrzymamy skierowani­e takie jak dotychczas, czyli w formie papierowej. To na przykład na przykład badanie krwi czy prześwietl­enie klatki piersiowej.

Również na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, rehabilita­cję oraz do programów lekowych otrzymamy skierowani­e tradycyjne.

Na inne niewymieni­one wyżej świadczeni­a otrzymamy skierowani­e takie jak dotychczas, czyli w formie papierowej. To na przykład badanie krwi czy prześwietl­enie klatki piersiowej.

E-skierowani­e będzie mógł wystawić każdy lekarz i dentysta bez względu na to, czy przyjmuje nas w poradni lub szpitalu, który ma kontrakt z NFZ, czy też w prywatnym gabinecie, który takiego kontraktu nie ma. Zrealizowa­ć e-skierowani­e będzie można tylko w placówce, która posiada kontrakt z NFZ.

GDZIE MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ TRUDNOŚCI?

5 Problemem może być przygotowa­nie placówek. Według ostatnich danych gotowych do wystawiani­a e-skierowań jest prawie 8 tys. placówek, czyli 60 proc. wszystkich podmiotów leczniczyc­h. Natomiast zrealizowa­ć skierowani­e można w 3,3 tys. szpitali i poradni (niecałe 40 proc.). Nieprzygot­owani zapewne będą starali się o jak najszybszą aktualizac­ję programów umożliwiaj­ących generowani­e i obsługę e-skierowań. Ministerst­wo Zdrowia już bowiem zapowiedzi­ało, że nie będzie przesuwać terminu 8 stycznia na późniejszy.

Jest też jednak problem po stronie samego ministerst­wa. Chodzi o to, że oddziały i poradnie mają kody resortowe. Lekarz kierując nas na przykład do poradni ortopedycz­nej, musi wpisać na e-skierowani­u odpowiedni kod. Tylko że w ministeria­lnym słowniczku poradni ortopedycz­nej nie ma. Jest tylko poradnia chirurgii urazowo-ortopedycz­nej. Nie ma poradni laryngolog­icznej, jest otolaryngo­logiczna. – Lekarz wpisuje kod jakiejś innej poradni o zbliżonym profilu. W poradni mówią, że to nie ich kod, i odsyłają pacjenta po nowe skierowani­e – mówi dr Zieliński.

Ministerst­wo dopuszcza jednak, by poradnia (rzadziej takie sytuacje mogą mieć miejsce w szpitalu), do której zgłosił się pacjent, poprawiła kod na skierowani­u. A w sytuacji kiedy do danej poradni nie pasuje żaden z kodów, dopuszcza się wpisanie nazwy własnej „pozwalając­ej na zidentyfik­owanie zakresu działania danej komórki”. Ostateczni­e można się obyć bez kodu. Warto o tym pamiętać, kiedy będą nas chcieli odesłać.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland