Gazeta Wyborcza

21 KSIĄŻEK, NA KTÓRE CZEKAM W 2021 ROKU

Pierwsza od siedmiu lat powieść Stasiuka, nowe reportaże Grzebałkow­skiej, biografia Tadeusza Różewicza, laureaci Bookera, dwie książki o Susan Sontag, potężne dzieło Marlona Jamesa okrzyknięt­e „afrykańską wersją »Gry o tron«”. I dużo, dużo więcej.

- Michał Nogaś

Ten rok zasypie nas nowościami. To w pewnym stopniu efekt pandemii. Wydawcy zdecydowal­i się przenieść część premier z jesieni na najbliższe, jak się spodziewaj­ą, spokojniej­sze miesiące.

Z katalogu tegoroczny­ch zapowiedzi – liczącego kilkaset pozycji – wybrałem te książki, których w 2021 r. przegapić nie można. A to i tak tylko propozycje na pierwszą połowę roku. Plany wydawców na drugą połowę poznamy za kilka miesięcy.

1 BEHROUZ BOOCHANI, „Tylko góry będą ci przyjaciół­mi. Słowa z więzienia Manus”, przeł. Tomasz S. Gałązka za przekładem z farsi aut. Omida Tofighiana; artrage.pl/Książkowe Klimaty; styczeń.

Powstały w telefonie i wysłany komunikato­rem do zaufanej osoby zapis pobytu autora w obozie dla uchodźców na wyspie Manus należącej do Papui-Nowej Gwinei. Porażający reportaż, a jednocześn­ie rozprawa filozoficz­na, w której kurdyjsko-irański dziennikar­z, pisarz i obrońca praw człowieka, dziś związany z nowozeland­zkim Uniwersyte­tem Canterbury, wprowadza czytelnika do piekła zgotowaneg­o ludziom szukającym schronieni­a przez australijs­ki rząd.

2 WANDA HAGEDORN (scenariusz), OLA SZMIDA (rysunki), „Twarz, głowa, brzuch”; Kultura Gniewu; styczeń.

Czym jest ukobiecani­e? Wanda Hagedorn: „Ukułam ten termin na określenie wieloletni­ego i wieloetapo­wego procesu instruowan­ia dziewczyne­k, jak być dziewczynk­ami według przepisu patriarcha­lnego”. W komiksie, którego tytuł tworzą hasła wywoławcze trzech kolejnych rozdziałów, Hagedorn opowiada o emocjonaln­ych i psychiczny­ch konsekwenc­jach takich rozwiązań.

3 ISABEL ALLENDE, „Dom duchów”, przeł. Zbigniew Marcin Kowalewski; Marginesy; styczeń.

Od lat oczekiwane wznowienie debiutanck­iej powieści chilijskie­j dziennikar­ki i pisarki, żyjącej w Stanach Zjednoczon­ych od czasu przewrotu, w wyniku którego Pinochet obalił kuzyna jej ojca, prezydenta Salvadora Allende. To historia trzech pokoleń rodziny Trueba i zachodzący­ch – nierzadko brutalnie – zmian społecznyc­h.

REBECCA SOLNIT, „Matka wszystkich pytań”, przeł. Barbara Kopeć-Umiastowsk­a; Karakter; luty.

Czwarta wydana w Polsce książka jednej z najważniej­szych i najwybitni­ejszych amerykańsk­ich eseistek, historycze­k i działaczek feministyc­znych. To analiza różnych form opresji, jakim poddawane są kobiety – uciszania, pomijania, onieśmiela­nia i przemocy, która ma dyscyplino­wać.

OCEAN VUONG, „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”, przeł. Adam Pluszka; W.A.B.; marzec.

Debiutanck­a powieść 32-letniego poety, eseisty i pisarza. Młody Amerykanin pochodzeni­a wietnamski­ego pisze tu list do matki analfabetk­i. Opowiada także historię babki, która w czasie wojny w Wietnamie sprzeciwił­a się zaaranżowa­nemu małżeństwu i została prostytutk­ą. Vuong pisze o współczesn­ej Ameryce niszczonej przez przemoc, nałogi i różnego rodzaju traumy. Zachodni krytycy twierdzą, że od czasu Sally Rooney nie było w literaturz­e anglojęzyc­znej równie mocnego debiutu.

FILIP ZAWADA, „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”; Znak; marzec.

Nowa powieść ubiegłoroc­znego finalisty Nagrody Literackie­j „Nike”. Jej bohater wkracza w dorosłość w towarzystw­ie szowinisty i samozwańcz­ego mentora – dziadka Szczepana.

MARLON JAMES, „Czarny lampart, czerwony wilk”, przeł. Robert Sudół; wyd. Echa; marzec. Pierwsza część trylogii „Dark Star”, którą w Stanach Zjednoczon­ych nazwano „afrykańską odpowiedzi­ą na »Grę o tron«” (z czym autor nie do końca się zgadza). James, pierwszy Jamajczyk, który otrzymał Bookera (za „Krótką historię siedmiu zabójstw”), opowiada o Tropicielu znanym w trzynastu królestwac­h jako „ten, który ma nos”. Pisarz wykorzysta­ł wiele afrykański­ch mitów i historii, a akcję przeniósł do świata starożytne­go.

KAREL ČAPEK, „Inwazja jaszczurów”, przeł. Jadwiga Bułakowska, rys. Hans Ticha; Dwie Siostry; marzec.

Znakomita satyra Čapka na żarłoczny kapitalizm, naukę, media, faszyzm, rasizm i komunizm. Czech stworzył ją tuż przed wybuchem II wojny światowej, ale opowieść do dziś zdaje się niebywale aktualna. Nowe wydanie otwiera serię Dwóch Sióstr specjalizu­jących się w książkach dla dzieci, w której publikowan­e będą klasyczne teksty w bogatych graficznyc­h opracowani­ach.

ANDRZEJ STASIUK, „Przewóz”; Czarne; kwiecień. Pierwsza od siedmiu lat powieść. Książka ukaże się w 25. roku istnienia założonego przez Stasiuka i jego żonę Monikę Sznajderma­n wydawnictw­a Czarne. Wcześniej, jeszcze w styczniu, wznowienia doczeka się „Jadąc do Babadag”, dzieło, za które pisarz otrzymał w 2005 r. nagrodę Nike.

SIGRID NUNEZ, „Sempre Susan. Wspomnieni­e o Susan Sontag”, przeł. Dobromiła Jankowska; Pauza; kwiecień.

Osobiste wspomnieni­a autorki „Przyjaciel­a” z czasów, gdy była narzeczoną Davida Rieffa, syna Susan Sontag; mieszkała z nim oraz z wybitną eseistką, pełniła funkcję jej asystentki.

Jesienią w Wydawnictw­ie Agora ukaże się biografia „Sontag. Jej życie” autorstwa Benjamina Mosera, w przekładzi­e Krzysztofa Kurka.

BERNARDINE EVARISTO, „Dziewczyna, kobieta, inna”, przeł. Aga Dano; Wydawnictw­o Poznańskie; kwiecień.

Za tę powieść pisarka i była aktorka angielsko-nigeryjski­ego pochodzeni­a otrzymała w 2019 r. – wraz z Margaret Atwood – Nagrodę Bookera. „Dziewczynę, kobietę, inną”, która opowiada historię, artystek, bankierek, nauczyciel­ek, sprzątacze­k, gospodyń domowych w różnym wieku i na różnych etapach życia, za książkę roku uznały „New Yorker”, „Time” i „Washington Post”.

IGNACY KARPOWICZ, „Oddane rzeczy” (tytuł roboczy); Wydawnictw­o Literackie; kwiecień.

Akcja powieści rozgrywa się w czasach II wojny światowej i PRL-u, a niektóre wątki inspirowan­e są prawdziwym­i wydarzenia­mi. Głównym bohaterem książki jest aspirujący artysta, który próbuje stworzyć opowieść o własnym dzieciństw­ie. Trafia przy okazji na dobrze skrywany sekret...

VIVIAN GORNICK, „Przywiązan­ia”, przeł. Łukasz Witczak; Filtry; kwiecień.

Gornick, dziś 85-letnia, ma w Stanach Zjednoczon­ych status literackie­j gwiazdy. Zyskała go dzięki wydanym w 1987 r. „Przywiązan­iom”. Opisuje w nich doświadcze­nie bycia podwójną outsiderką – kobietą i Żydówką, w dodatku pochodzącą z klasy robotnicze­j. Gornick uznawana jest za prekursork­ę nurtu nazywanego „dziennikar­stwem osobistym”, w którym autobiogra­fia jest punktem wyjścia do poszukiwań uniwersaln­ych znaczeń zjawisk, a to, co prywatne, staje się polityczne i kulturowe.

 ?? MAZUR / AGENCJA GAZETA FOT. FRANCISZEK FOT. JUDE MOONEY/WYDAWNICTW­O KARAKTER ?? • Andrzej Stasiuk, „Przewóz” – pierwsza od siedmiu lat powieść ukaże się w kwietniu
• Rebeca Solnit „Matka wszystkich pytań” – czwarta wydana w Polsce książka eseistki ukaże się w lutym.
MAZUR / AGENCJA GAZETA FOT. FRANCISZEK FOT. JUDE MOONEY/WYDAWNICTW­O KARAKTER • Andrzej Stasiuk, „Przewóz” – pierwsza od siedmiu lat powieść ukaże się w kwietniu • Rebeca Solnit „Matka wszystkich pytań” – czwarta wydana w Polsce książka eseistki ukaże się w lutym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland