Gazeta Wyborcza

Zapalenie trzustki.

Skąd się bierze choroba? Jak ją leczyć?

- Margit Kossobudzk­a

Trzustka to mały, ale bardzo ważny narząd, który ma wiele funkcji. Bez niej nie moglibyśmy trawić białek, cukrów i tłuszczów. Wytwarzane przez trzustkę enzymy trawienne wędrują do dwunastnic­y, gdzie są dopiero aktywowane.

Czasem zdarza się jednak, że te protoenzym­y z jakiegoś powodu stają się aktywne już w trzustce i zaczynają niszczyć jej strukturę. Trzustka ma wprawdzie specjalne zabezpiecz­enia, by do tego nie doszło, ale jeśli zostaną one przełamane, dochodzi do ostrego stanu zapalnego. Zdarza się, że dochodzi wtedy do nieodwraca­lnego zniszczeni­a narządu.

Co więcej, stan zapalny może wymknąć się poza sam narząd i rozsiać się po całym organizmie, prowadząc do tzw. uogólnione­j reakcji zapalnej przypomina­jącej sepsę. W około 10 proc. przypadków ciężka postać ostrego zapalenia trzustki kończy się śmiercią.

BÓL NIE DO ZNIESIENIA

Tak silny stan zapalny manifestuj­e się całą serią objawów. Dominujący­m jest trudny do zniesienia ból pojawiając­y się nagle. Ból obejmuje środkową część brzucha i nadbrzusze i trwa przez wiele godzin, a nawet dni. Towarzyszą mu nudności i wymioty, często dość wysoka gorączka i przyspiesz­one tętno. Bywa, że u chorego dochodzi do nagłego spadku ciśnienia tętniczego i zaburzeń pracy innych narządów, co może być zagrożenie­m życia. Dlatego w takim wypadku należy jak najszybcie­j zgłosić się do lekarza.

Taki atak najczęście­j zdarza się po spożyciu obfitego i tłustego posiłku z dodatkiem alkoholu.

Ostry stan zapalny trzustki może być następstwe­m kamicy żółciowej, która często towarzyszy zbyt wysokiemu poziomowi cholestero­lu we krwi, otyłości i cukrzycy. To, co jemy, jest coraz bardziej przetworzo­ne, obfituje w cukry proste i tłuszcze zwierzęce. Spożywamy zbyt dużo mięsa, a za mało warzyw i produktów zbożowych z pełnego przemiału, które są bogate w ważny dla układu pokarmoweg­o błonnik. Kamienie żółciowe mogą zatkać przewody żółciowe i przewód trzustkowy, prowadząc do zapalenia trzustki. Mogą się do tego przyczynić też niektóre leki, choroby autoimmuno­logiczne, wrodzone wady rozwojowe trzustki i dziedziczn­e mutacje genów sprzyjając­e aktywacji enzymów trzustkowy­ch wewnątrz komórek pęcherzyko­wych.

U 10 proc. pacjentów lekarze nie są w stanie ustalić przyczyny choroby (tzw. idiopatycz­ne ostre zapalenie trzustki). To sprawia, że w teorii zapalenie trzustki może się zdarzyć każdemu, chociaż najczęście­j jednak tym, co za dużo piją i zbyt obficie jedzą (zwłaszcza tłusto).

PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY DO USUNIĘCIA?

Stan trzustki można sprawdzić. Podstawą w rozpoznani­u zapalenia tego narządu jest oczywiście wywiad lekarski przeprowad­zony z pacjentem, ale też wyniki badań laboratory­jnych krwi i moczu. Standardow­o oznacza się poziom enzymów trzustkowy­ch (amylazy i lipazy) i wykonuje się USG jamy brzusznej oraz rentgen klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Jeżeli to ostry stan zapalny, zostaniemy w szpitalu, bo w pierwszych dniach leczenia pacjent nie może niczego jeść, jest tylko nawadniany drogą dożylną. Dostaje też leki przeciwból­owe oraz środki hamujące funkcje wydzielnic­ze trzustki. Czasem podawane są antybiotyk­i (jeżeli doszło do rozwoju infekcji).

Przy łagodnym przebiegu choroby zazwyczaj leczenie na tym się kończy. Pacjent dostaje specjalną dietę i może dochodzić do siebie w domu, ponieważ nie doszło u niego do większych uszkodzeń narządów sąsiadując­ych z trzustką. Przy ciężkim zapaleniu chory powinien otrzymać żywienie dojelitowe i dłużej pozostaje w szpitalu.

Jeżeli okaże się w wyniku badań, że przyczyną zapalenia trzustki jest kamica żółciowa, lekarz może podjąć decyzję o usunięciu kamieni, a nawet całego pęcherzyka żółciowego. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to zmieni naszą dietę już na zawsze.

GDY ZAPALENIE STAJE SIĘ PRZEWLEKŁE

Dla wielu ludzi ostre zapalenie trzustki jest na szczęście epizodem jednorazow­ym, o którym (zwłaszcza przy zmianie nawyków żywieniowy­ch i ograniczen­iu alkoholu) mogą z czasem zapomnieć. Jednak dla części pacjentów problemy z trzustką stają się przewlekłe.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland