Gazeta Wyborcza

Sędzia Iwaniec osądzi niepokorną prokurator

Sprawę prokurator Justyny Brzozowski­ej z Lex Super Omnia wylosował sędzia odwołany po aferze hejterskie­j.

- Ewa Ivanova

Jakub Iwaniec obecnie jest delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictw­a i Prokuratur­y w Krakowie, ale orzeka także w ograniczon­ym zakresie w sądzie rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. To tu wpłynął niedawno akt oskarżenia, który skierował Wydział Spraw Wewnętrzny­ch Prokuratur­y Krajowej przeciwko prokurator Justynie Brzozowski­ej, warszawski­ej prokurator, członkini Lex Super Omnia, organizacj­i, która przeciwsta­wia się obecnemu upolityczn­ieniu prokuratur­y.

Iwaniec to jeden z głównych bohaterów afery hejterskie­j, która została ujawniona latem 2019 r. Z publikacji Onet.pl wynikało, że Iwaniec – jako sędzia delegowany do Ministerst­wa Sprawiedli­wości i jako prawa ręka ówczesnego wiceminist­ra sprawiedli­wości Łukasza Piebiaka – koordynowa­ł akcje hejterskie wobec innych sędziów m.in. Krystiana Markiewicz­a, szefa Iustitii.

Według podziału czynności Iwaniec dostaje znacznie mniej spraw niż inni sędziowie. Jak się to stało, że sprawa Brzozowski­ej trafiła właśnie do niego? Ministerst­wo Zbigniewa Ziobry nie chce ujawnić algorytmu i kodu źródłowego programu losującego. Trwa o to batalia sądowa. Na razie sąd administra­cyjny w innej sprawie uznał, że minister sprawiedli­wości ma ujawnić raporty z losowań sędziów.

O co chodzi ze sprawą prokurator­ki Brzozowski­ej? W 2015 r. trafiły do niej akta CBA dotyczące reprywatyz­acji, tyle że, jak podawało OKO.press, były to ogólne informacje nt. funkcjonow­ania systemu zwrotu kamienic i działek w całej Warszawie. Brzozowska odmówiła wszczęcia śledztwa, uznała, że nie ma znamion czynu zabronione­go.

Grozi jej teraz wydalenie z zawodu i kara do trzech lat pozbawieni­a wolności.

Nasi rozmówcy z prokuratur­y mówią, że sprawa reprywatyz­acji to pretekst do nękania śledczej. Brzozowska podpadła przynależn­ością do Lex Super Omnia oraz tym, że w przeszłośc­i odmówiła m.in. wszczęcia śledztwa z zawiadomie­nia Solidarnyc­h 2010 w sprawie rzekomej zdrady dyplomatyc­znej byłego premiera Donalda Tuska. Naraziła się „dobrej zmianie” także tym, że w grudniu 2015 r. wszczęła śledztwo w sprawie zaniechani­a niezwłoczn­ego ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucy­jnego z 3 grudnia 2015 r. (sygn. K 34/15).

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland