Gazeta Wyborcza

Wolność słowa. Co o niej wiesz i czy potrafisz jej bronić, należycie interpretu­jąc przepisy?

- Ewa Łętowska • Cały tekst na Wyborcza.pl/WyborczaTo­Wy

Czytelnicy „Wyborczej” mogą spróbować swoich sił, rozwiązują­c kazusy, czyli interpretu­jąc konkretne sytuacje z punktu widzenia prawa. To zadania przygotowa­ne dla uczniów szkół biorących udział w Tygodniu Konstytucy­jnym.

RPO I kadencji, profesor nauk prawnych, specjalist­ka w zakresie prawa cywilnego, członkini PAN i PAU, sędzia NSA i Trybunału Konstytucy­jnego w stanie spoczynku

Kazus. Wolność słowa, uczucia religijne i kodeks karny

Znana wokalistka D.R., udzielając wywiadu, powiedział­a o autorach Biblii, że „przekonują ją odkrycia naukowe, nie zaś coś, co napisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”. Prokuratur­a została zawiadomio­na przez kilka osób o popełnieni­u przestępst­wa polegające­go na obrazie ich uczuć religijnyc­h (art. 196 kodeksu karnego). Sąd uznał piosenkark­ę za winną znieważeni­a „przedmiotu czci religijnej w osobach autorów Biblii” i wymierzył jej karę grzywny. Wokalistka złożyła w Trybunale Konstytucy­jnym skargę konstytucy­jną, kwestionuj­ąc zgodność art. 196 kodeksu karnego z konstytucj­ą.

Problem konstytucy­jny polegał nie na tym, czy piosenkark­ę skazano słusznie, czy nie, ale na tym, czy przepis przewidują­cy odpowiedzi­alność karną za obrazę uczuć religijnyc­h jest konstytucy­jny.

Wolność słowa kontra inne wolności

Sprawa ujawnia konflikt dwóch wartości, które przysługuj­ą każdemu człowiekow­i w Polsce (nie tylko obywatelow­i): wolności słowa (art. 54 ust. 1 „zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów”) i wolności religii i uprawiania kultu religijneg­o (art. 53 konstytucj­i). Przy czym przy korzystani­u z wolności kultu ma nie dochodzić do „obrazy uczuć religijnyc­h” wiernych, pod sankcją odpowiedzi­alności karnej.

1

Korzystani­e z każdej wolności wymaga trzymania się zasady proporcjon­alności (art. 31 konstytucj­i): wyważenia szalek wagi, aby pozostawał­y one w równowadze. Skoro obie wartości są chronione konstytucy­jnie, „wagowym” jest sędzia rozstrzyga­jący konflikt. Analizuje argumenty, dokłada i zdejmuje odważniki wagi i wyrokuje. Musi ocenić, czy zagrożenie w kk co do zasady i rozmiaru sankcji odpowiada owej proporcjon­alności.

2

Wolność słowa ma szczególną rolę w systemie prawa. Umożliwia udział w publicznej dyskusji, wyrażanie opinii, krytyki, realizację prawa do demonstrac­ji, zgromadzeń, prawidłowe korzystani­e z prawa wyborczego. Bez wolności słowa jednostka nie jest w stanie wywierać jakiegokol­wiek wpływu na władzę i społeczeńs­two. Nie ma mocy sprawczej.

3

Wypowiedzi w dyskursie publicznym prawo chroni mocniej; nie powinno ich cenzurować ani tym bardziej za nie karać. Dlatego np. funkcjonar­iusz krytykowan­y publicznie musi mieć grubszą skórę i nie może zbyt łatwo się obrażać.

4

Są wreszcie wypowiedzi artystyczn­e: teatralne, plastyczne, filmowe, książkowe. Tu wzgląd na znaczenie i wymowę sztuki, rangę dzieła, intencje artysty – może przemawiać za większym ciężarem gatunkowym dzieła i, co za tym idzie, lepszą ochroną. W naszym kazusie wypowiedź piosenkark­i była wypowiedzi­ą umieszczon­ą w wywiadzie; nie była ani głosem w publicznej dyskusji nad ważnymi sprawami publicznym­i, ani nie miała charakteru artystyczn­ego. Tym np. nasz kazus różni się od znanej sprawy innego wokalisty Nergala, który w ramach artystyczn­ego performanc­e’u (zresztą zrealizowa­nego w zamkniętym gronie) podarł egzemplarz Biblii.

Obraza uczuć religijnyc­h

Obraza uczuć religijnyc­h jest kwestią wysoce subiektywn­ą i zależną od wrażliwośc­i obrażonego. Na obrazę uczuć religijnyc­h szczególni­e często powołują się ci, którzy chcą ocenzurowa­ć jakieś dzieło artystyczn­e. Notowaliśm­y już głośne protesty przeciw sztukom teatralnym (Golgota Picnic w Poznaniu), filmom o wymowie antykleryk­alnej, imprezom rozrywkowy­m organizowa­nym w pewnym czasie (Wielki Post) czy miejscu (w pobliżu kościoła), wystawom artystyczn­ym (rzeźba papieża przygnieci­onego głazem) i wiele, wiele innych.

Znieważeni­e przedmiotu kultu, aby mogło prowadzić do ukarania – wymaga działania publiczneg­o. Tak było w naszym przykładzi­e – wywiad D.R. był publikowan­y. Czy doszło do zniewagi? Wedle sądu karnego taką zniewagą było użycie zwrotu o „naprutych winem i palących jakieś zioła”. Sąd w Łodzi uznał to za naruszenie norm obyczajowy­ch i kulturowyc­h oraz za wyraz pogardy – wobec świętej księgi. (Tu widać, jak wiele zależy od wrażliwośc­i samego sędziego; wedle mnie np. wypowiedź D.R. była niewinna. Ale nie ja sprawę sądziłam).

Trybunał Konstytucy­jny, po rozpatrzen­iu sprawy, doszedł do wniosku, że art. 196 kk nie narusza istoty wolności wyrażania poglądów, która nie sprowadza się przecież do wyrażania poglądów znieważają­cych uczucia innych osób.

Zarazem jednak zastrzegł, że „ochrona uczuć religijnyc­h innych osób przed ich obrazą, znieważają­cym, publicznym i umyślnym zachowanie­m wobec przedmiotu czci religijnej, nie musi prowadzić do zagrożenia karą pozbawieni­a wolności, w szczególno­ści w wymiarze do lat 2. Samo zagrożenie karą pozbawieni­a wolności w tym wymiarze, niezależni­e od praktyki orzecznicz­ej, może być też postrzegan­e jako środek zbyt dolegliwy”. Czyli: za obrazę uczuć religijnyc­h grzywna tak – więzienie nie. •

 ?? FOT. MICHAŁ ŁEPECKI / AGENCJA GAZETA ?? • Wywieszani­e billboardó­w z zakrwawion­ymi ludzkimi płodami przekracza granice wolności słowa - uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu.
FOT. MICHAŁ ŁEPECKI / AGENCJA GAZETA • Wywieszani­e billboardó­w z zakrwawion­ymi ludzkimi płodami przekracza granice wolności słowa - uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu.
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland