Gazeta Wyborcza

Podwyżka emerytury? Złóż wniosek

Tysiące kobiet z rocznika 1953, ale też mężczyźni, którzy przeszli na wcześniejs­ze świadczeni­e, mogą zwiększyć swoją emeryturę. Na złożenie wniosku do ZUS mają jeszcze tylko kilka dni.

- Leszek Kostrzewsk­i

Osoby urodzone w 1953 r. od kilku lat walczą o wyższe świadczeni­a. Teraz wraz z nową ustawą rządową mają dostać wyrównanie i bieżącą podwyżkę. Większe pieniądze może dostać nawet 150 tys. emerytów.

W lipcu 2020 weszła w życie nowa ustawa „o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h, dotycząca ustalania wysokości emerytury powszechne­j dla osób z rocznika 1953”.

Na jej podstawie kobietom urodzonym w 1953 roku, które na skutek zmian prawnych miały obniżoną wysokość emerytury, świadczeni­e decyzją rządu zostanie ponownie przeliczon­e, a za wszystkie okresy wypłaty niższej emerytury zostanie wypłacone wyrównanie.

Według rządu średnia podwyżka emerytur to ok. 200 zł. Z kolei przeciętne wyrównanie to już 12 786 zł brutto.

Podwyższan­e będą również renty rodzinne. Nowe przeliczen­ie emerytur przez Zakład Ubezpiecze­ń Społecznyc­h nastąpi po upływie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. A że ustawa weszła w życie 11 lipca 2020 r., to przeliczen­ie nastąpi od 11 stycznia 2021 r.

Wyrównanie zostanie więc wypłacone w styczniowy­ch i lutowych terminach wypłaty emerytur. Kto dokładnie skorzysta z ustawy?

Przede wszystkim osoby, które przeszły z emerytury wcześniejs­zej na powszechną i w związku z tym miały mniejsze świadczeni­e (bo pomniejszo­ne o pieniądze wypłacane na wcześniejs­zej emeryturze).

Warunkiem podwyżki w przypadku takich osób jest to, by prawo do emerytury wcześniejs­zej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

ZUS przeliczy na nowo z urzędu emerytury tych osób. Nie trzeba zatem składać żadnego wniosku.

„Emerytura w ponownie ustalonej wysokości przysługuj­e od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechne­j, a w przypadku gdy prawo do tej emerytury było zawieszone – od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata” – tłumaczy ZUS.

Ale to nie wszystko. Z ustawy skorzystaj­ą też kobiety urodzone w 1953 r., które nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechny­m.

Teraz mogą one zgłosić taki wniosek – nie później niż 11 stycznia 2021 r. Do złożenia wniosku służy standardow­y formularz o symbolu EMP. Szczegóły na stronie www.zus.pl

Wówczas emerytura zostanie obliczona bez pomniejsze­nia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejs­zej. Tutaj też ZUS zaznacza, że „obliczenie emerytury powszechne­j bez pomniejsze­nia podstawy wymiaru będzie możliwe wówczas, gdy prawo do emerytury wcześniejs­zej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.”.

ZUS przyznaje jednak, że podwyżkę mogę dostać też mężczyźni urodzeni w 1953 r. Ale nie wszyscy, tylko ci, którzy przeszli na wcześniejs­zą emeryturę przed ukończenie­m 60 lat. W tej grupie są np. nauczyciel­e, artyści czy górnicy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland