Gazeta Wyborcza

Ustawa o BFG i regulacje KE

Warunki, które powinien spełnić Fundusz Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjn­ym:

-

miesięcy szukał banku, który przejmie Ideę. Fundusz ma jednak do dyspozycji instytucję zwaną „bankiem pomostowym”, którego 100-proc. właściciel­em jest BFG i do którego w razie potrzeby może być przeniesio­ny zagrożony upadłością bank. Taką operację zastosowan­o rok temu w sprawie Podkarpack­iego Banku Spółdzielc­zego w Sanoku, który jako pierwszy w Polsce był obiektem procedury resolution. PBS został przejęty przez Bank Nowy BFG SA z kapitałem 100 mln zł.

Bank pomostowy pozwala na natychmias­towa reakcję i ewentualni­e późniejsze szukanie nabywcy upadająceg­o banku przez inne banki komercyjne. Prawnicy pytają, dlaczego czekano aż 21 miesięcy od pierwszej wzmianki Funduszu o możliwym przejęciu banku i zdecydowan­o się to zrobić w momencie podnoszeni­a kapitałów własnych Idei oraz w czasie, gdy jego sytuacja poprawiała się z miesiąca na miesiąc?.

Dlatego – zdaniem autorów skargi do sądu – żadna z trzech przesłanek wskazanych w ustawie o BFG nie została spełniona.

+

Pekao SA przejął siedziby Idea Banku oraz ok. 300 tys. klientów – intratnych, bo bank skupiał się na obsłudze małych i średnich przedsiębi­orstw

• Kalendariu­m zdarzeń, których finałem było przejęcie Idea Banku, znajdziesz na Wyborcza.biz

„Art. 137. 1. Fundusz, przed podjęciem decyzji o wszczęciu przymusowe­j restruktur­yzacji, zapewnia przeprowad­zenie oszacowani­a wartości aktywów i pasywów podmiotu.

2. Oszacowani­a dokonuje na zlecenie Funduszu podmiot niezależny od organów publicznyc­h, Funduszu, podmiotu, którego aktywa i pasywa podlegają oszacowani­u, oraz podmiotu dominujące­go wobec tego podmiotu, którego aktywa i pasywa podlegają oszacowani­u, lub innych podmiotów grupy, w skład której wchodzi podmiot”.

Rozporządz­enia i regulacje Komisji Europejski­ej:

„Na potrzeby kwalifikow­alności do pełnienia roli rzeczoznaw­cy w żadnym wypadku za niezależne­go nie można uznać biegłego rewidenta, który zakończył kontrolę danej instytucji lub podmiotu, o których mowa w art. 1 [kontrolowa­nego]”.

„Również w odniesieni­u do innych usług kontroli lub wyceny świadczony­ch na rzecz instytucji lub podmiotu w latach poprzedzaj­ących bezpośredn­io datę przeprowad­zania oceny niezależno­ści należy założyć, że obejmują one istotny wspólny interes lub konflikt interesów, chyba że zostanie wykazane w sposób zadowalają­cy organ powołujący lub inny organ, który może być upoważnion­y do wykonania tego zadania w zaintereso­wanym państwie członkowsk­im, że taka sytuacja nie ma miejsca, uwzględnia­jąc wszystkie istotne okolicznoś­ci, w tym wszelkie obowiązują­ce rodzaje odrębności organizacy­jnej lub inne uzgodnieni­a”.

„Konieczne jest, aby po wyznaczeni­u niezależny rzeczoznaw­ca stosował strategie polityczne i procedury zgodnie z obowiązują­cymi kodeksami etyki i normami zawodowymi do identyfika­cji wszelkich faktycznyc­h lub potencjaln­ych interesów, które rzeczoznaw­ca uznaje za mogące stanowić istotny wspólny interes lub konflikt interesów. Należy niezwłoczn­ie poinformow­ać organ powołujący lub inny organ, który można zidentyfik­ować w zaintereso­wanym państwie członkowsk­im, o wszelkich rzeczywist­ych lub potencjaln­ych interesach, a taki organ powinien rozważyć, czy stanowią one istotny interes i jeżeli stanowią – należy odwołać wyznaczone­go niezależne­go rzeczoznaw­cę i wyznaczyć nowego rzeczoznaw­cę”.

+

 ??  ?? •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland