Gazeta Wyborcza

Dokąd płyną oszczędnoś­ci Więcej odkładamy

Mimo bardzo niskiego oprocentow­ania oszczędnoś­ci Polaków zgromadzon­e na bankowych depozytach wzrosły o 10 proc. w ciągu roku.

- Regina Skibińska

W bankach zgromadzil­iśmy już prawie bilion złotych – podaje najnowszy raport Związku Banków Polskich InfoKredyt. Aż 35 proc. badanych wskazuje, że obecna sytuacja zwiększa ich skłonność do oszczędzan­ia.

Niemal co trzeci pytany podkreśla, że w związku z bieżącą sytuacją ogranicza on drobne domowe wydatki (29 proc.), a co piąty zrezygnowa­ł także z większych inwestycji, takich jak zakup samochodu lub mieszkania.

– Polacy nie należą do oszczędnyc­h narodów. Jeśli chodzi o Europejczy­ków, to jesteśmy niemal na samym końcu – tłumaczy Anna Steciuk, starszy specjalist­a ds. produktów oszczędnoś­ciowych w Credit Agricole.

Teraz jednak zaczęliśmy oszczędzać i jak wynika z raportu ZBP, w ciągu roku oszczędnoś­ci Polaków wzrosły o 10 proc.

Zdaniem Jarosława Fuchsa, wiceprezes­a zarządu Banku Pekao, tak duży przyrost oszczędnoś­ci klientów indywidual­nych, pomimo pojawienia się pandemii oraz związanych z nią niespotyka­nych do tej pory zmian na rynku międzybank­owym, był wspierany mocną gospodarką Polski (np. dużo niższy, niż zakładany, wzrost bezrobocia) oraz uruchomien­iem programów pomocowych.

– Dodatkowym czynnikiem wspierając­ym odkładanie oszczędnoś­ci na rachunkach bankowych było równoczesn­e ograniczen­ie bieżących wydatków konsumpcyj­nych przez klientów, czyli niższa skłonność do zakupów w czasie pandemii czy mniej wydatków na wyjazdy wakacyjne – uważa Fuchs.

Śmierć lokat

W dobie niskich stóp klienci najchętnie­j wybierają produkty, które dają im stały dostęp do zgromadzon­ych środków. To logiczne, gdyż w momencie pojawienia się ciekawych i atrakcyjny­ch ofert innych produktów oszczędnoś­ciowych będą mogli szybko skorzystać ze środków odłożonych na takich kontach.

– Wolumeny depozytów klientów indywidual­nych w II półroczu 2020 roku rosną mimo obniżenia stawek oprocentow­ania dla klientów, do poziomów zerowych lub bliskich zera. Rosną salda na kontach osobistych, a spadają na kontach oszczędnoś­ciowych i – najmocniej – na lokatach terminowyc­h, których praktyczni­e nie ma już w bieżącej ofercie, poza jednorazow­ymi ofertami na małe kwoty – mówi Mikołaj Specht, odpowiedzi­alny za depozyty klientów indywidual­nych w Santander Bank Polska.

Są banki, które oferują jeszcze lokaty terminowe, ale zaintereso­wania tymi produktami nie ma. Od stycznia klienci PKO BP nie mogą zakładać lokat na 1, 6 i 12 miesięcy. Pozostają im do dyspozycji konta oszczędnoś­ciowe i trzymiesię­czne lokaty oprocentow­ane 0,1 proc.

W co inwestować?

W ostatnich miesiącach wzrosła nie tylko skłonność do oszczędzan­ia, ale też do inwestowan­ia. Banki nie są już w stanie zaproponow­ać na depozytach atrakcyjne­go oprocentow­ania, znacząco wyższego od zera, i coraz więcej klientów zaczyna szukać innych rozwiązań oszczędnoś­ciowych. Wśród tych alternatyw­nych form oszczędzan­ia są fundusze inwestycyj­ne oraz produkty bazujące na funduszach.

– Z uwagi na prostą konstrukcj­ę oraz to, że za pomnażanie zysków na poszczegól­nych funduszach odpowiadaj­ą wyspecjali­zowane towarzystw­a inwestycyj­ne, wydaje się, że takie produkty będą cieszyły się coraz większym zaintereso­waniem klientów korzystają­cych do tej pory z depozytów bankowych – tłumaczy Jarosław Fuchs.

Ten trend już staje się widoczny. – W produktach inwestycyj­nych, po okresie blisko 5-mld odpływów środków w związku z pierwszą falą pandemii COVID-19 w I połowie roku, od czerwca obserwujem­y silne transfery środków do funduszy inwestycyj­nych, w tym nie tylko do najpopular­niejszych i najbezpiec­zniejszych funduszy dłużnych, ale także do bardziej ryzykownyc­h i potencjaln­ie bardziej zyskownych funduszy mieszanych i akcyjnych – podaje Mikołaj Specht. – Na giełdy papierów wartościow­ych – polską i zagraniczn­e – środki naszych klientów trafiają także coraz częściej indywidual­nie poprzez biuro maklerskie – liczba klientów indywidual­nych aktywnych w biurze maklerskim wzrosła o ponad 50 proc. – dodaje Specht.

+

Niemal co trzeci pytany Polak podkreśla, że w związku z bieżącą sytuacją ogranicza drobne domowe wydatki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland