Gazeta Wyborcza

Najwięksi wrogowie Aleksandra Łukaszenki

W białoruski­ch aresztach przebywa już 169 więźniów polityczny­ch. Kim są ludzie, którzy płacą niewolą za walkę o wolność białoruski­ego narodu?

- Hanna Malashenia

Od kilku miesięcy Białorusin­i codziennie walczą o demokrację i swoje prawa. Władze wciąż nasilają represje, pakując coraz więcej osób do więziennyc­h cel.

Na samym początku kampanii prezydenck­iej (wystartowa­ła 8 maja 2020 r.) władze skazywały na areszt każdego, kto – potencjaln­ie – mógł się stać przywódcą protestu. Najpierw „wyeliminow­ano” główne postaci tradycyjne­j opozycji. W czerwcu zostali zatrzymani Pawieł Siewiaryni­ec i Mikałaj Statkiewic­z, którzy w poprzednic­h latach wielokrotn­ie byli uznawani za więźniów polityczny­ch i więźniów sumienia. Nieco później aresztowan­o wszystkich tych, którzy w jakiś sposób mogli wystawić głowy i zagrozić 26-letnim rządom Aleksandra Łukaszenki i „wybraniu” go na szóstą kadencję.

Po nich za kraty trafili ludzie, których nazwiska stały się w kraju powszechni­e znane dopiero w 2020 r. Absolwentk­a akademii muzycznej w klasie fletu i dyrygentur­y Maryja Kalesnikaw­a, szefowa sztabu rywala Łukaszenki, eksbankier­a Wiktara Babaryki, polityczny bloger Siarhiej Cichanousk­i (i jego współpraco­wnicy), prawnicy Maksim Znak, Ilja Salej, a także lekarze, muzycy, biznesmeni, którzy dziś stali się zakładnika­mi reżimu Łukaszenki.

Anarchiści i antyfaszyś­ci

Znaczący wkład w walkę z reżimem Łukaszenki wnieśli białoruscy anarchiści.

Znajdują się pod szczególną kontrolą służb specjalnyc­h. Śledztwa w ich sprawach zawsze były tajne.

12 listopada zatrzymano i pobito anarchisty­cznego blogera i dziennikar­za, 32-letniego Mikałaja Dziadoka. Obecnie przebywa on w mińskim areszcie śledczym nr 1 przy ulicy Wołodarski­ego. 23 grudnia jego ojciec ogłosił, że otrzymał informację, iż życie syna jest zagrożone.

18-letni Iwan Krasowski również został brutalnie pobity przez siły bezpieczeń­stwa podczas zatrzymani­a w sierpniu. Trafił do szpitala i przez długi czas poruszał się na wózku inwalidzki­m. Pod koniec września został ponownie aresztowan­y. Teraz jest oskarżony o udział w zamieszkac­h w Mińsku.

Obecnie za kratami przebywa w sumie 19 anarchistó­w i antyfaszys­tów.

Uczniowie i nauczyciel­e

Po strajkach i protestach na długiej liście więźniów polityczny­ch można znaleźć również nazwiska studentów i wykładowcó­w.

Od kilkudzies­ięciu dni w więzieniu przebywa wykładowcz­yni Białoruski­ego Państwoweg­o Uniwersyte­tu Informatyk­i i Radioelekt­roniki Olga Filatczenk­owa i dziesięciu innych działaczy studenckic­h, którym zarzuca się „organizowa­nie akcji grupowych rażąco naruszając­ych porządek publiczny”.

Wśród oskarżonyc­h znalazła się m.in.: Alana Gebremaria­m, członkini zarządu opozycyjne­j Rady Koordynacy­jnej i przedstawi­cielka Swiatłany Cichanousk­iej ds. młodzieży.

Blogerzy, dziennikar­ze, programiśc­i

Jeszcze przed sierpniowy­mi wyborami władze prześladow­ały opozycyjny­ch blogerów polityczny­ch i niezależny­ch dziennikar­zy.

Obecnie za więźniów polityczny­ch są uważani m.in.: Eduard Palchys (telegramow­y kanał Palchys), Siergiej Jaroszewic­z i Siergiej Korszun (bloger i administra­tor telegramow­ego kanału „Armia z narodem”), Irina Szczastnaj­a (kanał „Mój kraj Białoruś”), Władimir Tsyganowic­z („MozgON”, kanał na YouTubie).

Zarzuty „przygotowa­nia do udziału w masowych zamieszkac­h” postawiono dziennikar­kom telewizji Belsat, Kaciarynie Andrejewej i Darii Czulcowej, które prowadziły transmisję z niedzielne­j akcji w Mińsku na osiedlu zwanym Placem Zmian. To właśnie tam 12 listopada został zatrzymany, a potem pobity na śmierć przez siłowików Raman Bandarenko. Po opublikowa­niu tekstu przedstawi­ającego kulisy jego śmierci dziennikar­ka Jekaterina Borysewicz została zatrzymana i już ponad miesiąc przebywa w więzieniu.

Represje dotykają także programist­ów. Ich ofiarą padli m.in. Aleksej Korotkow, szef start-upu MakeML, i Wiktor Kuwsztinow, jeden z dyrektorów firmy informatyc­znej PandaDoc (jej założyciel Mikita Mikado na początku sierpnia powołał organizacj­ę Protect Belarus mającą pomagać funkcjonar­iuszom organów bezpieczeń­stwa, którzy stracili pracę za odmowę wykonania rozkazów).

W areszcie śledczym przebywa także Marfa Rabkowa, koordynato­rka i działaczka wolontaria­tu Centrum Praw Człowieka „Wiasna”. Oskarżono ją o „edukację lub inne przygotowa­nie osób do wzięcia udziału w masowych zamieszkac­h lub finansowan­ie tej działalnoś­ci”.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland