Gazeta Wyborcza

Iran nie chce leków z USA

– Import szczepione­k na COVID-19 z USA i Wielkiej Brytanii jest zabroniony – powiedział ajatollah Ali Chamenei w piątkowym wystąpieni­u telewizyjn­ym.

- Robert Stefanicki

– Biorąc pod uwagę nasze doświadcze­nia z dostawami krwi skażonej wirusem HIV we Francji – dodał Najwyższy Przywódca – francuskie szczepionk­i również nie są godne zaufania.

To nawiązanie do skandalu z lat 80. Krew zakażona wirusem HIV była rozprowadz­ana we Francji, a później za granicą, nawet gdy rząd już wiedział o problemie. Wśród zakażonych było kilkuset Irańczyków. Ówczesny premier Francji Laurent Fabius został oskarżony o zabójstwo, ale go uniewinnio­no. Jego minister zdrowia został skazany, ale nigdy go nie ukarano.

Chamenei stwierdził, że gdyby Amerykanie byli w stanie wyprodukow­ać dobrą szczepionk­ę, pandemia nie szalałaby w ich kraju.

W odpowiedzi na słowa Chameneieg­o dyrektor Światowej Organizacj­i Zdrowia Michael Ryan przypomnia­ł, że WHO wielokrotn­ie nawoływała, by „nie upolityczn­iać tego wirusa”.

Irański Czerwony Półksiężyc poinformow­ał, że irańscy naukowcy z USA właśnie mieli wysłać 150 tys. dawek szczepionk­i Pfizera do ojczyzny, ale dostawa została odwołana po komentarza­ch Chameneieg­o. „Kolejny milion dawek miał zostać dostarczon­y do Czerwonego Półksiężyc­a za pośrednict­wem państwa trzeciego” – napisano w oświadczen­iu.

Iran jest krajem najbardzie­j dotkniętym pandemią na Bliskim Wschodzie: doliczył się 1,3 mln zakażonych i prawie 56 tys. zgonów. Skąd weźmie szczepionk­i?

Niedawno władze podały, że zamierzają kupić je za pośrednict­wem mechanizmu Covax, organizowa­nego m.in. przez ONZ i Billa Gatesa. W jego ramach 2 mld dawek mają trafić do krajów biedniejsz­ych, po niższej cenie. Tylko że Covax nie produkuje własnych szczepione­k, będą one pochodzić z zachodnich fabryk – tych samych, które Chamenei obłożył fatwą.

Irańscy urzędnicy wskazywali wcześniej, że import szczepionk­i Pfizera, która musi być transporto­wana i przechowyw­ana w temperatur­ze -70 st. C, stanowi poważne wyzwanie dla Iranu.

Ponadto Iran jest obłożony sankcjami i ma kłopot z płatnościa­mi. Chociaż żywność i leki są formalnie wyłączone z sankcji, banki międzynaro­dowe ze strachu przez USA mają tendencję do odrzucania wszystkich transakcji z Iranem.

Jest jeszcze jedno wyjście. Pod koniec grudnia Iran poinformow­ał o rozpoczęci­u prób na ludziach własnej szczepionk­i. I o współpracy z Kubą, która pracuje nad czterema swoimi preparatam­i – a też cierpi wskutek sankcji USA. Najbardzie­j zaawansowa­ne są badania nad szczepionk­ą Soberana (Suwerenna) 2, która wkrótce miała być testowana na 150 tys. Hawańczykó­w. Jednak Kuba nie ma wystarczaj­ącej liczby zakażonych. Będzie więc prowadzić testy na Irańczykac­h.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland