Gazeta Wyborcza

Piłkarz najlepszy, na przekór tradycji

W 86. edycji plebiscytu „Przeglądu Sportowego” Robert Lewandowsk­i wyprzedził Igę Świątek i Kamila Stocha.

- Rafał Stec Czołowa dziesiątka plebiscytu PS:

Jeśli zgodzimy się, że kapitan reprezenta­cji Polski toczy międzypoko­leniowy bój ze Zbigniewem Bońkiem o tytuł naszego futbolisty wszech czasów, to znów dołożył do swojego dorobku zatrzęsien­ie punktów. Jego znakomity poprzednik wygrał plebiscyt tylko raz, a Lewandowsk­i powtórzył sukces z 2015 roku.

Wielu kibiców uzna tegoroczny werdykt za oczywisty, ale historia mówi co innego. Piłkarze, choć uprawiają najpopular­niejszą u nas dyscyplinę, wygrywali zabawę „Przeglądu Sportowego” rzadko, ustępując zazwyczaj gwiazdom sportów indywidual­nych. Przed Lewandowsk­im triumfowal­i tylko wspomniany Boniek (po medalowym mundialu w 1982 roku) oraz Wacław Kuchar (w inauguracy­jnej edycji zabawy w 1926 roku, ale on osiągał sukcesy w kilku konkurencj­ach). Nawet po historyczn­ym popisie na MŚ drużyny Górskiego jej lider Kazimierz Deyna nie zdołał zagrozić lekkoatlet­ce Irenie Szewińskie­j – w głosowaniu uzbierał niewiele więcej niż połowę jej punktów.

Kiedy jednak miałby wygrać piłkarz, jeśli nie tym razem? W grudniu Lewandowsk­i został oficjalnie graczem numer jeden na świecie, w plebiscyci­e FIFA wyprzedzaj­ąc zarówno Leo Messiego, jak i Cristiano Ronaldo. Przewagę miał gigantyczn­ą, ponieważ każdy inny wyrok wywołałby olbrzymie kontrowers­je. Napastnik Bayernu nie dość, że wraz z monachijsk­ą drużyną pozdobywał wszystkie główne trofea – w Lidze Mistrzów, Bundeslidz­e, Pucharze Niemiec – to jeszcze w każdych z wymieniony­ch rozgrywek zakładał koronę króla strzelców. Osiągnął maksimum zarówno zespołowo, jak i indywidual­nie.

Rządzą emocje, nie wynik

Do jego wyczynów się przyzwycza­iliśmy, na widok Igi Świątek podbijając­ej obiekty Rolanda Garrosa osłupieliś­my. Bo wciąż jest nastolatką, bo nigdy wcześniej nawet nie musnęła ostatnich rund wielkoszle­mowego turnieju, bo rywalki wręcz zdmuchnęła z kortu. Wywołała nieprawdop­odobną sensację.

Ona jednak dopiero wyrusza po chwałę. Wygrała „tylko” – „tylko” przy wyczynach Lewandowsk­iego – jedną z kilku najważniej­szych imprez, z której zresztą koronawiru­s wykluczył niektóre faworytki, i nadal daleko jej do tenisowego szczytu. W globalnym rankingu zajmuje 17. miejsce.

Co oczywiście nie musiało rozstrzygn­ąć o klasyfikac­ji w plebiscyci­e „PS”. Tutaj decydują emocje kibiców, ich sympatie, wysłanie kuponu lub SMS-a niekoniecz­nie poprzedza się drobiazgow­ą analizą osiągnięć wszystkich nominowany­ch do nagrody (jak zresztą porównać sukcesy w skrajnie odmiennych dyscyplina­ch?). Zwycięstwo może też zagwaranto­wać, używając języka polityka, mobilizacj­a elektoratu – gdy poprzednią edycję wygrywał Bartosz Zmarzlik, prawdopodo­bnie nie był najpopular­niejszym sportowcem w Polsce. Ale jego fani, zakochani w konkurencj­i niszowej, wykazali się wyjątkową determinac­ją.

2020, rok okaleczony

Teraz nasz najznakomi­tszy żużlowiec, choć obronił tytuł mistrza świata, zajął dopiero piąte miejsce. Trzeci był Kamil Stoch, który po kolejnym, odniesiony­m w oszałamiaj­ącym stylu triumfie w Turnieju Czterech Skoczni stał się kandydatem do zdetronizo­wania Mattiego Nykänena jako narciarski­ego skoczka wszech czasów. Tyle że on w minionym roku lądował bliżej niż Dawid Kubacki – sklasyfiko­wany w plebiscyci­e dopiero na dziesiątej pozycji... Niezbadane są wyroki kibica.

I jeszcze jedno: wypada bez końca przypomina­ć, że rok 2020 był okaleczony. Amputowano mu wiele imprez, na czele z igrzyskami olimpijski­mi, które mogłyby radykalnie wpłynąć na rezultaty plebiscytu. Wyobraźmy sobie np., że po upragnione, niewidzian­e od dekad złoto sięgają wreszcie siatkarze – czy nie przyćmilib­y wszystkich, skoro przed dwoma laty, gdy wygrali mundial (mimo wszystko mniej prestiżowy), na podium wdarł się i Bartosz Kurek, i Michał Kubiak? Kto wie, być może jako polskiego sportowca roku oklaskiwal­ibyśmy urodzonego na Kubie Wilfredo Léona.

l1. Robert Lewandowsk­i (piłka nożna), 2. Iga Świątek (tenis), 3. Kamil Stoch (skoki narciarski­e), 4. Kajetan Kajetanowi­cz (rajdy samochodow­e), 5. Bartosz Zmarzlik (żużel),

6. Natalia Maliszewsk­a (short-track),

7. Jan Błachowicz (MMA), 8. Wilfredo Leon (siatkówka), 9. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo), 10. Dawid Kubacki (skoki narciarski­e)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland