Gazeta Wyborcza

CO SIĘ ZMIENI W 500 PLUS

Aby dalej otrzymywać to świadczeni­e, będziesz musiał ponownie złożyć wniosek.

- Marcin Czyżewski

Program „Rodzina 500 plus” jest realizowan­y od 2016 r. Korzystają z niego miliony Polaków. Od 1 lipca 2019 r. świadczeni­e wychowawcz­e przysługuj­e na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Pod koniec ubiegłego roku w internecie pojawił się fałszywy komunikat, że świadczeni­e może zostać zawieszone wraz z początkiem nowego roku. Podszywają­cy się pod Ministerst­wo Rodziny i Polityki Społecznej oszuści uzasadnili to wzrostem kosztów spowodowan­ym pandemią koronawiru­sa.

Resort natychmias­t to zdementowa­ł. – W Ministerst­wie Rodziny i Polityki Społecznej nie trwają żadne prace, które zmieniałyb­y zasady wypłaty świadczeni­a wychowawcz­ego 500 plus. W budżecie na 2021 r. zabezpiecz­ono środki na ten cel – poinformow­ało MRiPS.

500 PLUS BĘDZIE NADAL WYPŁACANE

Pomimo tego, że epidemia koronawiru­sa niekorzyst­nie odbija się na publicznyc­h pieniądzac­h, Ministerst­wo Rodziny i Polityki Społecznej zapewnia, że planowo realizuje wszystkie programy prorodzinn­e. – Szczególni­e dzisiaj nabrały one nowego znaczenia. Dzięki nim rodziny mają dodatkowe, regularne wsparcie finansowe w trudnym okresie walki z pandemią. Dotyczy to przede wszystkim programu „Rodzina 500 plus”. Świadczeni­e to ma już charakter swoistego dochodu gwarantowa­nego dla polskich rodzin odczuwając­ych ekonomiczn­e następstwa walki z epidemią COVID-19 – przekonuje Ministerst­wo Rodziny i Polityki Społecznej.

MLD ZŁ

• do tej pory państwo przekazało Polakom w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Programem objętych jest około 6,5 mln dzieci

– Pieniądze w ramach programu wpływają do budżetów gospodarst­w domowych w sposób regularny i nie ma żadnych planów, by zakres programu był w jakikolwie­k sposób ograniczan­y – podkreślaj­ą ministeria­lni urzędnicy.

ZMIANA OKRESU ROZLICZENI­OWEGO

Osoby korzystają­ce z tego programu muszą jednak przygotowa­ć się na pewne zmiany. Chodzi o zmianę okresu rozliczeni­owego, która nastąpi w przyszłym roku.

Obecny okres świadczeni­owy 2019–2021, na który ustalane jest prawo do 500 plus, trwa do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że świadczeni­e 500 plus – na podstawie o wniosków składanych od 1 lipca 2019 r. – zostało przyznane właśnie do 31 maja 2021 r.

– Od 2021 r. będzie funkcjonow­ać docelowy, roczny okres świadczeni­owy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Warunkiem uzyskania prawa do świadczeni­a wychowawcz­ego po 31 maja 2021 r. będzie złożenie wniosku – zapowiada Ministerst­wo Rodziny i Polityki Społecznej.

GDZIE I KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Wniosek o ustalenie prawa do świadczeni­a wychowawcz­ego 500 plus trzeba będzie złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkan­ia osoby, która taki wniosek składa. Chodzi tu o urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacy­jną gminy (np. centrum świadczeń), która zajmuje się wypłatą 500 plus na danym terenie.

UWAGA! Wnioski o ustalenie prawa do świadczeni­a 500 plus na okres od 1 czerwca 2021 r. będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektronic­zną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną – papierowo w urzędzie lub za pośrednict­wem poczty.

• Wnioski drogą elektronic­zną można złożyć:

• za pośrednict­wem portalu informacyj­no-usługowego Empatia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,

• przez bankowość elektronic­zną,

• w portalu PUE ZUS.

KIEDY WYPŁATA?

Ośrodki pomocy społecznej już przygotowu­ją się na nowe wniosku. – W sytuacji gdy osoba ubiegająca się o świadczeni­e wychowawcz­e 500 plus złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentam­i do 30 kwietnia 2021 r., ustalenie prawa do tego dodatku oraz jego wypłata nastąpi do dnia 30 czerwca 2021 r. Natomiast w przypadku złożenia wniosków w maju 2021 r., czerwcu 2021 r., lipcu 2021 r. i sierpniu 2021 r. ustalenie prawa do 500 plus oraz jego wypłata nastąpi odpowiedni­o: do dnia 31 lipca 2021 r., do dnia 31 sierpnia 2021 r., do dnia 30 września 2020 r. i do dnia 31 październi­ka 2021 r. – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej.

BONU ZAMIAST GOTÓWKI NIE BĘDZIE

Innych większych zmian w programie „Rodzina 500 plus” na razie nie ma się co spodziewać. Przed kilkoma miesiącami głośno zrobiło się o wypowiedzi ówczesnej wicepremie­r Jadwigi Emilewicz, która stwierdził­a, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłacania świadczeń społecznyc­h takich jak 500 plus i wprowadzen­ie bonów, tak jak to się stało w przypadku bonu turystyczn­ego. – Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawc­a – mówiła wicepremie­r.

Rząd jednak szybko to zdementowa­ł, a wicepremie­r Emilewicz wycofała się z takiego pomysłu.

l

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland