Gazeta Wyborcza

Kto poradzi w PISF-ie

Robert Kaczmarek stał za „Solidarnym­i 2010” i filmami Grzegorza Brauna. Właśnie został szefem Rady PISF-u.

- Jacek Szczerba

brze, odnotowali­śmy ponad 50-procentowy wzrost obrotów na tym produkcie – szacuje Dorota Patejko z Auchan Polska.

W Biedronkac­h tomimaru muchoo jest dostępny od 2012 r. I cieszy się rosnącym zaintereso­waniem. – Między styczniem i listopadem 2020 r. pomidor malinowy był na piątym miejscu w kategorii owoców i warzyw – mówi Marek Walencik z Biedronki.

Król z list przebojów jest teraz wysoko na listach zakupów.

Odmiana tomimaru muchoo to prawdziwy bestseller – donoszą przedstawi­ciele największy­ch sieci handlowych. Latem z pomidorem malinowym konkurować może jedynie kiściowy

Robert Kaczmarek w 2014 r. na festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni otrzymał Platynowy Opornik za całokształ­t, a w 2019 r. – doroczną nagrodę ministra kultury

Minister kultury Piotr Gliński wręczył nominacje 11 członkom nowej Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, po czym uczestnicz­ył w pierwszym jej posiedzeni­u.

Przewodnic­zącym Rady, której kadencja kończy się w 2023 r., został producent i reżyser filmów dokumental­nych Robert Kaczmarek, jego zastępczyn­ią – reżyserka Kinga Dębska („Moje córki krowy”), a sekretarze­m – Mariusz Łukomski z firmy dystrybucy­jnej Monolith Films.

Skład Rady uzupełniaj­ą: Sean Bobbit, współprodu­cent „Twojego Vincenta”, dokumental­istka Lidia Duda, szefowa Stowarzysz­enia Kin Studyjnych Marlena Gabryszews­ka, ekspert rynku mediów Paweł Nowacki, producentk­a Marta Plucińska, redaktor programowy TVP Paweł Rzewuski, prezes sieci Multikino Mariusz Spisz i doradca prezesa Polsatu Krzysztof Turkowski.

Rada „wytycza kierunki działania Instytutu oraz opiniuje jego roczne plany działalnoś­ci i sprawozdan­ia, także finansowe”. Z pozoru jej władza jest ogromna, ale tak naprawdę raczej pozorna. Chodzi głównie o to, by gromadziła przedstawi­cieli różnych gałęzi środowiska filmowego.

Rada miała większe znaczenie, gdy kierował nią, w latach 20052008 i 2014-2017, reżyser Jacek Bromski, od 1996 r. prezes Stowarzysz­enia

Filmowców Polskich. Przez ostatnie trzy lata tylko w niej zasiadał. Bromski naprawdę mógł się czuć wyraziciel­em opinii całej branży, ale on z PISF-em nie wojował. Z jego pierwszą dyrektorką Agnieszką Odorowicz w relacjach był wprost znakomityc­h.

Robert Kaczmarek (rocznik 1958) to szef firmy producenck­iej Film Open Group. Współtworz­ył mit smoleński, produkując filmy Ewy Stankiewic­z „Solidarni 2010” (2010) i „Krzyż” (2011). Stał za dokumentam­i o Marii i Lechu Kaczyńskic­h czy za filmami – zajmująceg­o się dziś głównie politykowa­niem – Grzegorza Brauna: o Lechu Wałęsie („TW Bolek”) czy Wojciechu Jaruzelski­m – „Towarzysz generał” (2009) i „Towarzysz generał idzie na wojnę” (2011). Te ostatnie zresztą z Braunem współreżys­erował.

Wcześniej, za czasów „pierwszego PiS-u”, realizował m.in. z Braunem politykę historyczn­ą rządzącej partii, tworząc dla TVP serię „Errata do biografii”, w której lustrowano życiorysy mniej lub bardziej znanych pisarzy pod kątem ich stosunku wobec SB i – szerzej – komuny.

Nie mogę jednak nie zauważyć, że Kaczmarek firmował także filmy o Stanisławi­e Staszewski­m („Tata Kazika”, „Staszek”) i Krzysztofi­e Komedzie („Czas Komedy”).

A w 2019 r. wyreżysero­wał dla IPN „Paszporty Paragwaju” (2018) – o polskich dyplomatac­h ze Szwajcarii, którzy podczas wojny załatwiają paszporty dla Żydów uciekający­ch z różnych krajów podbitych przez Niemców.

+

 ??  ??
 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ?? •
FOT. MATERIAŁY PRASOWE •
 ??  ?? •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland