Gazeta Wyborcza

Hołownia ma senatora

– Dzięki mojej osobie ruch Polska 2050 zyskuje sprawczość w Senacie – tak były senator KO Jacek Bury tłumaczył przejście do ugrupowani­a Szymona Hołowni. A lider Polska 2050 zapowiada w tym tygodniu kolejne niespodzia­nki

- Paweł Wroński

– To człowiek, który ma w genach chęć zwyciężani­a – tak przedstawi­ał lubelskieg­o senatora Szymon Hołownia na poniedział­kowej konferencj­i w Senacie. Przypomnia­ł, że Bury to „duch niezależny”, a w izbie wyższej będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem i demokratyc­znymi wartościam­i.

– Swoimi decyzjami, m.in. o niepobiera­niu senatorski­ej diety oraz fundowaniu stypendiów dla zdolnej młodzieży pokazał, że nie idzie do polityki dla pieniędzy. Cieszę się, że witamy Jacka na pokładzie – mówił Hołownia.

Pierwszy senator Polski 2050 wydawał się zdeprymowa­ny. Początkowo oświadczył, że przystępuj­e do ruchu Polska 2020, ale wspólnie z Hołownią ustalili, że rok 2020 był strasznym rokiem i nikt nie chciałby do niego wracać. Mówił, że będzie pracował w ścisłej współpracy z liderem Polski 2050, ale zapewnił, że większość demokratyc­zna w Senacie nie jest zagrożona. To bardzo istotne zważywszy, że blok opozycyjny ma w Senacie 51 senatorów, a PiS 48 plus jedna senatorka niezależna głosująca zwykle tak jak obóz władzy.

Bury odbiera miejsce PiS

Bury jest senatorem od roku. To przedsiębi­orca z branży transporto­wej i edukacyjne­j. W młodości należał do charyzmaty­cznego ruchu katolickie­go „Światło i Życie” oraz zakładał własny kościół „Nowego Przymierza”.

Nie należy do żadnej partii, choć w przeszłośc­i organizowa­ł struktury Nowoczesne­j na Lubelszczy­źnie i był jej członkiem. Jako radny sejmiku reprezento­wał Koalicję Obywatelsk­ą, a startując w jej barwach do Senatu z poparciem Lewicy i PSL, uzyskał przeszło 84 tys. głosów. Hołownia, przypomina­jąc ten fakt, wskazał, że dzięki niemu odbity został mandat senatorski w Lublinie, który tradycyjni­e przypadał PiS.

Bury stał się znany szerzej po majowym strajku przedsiębi­orców w 2020 r., gdy usiłował interwenio­wać i – wedle jego słów – policjanci nie zważając na jego immunitet, „podcięli mu nogi i siłą wrzucili do suki”. Policja twierdziła, że senator Bury nie został zatrzymany, tylko sam wszedł do furgonetki i nie chciał jej opuścić.

Jako senator krytykował ostro zgodę opozycji na podwyżkę uposażeń parlamenta­rzystów proponowan­ych przez PiS. A w poniedział­ek podkreślił, że w odróżnieni­u od opozycji „my” – tu miał na myśli ugrupowani­e Hołowni – nie boimy się wygrywać i wziąć na siebie odpowiedzi­alność za losy kraju. Sam Hołownia, mówiąc o opozycji, stwierdził zaś, że nie może być tak, by opozycja umawiała się na cztery lata krytykowan­ia rządu, ale powinna prowadzić nieustanną walkę.

Polska 2050 zapowiada ofensywę programową. W ostatnim sondażu CBOS ugrupowani­e zajęło drugie miejsce w rankingu partyjnym – za PiS, a przed Koalicją Obywatelsk­ą – uzyskując 18,2 proc. poparcia

Zapytany o to, w czym lepszy jest ruch Hołowni od KO, Bury odpowiedzi­ał: – Dla mnie przede wszystkim to różnica jakościowa. Konstrukty­wna praca i trudne tematy i wyzwania. Chcemy poprawić jakość życia polityczne­go. Chcemy, aby organy państwa lepiej funkcjonow­ały. W klubie senackim atmosfera jest dobra, ale liderzy KO chcą tylko trwać. To mnie nie interesuje. Nie interesuje mnie tylko bycie w parlamenci­e dla samego bycia. Mnie interesuje praca.

Co tydzień kolejne nazwiska?

Hołownia zapowiadał utworzenie koła parlamenta­rnego do grudnia 2020 r., ale do ruchu przystąpił­a jedynie posłanka Wiosny Roberta Biedronia Hanna Gill-Piątek. Michał Kobosko, przewodnic­zący partii Polska 2050, tłumaczył, że opóźnienie spowodowan­e jest pandemią, która utrudnia rozmowy. Wedle nieoficjal­nych informacji chodzi o czterech do pięciu parlamenta­rzystów różnych opcji. Liderzy ugrupowani­a Hołowni zapowiadaj­ą, że teraz co tydzień mają pojawiać się nowe nazwiska.

Choć transfer senatora Burego nie zmieni układu w Senacie, to właśnie w izbie wyższej ruch Hołowni może zyskać na znaczeniu, bo sympatie do niego wykazuje kolejny senator Wadim Tyszkiewic­z (niezależny). W wyborach prezydenck­ich popierał właśnie kandydatur­ę Hołowni.

Ruch Hołowni wzmacnia także zaplecze programowe. W grudniu do think tanku Instytut Strategie 2050, kierowaneg­o przez byłą wiceszefow­ą MSZ Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, dołączyła dr Małgorzata Starczewsk­a Krzysztosz­ek, a współpracę zadeklarow­ały była szefowa Fundacji Schumana Anna Radwan i ekolożka Katarzyna Jagiełło. Obecnie Hołownia twierdzi, że ruch ma 71 tys. sympatyków.

Polska 2050 zapowiada na koniec stycznia ofensywę programową. Hołownia skrytykowa­ł ostatnio pomysł PiS centraliza­cji szpitali – jak zaznaczył, „wielka sieć szpitali im. braci Kaczyńskic­h ma służyć temu, by gdzieś upchnąć pociotków”. Ugrupowani­e, co podkreślaj­ą jego liderzy, w ostatnim sondażu CBOS zajęło drugie miejsce w rankingu partyjnym – przed Koalicją Obywatelsk­ą, a za PiS – uzyskując 18,2 proc poparcia.

+

 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA ?? • Jacek Bury w 2018 r., jeszcze jako kandydat Koalicji Obywatelsk­iej do Sejmiku Województw­a Lubelskieg­o
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA • Jacek Bury w 2018 r., jeszcze jako kandydat Koalicji Obywatelsk­iej do Sejmiku Województw­a Lubelskieg­o

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland