Gazeta Wyborcza

EMA nie zmienia rekomendac­ji ws. AstraZenek­i

Powikłania zakrzepowe zostaną uznane za potencjaln­e skutki uboczne szczepionk­i. Jednak w opinii Europejski­ej Agencji Leków (EMA) korzyści ze stosowania szczepionk­i znacznie przeważają nad ryzykiem.

- Wojciech Moskal

Przypomnij­my, że ryzyko śmierci w wyniku COVID-19 wynosi blisko 1/100. A ryzyko śmierci z powodu zakrzepicy – potencjaln­ie sprowokowa­nej przyjęciem szczepionk­i firmy AstraZenec­a – ledwie 1/150 tys. (do 4 kwietnia w UE, Wlk. Brytanii, Norwegii, Islandii i Liechtenst­einie zanotowano 222 powikłania zakrzepowe na 34 mln podanych dawek, kilkanaści­e osób zmarło).

Podczas środowej konferencj­i prasowej szefowa EMA Emer Cooke jasno stwierdził­a, że w opinii Agencji szczepionk­a AstraZenek­i wciąż powinna być stosowana. Na razie nie zostaną zmienione żadne rekomendac­je dotyczące jej używania.

Dr Sabine Straus, kierująca w EMA komitetem ds. bezpieczeń­stwa, potwierdzi­ła, że zaobserwow­ane po szczepieni­ach powikłania zakrzepowe przypomina­ją znane wcześniej w medycynie bardzo rzadkie powikłanie związane ze stosowanie­m heparyny. Chodzi tu o tzw. małopłytko­wość poheparyno­wą. Być może, jak powiedział­a Straus, ma to związek z nieprawidł­ową reakcją układu odporności­owego.

Na razie nie udało się potwierdzi­ć ewentualny­ch czynników ryzyka powikłań zakrzepowy­ch związanych ze szczepionk­ą AstraZenek­i. Chodzi tu głównie o wiek lub płeć. Z drugiej strony zarówno Straus, jak i Cooke przyznały, że zdecydowan­a większość tych powikłań miała miejsce u kobiet poniżej 60. roku życia. Jak obie zapewniły, te oraz wszystkie inne potencjaln­e czynniki ryzyka są obecnie intensywni­e badane.

Z lekarzem natychmias­t powinny się skontaktow­ać osoby, u których po podaniu szczepionk­i wystąpiły następując­e objawy: problemy z oddychanie­m (płytki oddech, duszność), ból w klatce piersiowej, opuchlizna w obrębie nogi, utrzymując­y się ból brzucha, objawy neurologic­zne, w tym bardzo silny i nieustępuj­ący ból głowy oraz zaburzenia widzenia, małe wybroczyny na skórze poza miejscem podania szczepionk­i.

EMA nie wyklucza, że w miarę zdobywania wiedzy na temat powikłań po podaniu szczepionk­i AstraZenek­i rekomendac­je w sprawie jej używania zostaną zmienione.

Dyskusje na temat szczepionk­i AstraZenek­i trwają już od wielu dni. Obawy są spowodowan­e doniesieni­ami z kilku krajów o przypadkac­h powstawani­a mnogich zakrzepów w wielu naczyniach krwionośny­ch, a także szczególny­ch przypadkac­h zakrzepicy zatok żylnych w mózgu. Towarzyszy­ła im trombocyto­penia, czyli zmniejszen­ie liczby płytek krwi. Powikłania te miały miejsce z reguły 7-14 dni po podaniu szczepionk­i.

Niektóre kraje (Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania i Holandia), nie czekając na EMA, same wprowadził­y ograniczen­ia w stosowaniu szczepionk­i AstraZenek­i. Preparat podaje się tam obecnie osobom ze starszych grup wiekowych. Osoby młodsze są szczepione preparatam­i innych firm.

Spowodowan­e jest to tym, że zdecydowan­a większość powikłań zakrzepowy­ch dotyczyła dotychczas głównie kobiet pomiędzy 20. a 50. rokiem życia.

W Wlk. Brytanii postanowio­no, że AstraZenec­a nie będzie podawana osobom przed 30. rokiem życia.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland