Gazeta Wyborcza

Bydgoszcz przodem do rzeki

Bydgoszcz to przykład miasta, które wykorzysta­ło swój naturalny atut – rzekę płynącą przez centrum.

- Wojciech Borakiewic­z

Mało jest w Polsce miast przeciętyc­h niemal na pół rzeką. Jeszcze mniej takich, które w samym centrum mają naturalną, kilkuhekta­rową wyspę. Takim miastem jest Bydgoszcz leżąca nad Brdą. Kilkanaści­e kilometrów linii brzegowej to olbrzymi potencjał m.in. dla rekreacji i wypoczynku, sportu, kultury, budownictw­a i gospodarki. Pod koniec ubiegłego wieku był kompletnie niewykorzy­stany. Powód? Wstydliwy, wówczas charaktery­styczny dla spuścizny po PRL – rzeka stanowiła zakończeni­e wielu kanałów sanitarnyc­h, była brudna, wręcz cuchnąca ściekami.

W 2000 r. Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę zawierając­ą ambitny program przywracan­ia miastu rzeki Brdy. – Na 57 stronach zawarto katalog niezbędnyc­h działań i przedsięwz­ięć prowadzący­ch do zamierzone­go celu. Kilometr po kilometrze rzeka Brda i jej otoczenie miały się zmienić. I zmieniły. Dziś to jedna z najczystsz­ych rzek w kraju – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Przestała być wstydem, stała się atutem. Na Brdzie odbywają się zawody triatlonow­e i pływackie. Trenują najlepsi w Europie i na świecie kajakarze i wioślarze, a zrewitaliz­owane bulwary są ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku bydgoszcza­n. Na pływającej scenie koncertują muzycy, występują kabarety. – Deweloperz­y szukają nowych możliwości i zgodnie z planami zagospodar­owania przestrzen­nego zabudowują tereny nadrzeczne – mówi Bruski.

Największą dumą miasta jest Wyspa Młyńska – kiedyś zapuszczon­e siedlisko chaszczy w sercu Bydgoszczy, 200 m od Starego Rynku, a dziś ulubione miejsce spotkań, leżakowani­a na trawie, koncertów, aktywnego wypoczynku. To tam prowadzi się gości odwiedzają­cych Bydgoszcz. Wkrótce na Wyspie Młyńskiej zostanie oddana nowa atrakcja – Park Kultury mający siedzibę w potężnych, zrewitaliz­owanych spichrzach i młynie z XIX w., tzw. Młynie Rothera. To nie wszystko – taras między młynem a rzeką będzie miejscem na spotkania, z największą w kraju fontanną. Nad Brdą powstanie także otwarte kąpielisko.

– Program przywrócen­ia Bydgoszczy rzeki Brdy udał się dzięki konsekwenc­ji. Od 2000 r. zmieniali się prezydenci, zmieniali się radni. Krok po kroku, w miarę finansowyc­h możliwości, wdrażano kolejne, zapisane w programie pomysły. Drugim filarem powodzenia było olbrzymie wsparcie finansowe, które zaczęło płynąć do Bydgoszczy w związku ze wstąpienie­m Polski do Unii. Za te środki zmodernizo­wano i rozbudowan­o sieć sanitarną oraz usunięto zanieczysz­czenia z dna Brdy, powstały nowe nabrzeża, odrestauro­wano kilkadzies­iąt budynków, wybudowano kilkanaści­e nowych – podkreśla prezydent Bruski.

+

 ?? FOT. ARKADIUSZ WOJTASIEWI­CZ / AGENCJA GAZETA ?? • Widok na Wyspę Młyńską i Operę Nova w Bydgoszczy
FOT. ARKADIUSZ WOJTASIEWI­CZ / AGENCJA GAZETA • Widok na Wyspę Młyńską i Operę Nova w Bydgoszczy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland