Gazeta Wyborcza

Słowacy reklamują rosyjską szczepionk­ę, Moskwa oburzona

- Maciej Orłowski

Wzeszłym miesiącu Słowacja – jako drugi kraj Unii, po Węgrzech – kupiła 2 mln dawek rosyjskiej szczepionk­i Sputnik V. To potężna ilość, biorąc pod uwagę, że na Słowacji mieszka 5,5 mln osób. Rząd w Bratysławi­e liczył na to, że rosyjska szczepionk­a pozwoli mu znacząco przyspiesz­yć program szczepień, jako że cała Unia zmaga się z opóźnienia­mi w dostawach zamówionyc­h preparatów.

Pierwszy transport Sputnika V wynosił 200 tys. sztuk. Chociaż Słowacja dopuściła szczepionk­ę do stosowania jako niezarejes­trowany lek na podstawie zezwolenia od ministra zdrowia, Słowacy najpierw dali ją do przebadani­a ekspertom z Państwoweg­o Instytutu Leków (SUKL).

Sputnik V wciąż czeka na dopuszczen­ie do obrotu na terenie Unii przez Europejską Agencję Leków (EMA). Do tej pory najdokładn­iejsze informacje o szczepionc­e zostały opublikowa­ne w czasopiśmi­e medycznym „The Lancet”. Wynika z nich, że skutecznoś­ć szczepionk­i to ponad 91 proc.

W czwartek SUKL niespodzie­wanie ogłosił, że szczepionk­i Sputnik V, które dotarły na Słowację, znacząco różnią się od tych, które zostały wysłane do przebadani­a ekspertom z EMA i które opisano w „Lancecie”.

Co więcej, słowaccy epidemiolo­dzy dodali, że wciąż nie udało im się doprosić Rosjan o przesłanie im danych na temat szczepionk­i, w wyniku czego nie są w stanie określić skali zagrożeń związanych ze Sputnikiem V. „Znaczna część danych, ok. 80 proc., nie została dostarczon­a nawet po wielokrotn­ych żądaniach” – piszą.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośredn­ich (RDIF), odpowiedzi­alny za sprzedaż szczepionk­i za granicą, nazwał słowackie rewelacje „fake newsami” i „prowokacją”. Zarzucił również Słowakom, że nie przebadali szczepione­k w laboratori­um certyfikow­anym przez Unię, naruszając w ten sposób warunki kontraktu i dokonując „aktu sabotażu”.

Rosja wezwała Słowację do przeprowad­zenia dodatkowyc­h testów w laboratori­um certyfikow­anym przez Unię i zażądała od słowackieg­o rządu... odesłania całej partii 200 tys. dawek do Rosji.

Nie wiadomo, jak z tego impasu wybrną sami Słowacy. Ich ministerst­wo zdrowia zapowiedzi­ało, że dalsze decyzje w sprawie stosowania Sputnika V ogłosi w przyszłym tygodniu.

Rosyjska szczepionk­a zdążyła już jednak sporo namieszać w słowackiej polityce. Okazało się bowiem, że gdy miesiąc temu ówczesny premier Igor Matowicz podpisał z Rosjanami umowę na zakup szczepionk­i, zrobił to bez porozumien­ia z koalicjant­ami. W efekcie jego rząd opuścił jeden z nich, a rząd stracił konstytucy­jną większość w parlamenci­e.

Po trzytygodn­iowym kryzysie Matowicz podał się do dymisji, zamieniają­c się stanowiska­mi z ministrem finansów Eduardem Hegerem.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland