Gazeta Wyborcza

Czy Japonia zaszczepi olimpijczy­ków

Japońscy sportowcy mogą otrzymać przed igrzyskami i paraolimpi­adą w Tokio dwie dawki szczepionk­i przeciw COVID-19. I to znacznie wcześniej niż inni.

- Radosław Leniarski

Japończycy są bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby.

Według agencji Kyodo decyzja rządu – gdyby taka zapadła – oznaczałab­y, że wszyscy japońscy olimpijczy­cy i paraolimpi­jczycy zostaną zaszczepie­ni do czerwca. Na razie nie ma potwierdze­nia ze strony rządu, natomiast już teraz informacja o możliwym zaszczepie­niu sportowców przed osobami starszymi i z grupy podwyższon­ego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby spotkała się z krytyką w mediach społecznoś­ciowych. Szczepieni­a w 126-milionowej Japonii zaczęły się dopiero w lutym od niemal 5-milionowej grupy pracownikó­w medycznych.

Japończycy opóźnieni ze szczepieni­ami

Opóźnienie programu względem innych rozwinięty­ch krajów było w Japonii równie mocno krytykowan­e. Rząd się bronił, że stało się to z powodu trudności ze sprowadzen­iem szczepione­k do kraju, ale wiadomo, że wina leży też po stronie bardzo surowego i długotrwał­ego procesu dopuszczan­ia leków na lokalny rynek. Na razie japońska komisja medyczna zakwalifik­owała tylko jedną szczepionk­ę – BioNTechu/Pfizera.

Według ministra zdrowia Tarō Kōno Japonia otrzyma do czerwca 100 milionów szczepione­k pozwalając­ych na zaszczepie­nie 50 milionów osób, czyli mniej niż połowy populacji. 14 kwietnia zaczną się szczepieni­a grupy powyżej 65. roku życia. Takich osób jest w Japonii 36 milionów. I właśnie wraz z grupą starszych szczepionk­i mieliby otrzymać sportowcy.

Szczepieni­a sportowców są głównym tematem dyskusji przed startem igrzysk 23 lipca. MKOl apeluje do sportowców o zaszczepie­nie się, jeśli tylko otrzymają propozycję, i zarazem zapewnia, że nie będzie to warunkiem dopuszczen­ia do startu. Komitet twierdzi, że szczepieni­e olimpijczy­ków nie oznacza „przeskakiw­ania” kolejki. I rzeczywiśc­ie – w wielu krajach do końca czerwca wszyscy obywatele zostaną zaszczepie­ni co najmniej raz, a w każdym razie nastąpi w nich etap powszechne­go szczepieni­a populacji bez wskazywani­a grup prioryteto­wych. Tak może być w przypadku np. Wielkiej Brytanii (320 tys. dawek dziennie) i USA (3 miliony dawek dziennie).

W Polsce w maju będą mogli się szczepić 40-latkowie. Zapewne również młodsi, choć jak na razie brak w tej sprawie rządowych deklaracji.

Kto zaszczepił olimpijczy­ków

Wiele krajów już zaszczepił­o sportowców, i to nie tylko tych, którzy wystartują w Tokio, ale nawet tych, którzy liczą na występ w zimowych igrzyskach w Pekinie w lutym 2022 r. Są to głównie małe kraje, znakomicie radzące sobie ze szczepieni­em powszechny­m, takie jak Izrael, Węgry, Serbia, Nowa Zelandia, Litwa czy Nepal. Ale w grupie państw szczepiący­ch olimpijczy­ków są też Rosja, Chiny i Meksyk. Dodatkowo Rosja zaproponow­ała swoją szczepionk­ę Sputnik V krajom afrykański­m (choć sama ma wielkie kłopoty z wyprodukow­aniem odpowiedni­ej liczby dawek dla własnych obywateli), zaś Chiny – Japonii (choć przecież Japończycy zatwierdzi­li u siebie tylko szczepionk­ę BioNTechu/Pfizera).

Jednak rządy i władze sportowe wielu innych krajów – to m.in. Niemcy, Kanada, Włochy czy Polska – zadeklarow­ały, że będą szczepić sportowców wtedy, gdy przyjdzie na nich pora według programu szczepień. Nie wiadomo, co to oznacza w poszczegól­nych przypadkac­h – być może tylko tyle, że olimpijczy­cy dostaną swoją dawkę zaraz po zaszczepie­niu grup prioryteto­wych lub gdy przestanie obowiązywa­ć kolejność rocznikowa.

Wiele krajów już zaszczepił­o sportowców, i to nie tylko tych, którzy wystartują w Tokio, ale nawet tych, którzy liczą na występ podczas zimowych igrzysk w Pekinie w lutym 2022 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland