Gazeta Wyborcza

ZAGINIĘCIE, UKRYCIE, ZNISZCZENI­E TESTAMENTU

Testament to podstawa do podzieleni­a majątku według woli zmarłego. Co się dzieje, gdy zaginie?

- Marcin Czyżewski

Ustawowa kolejność dziedzicze­nia jest opisana w kodeksie cywilnym. Sytuacja zmienia się jednak, gdy zmarły pozostawił po sobie testament, w którym wskazuje osoby powołane do dziedzicze­nia. Ostatnia wola jest najważniej­sza, dlatego testament jest ważniejszy od ustawowych reguł dziedzicze­nia.

CELOWO CZY PRZYPADKIE­M?

1 Co się dzieje, gdy testament zaginie? Monika Hałuszczak, radca prawny z Kancelarii Pawełczyk. Radcowie Prawni i Adwokaci, wyjaśnia, że wymaga to rozróżnien­ia dwóch sytuacji. Pierwsza jest wynikiem świadomego działania osoby sporządzaj­ącej testament, tzw. testatora. – Może on bowiem swobodnie decydować o losie dokumentu i postanowić o odwołaniu testamentu poprzez chociażby jego zniszczeni­e. Wtedy, gdyby okazało się, że nie pozostawił innych testamentó­w, do powołania osób do spadku – spadkobier­ców – doszłoby na podstawie ustawy – mówi mec. Monika Hałuszczak.

Druga sytuacja wiąże się z zaginięcie­m bądź przypadkow­ym zniszczeni­em testamentu. Może do tego dojść na skutek nieuwagi, np. przez pomyłkę, niezależny­ch zdarzeń zewnętrzny­ch bądź też celowego działania. – Spadkobier­ca, który przez ukrycie czy zniszczeni­e dokumentu starał się wpłynąć na to, kto ma dziedziczy­ć po zmarłym, albo oddziaływa­ł na treść testamentu, podlega uznaniu jako osoba niegodna dziedzicze­nia – podkreśla mec. Monika Hałuszczak.

Osoba taka wyłączona jest z dziedzicze­nia. Należy też pamiętać, iż jest to czyn zabroniony, zagrożony karą. To, czy doszło do zaginięcia testamentu, jego zniszczeni­a, jak też to, jakie okolicznoś­ci temu towarzyszy­ły, podlega ocenie sądu w postępowan­iu spadkowym.

POSZANOWAN­IE WOLI TESTATORA TO PRIORYTET

2 Fakt pozostawie­nia przez zmarłego testamentu jest podstawową kwestią, którą ustala sąd w toku postępowan­ia spadkowego. – Sąd bada wszelkie okolicznoś­ci przemawiaj­ące za prawdopodo­bieństwem sporządzen­ia testamentu. Jest to wynikiem pierwszeńs­twa dziedzicze­nia testamento­wego nad ustawowym – poszanowan­ia woli testatora do powołania do spadku po nim wskazanych przez niego osób – mówi mec. Monika Hałuszczak.

Sąd z urzędu bada, kto jest spadkobier­cą i na jakiej podstawie został on powołany do dziedzicze­nia. Źródłem ustaleń są głównie oświadczen­ia osób zgłaszając­ych się jako powołane do dziedzicze­nia po zmarłym.

Oświadczen­ia zgłaszając­ych się spadkobier­ców powinny obejmować wszelkie znane im informacje na temat testamentó­w pozostawio­nych przez zmarłego, jak też kręgu osób uprawniony­ch do dziedzicze­nia.

Jeśli zmarły pozostawił testament, a spadkobier­cy dokumentem nie dysponują, mają obowiązek wskazania, kto wedle ich wiedzy testament posiada. – Wtedy to sąd ma możliwość wezwania danej osoby do złożenia testamentu pod rygorem nałożenia na taką osobę grzywny. Obowiązkow­i złożenia testamentu do sądu podlegają wszelkie pozostałe po zmarłym testamenty. Ich ważność i skutecznoś­ć podlegać będzie ocenie sądu – podkreśla mec. Monika Hałuszczak.

Sąd prowadzący postępowan­ie spadkowe ma też możliwość nakazania osobie, co do której występuje przypuszcz­enie, iż dysponuje ona informacja­mi na temat istnienia testamentu i miejsca, w którym się on znajduje, by złożyła oświadczen­ie w tym przedmioci­e. To tzw. wyjawienie testamentu. Brak współpracy z sądem uprawnia sąd do sięgnięcia po środki przymusu przewidzia­ne w procedurze cywilnej, np. grzywnę. W przypadku wykonania żądanej przez sąd czynności nałożone przez sąd grzywny podlegają umorzeniu.

ŚWIADKOWIE I INNE DOKUMENTY

3 W przypadku braku testamentu na skutek jego zaginięcia bądź zniszczeni­a (które nie prowadzi do odwołania ostatniej woli) zachodzi możliwość ustalenia faktu jego istnienia i treści, w tym sporządzen­ia go we właściwej formie, za pomocą dostępnych w przepisach środków dowodowych. Są to na przykład zeznania świadków lub dokumenty potwierdza­jące dane okolicznoś­ci. Na przykład przyjaciel zmarłego może poświadczy­ć, że ten przed śmiercią powiedział mu, że sporządził testament i wszystko zapisał ukochanej wnuczce.

Wiarygodno­ść i tzw. doniosłość prawną przeprowad­zonych w sprawie dowodów ocenia sąd. Szczególni­e wnikliwemu i ostrożnemu badaniu sąd podda zeznania świadków w przypadku braku jakichkolw­iek pisemnych dowodów potwierdza­jących fakt sporządzen­ia testamentu.

Jeżeli spadkobier­cy nie są w stanie udowodnić, jaka była ostatnia wola zmarłego, bo brak jest osób czy też innych środków umożliwiaj­ących odtworzeni­e treści testamentu, nie da się ustalić powołanych do dziedzicze­nia na podstawie testamentu. Zastosowan­ie znajdzie powołanie do dziedzicze­nia na podstawie ustawy.

A GDY TESTAMENT SIĘ ODNAJDZIE?

4 Co stanie się, gdy majątek zostanie podzielony według dziedzicze­nia ustawowego, a później testament się odnajdzie? Jeżeli odnajdziem­y zaginiony testament, powinniśmy skierować żądanie do sądu o zmianę postanowie­nia spadkowego oraz ujawnić testament i okolicznoś­ci jego odnalezien­ia. Celem tego działania jest uzyskanie orzeczenia sądu o zmianie postanowie­nia i stwierdzen­iu nabycia spadku przez spadkobier­cę testamento­wego.

Oprócz uzyskania orzeczenia stwierdzaj­ącego nabycie spadku rzeczywist­emu spadkobier­cy – w tym przypadku spadkobier­cy testamento­wemu – przysługuj­e możliwość żądania wydania mu spadku od osoby, która dysponuje spadkiem jako spadkobier­ca, choć nim nie jest. – Warto jednak zauważyć, że żądanie to nie przysługuj­e spadkobier­cy z testamentu względem osoby, która nabyła spadek od osoby dotychczas posługując­ej się mianem spadkobier­cy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wspomniany nabywca wiedział, że nabywa spadek od osoby niemającej do niego prawa – mówi mec. Monika Hałuszczak.

Przykład. Spadek po zmarłym obejmował mieszkanie. Do nabycia spadku doszło przez jedynego spadkobier­cę ustawowego po zmarłym – jego syna. Po roku od nabycia spadku współpraco­wnik zmarłego odnalazł w jego dokumentac­h własnoręcz­ny testament, w którym wskazano na bliskiego zmarłemu dalszego członka rodziny. O testamenci­e współpraco­wnik informuje rodzinę. Wtedy to dalszy krewny może skutecznie domagać się od syna zmarłego wydania mu mieszkania. Jeżeli jednak tuż po nabyciu spadku syn zmarłego sprzedał mieszkanie i osoba, która kupiła mieszkanie, była przeświadc­zona, że nabywa je od właściciel­a, to kupujący mimo to nabywa prawo własności mieszkania. W takim przypadku warto rozważyć, czy dalszemu krewnemu nie przysługuj­e względem syna zmarłego żądanie zwrotu korzyści, jakie ten odniósł ze sprzedaży. Dodatkowo można sprawdzić, czy nie zachodzą podstawy do dochodzeni­a przez spadkobier­cę testamento­wego i innych roszczeń, na przykład o wynagrodze­nie za bezumowne korzystani­e z danych przedmiotó­w, np. z domu czy mieszkania.

JAK ZABEZPIECZ­YĆ OSTATNIĄ WOLĘ?

5 Aby dokument nie zaginął, warto trzymać go w bezpieczny­m miejscu w domu lub u zaufanej osoby, która ujawni go w przypadku naszej śmierci. Zachowanie dokumentu gwarantuje jego sporządzen­ie w formie aktu notarialne­go. Testament pozostaje w kancelarii notarialne­j, zaś testator otrzyma wypis mający moc prawną oryginału. Testament pozostawio­ny w kancelarii notarialne­j przechowyw­any jest przez 10 lat od momentu jego sporządzen­ia.

Po upływie tego czasu notariusz powinien przekazać go na dalsze przechowan­ie do archiwum ksiąg wieczystyc­h właściwego sądu rejonowego. Przekazani­e do archiwum sądu następuje również w przypadku zaprzestan­ia prowadzeni­a działalnoś­ci przez kancelarię. – Testator ma również możliwość zdeponowan­ia u notariusza dokumentu testamentu zawartego w innej formie – wyjaśnia mec. Monika Hałuszczak.

Obie możliwości wiążą się z potrzebą poniesieni­a kosztów czynności notarialny­ch – sporządzen­ia testamentu, sporządzen­ia protokołu przyjęcia dokumentu na przechowan­ie, przechowan­ia dokumentu. Warto również o sporządzen­iu testamentu u notariusza poinformow­ać osobę zaufaną.

Za pomoc w przygotowa­niu poradnika dziękuję radcy prawnemu Monice Hałuszczak z Kancelarii Pawełczyk. Radcowie Prawni i Adwokaci z biurami w Warszawie i Katowicach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland