Gazeta Wyborcza

Wróblewski z rekomendac­ją komisji

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, kandydat na RPO, przekonywa­ł, że będzie bronił praw osób LGBT i „ktokolwiek będzie potrzebowa­ł pomocy, tę pomoc od niego dostanie”.

- Paweł Wroński

Wybór rzecznika praw obywatelsk­ich zaplanowan­y jest na rozpoczyna­jącym się właśnie posiedzeni­u Sejmu.

Na posła PiS dr Bartłomiej­a Wróblewski­ego głosowało 13 posłów (11 było przeciw, jeden się wstrzymał), konstytucj­onalista prof. Sławomir Patyra, zgłoszony przez Koalicję Obywatelsk­ą i Koalicję Polską-PSL, otrzymał 12 głosów, działacz społeczny Piotr Ikonowicz, kandydat Lewicy – 5.

To już czwarta próba wyboru rzecznika praw obywatelsk­ich. W ostatniej Sejm przegłosow­ał kandydatur­ę Piotra Wawrzyka, wiceminist­ra spraw zagraniczn­ych, ale jego kandydatur­a upadła w Senacie, gdzie przewagę ma blok opozycyjny.

Z wypowiedzi kandydatów można było wywnioskow­ać, że prezentują zupełnie odmienne wizje i nastawieni­e wobec roli rzecznika. Poseł Bartłomiej Wróblewski, znany przede wszystkim z tego, że był autorem wniosku do Trybunału Konstytucy­jnego, aby przesłankę embriopato­logiczną do przerywani­a ciąży uznać za niezgodną z konstytucj­ą, był przedstawi­ony przez PiS jako prawnik zajmujący się kwestiami konstytucy­jnymi, prawami człowieka, a także jako zdobywca Korony Ziemi, czyli najwyższyc­h szczytów wszystkich kontynentó­w, w tym Mount Everestu w 2014 roku.

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka mówiła, że dla niej jest osobistą porażką to, że musi opiniować na stanowisko rzecznika praw obywatelsk­ich człowieka, który wnioskował do Trybunału Konstytucy­jnego o to, by pozbawić faktycznie kobiety prawa do aborcji i skazać je na tortury.

Z wypowiedzi Wróblewski­ego wynikało jednak, że ma nadzieję na uzyskanie akceptacji nie tylko Sejmu, ale także Senatu. Jego wypowiedź dotycząca programu RPO była wyraźnie sformatowa­na tak, by trafiła do tych senatorów, którzy mogliby mieć wątpliwośc­i. Zapowiedzi­ał np., że jeśli zostanie rzecznikie­m, to stworzy oddziały zamiejscow­e RPO w Poznaniu – gdzie senatorem jest Jan Filip Libicki (KP), który deklarował, że skłania się do poparcia tej kandydatur­y, w Olsztynie, skąd kandydował­a Lidia Staroń – senator niezależny, oraz w Lublinie, gdzie senatorem jest Jacek Bury, obecnie niezależny, związany z ruchem Szymona Hołowni.

Prof. Sławomir Patyra stwierdził, że urząd Rzecznika Praw Obywatelsk­ich

staje się w obecnym czasie instytucją niezwykle istotną dla państwa polskiego.

– Podstawowy­m obowiązkie­m każdego państwa jest budowanie poczucia, że służy obywatelom, i ma rodzić w nich przekonani­e, że żyją w państwie bezpieczny­m i ich polityczna wolność jest zabezpiecz­ona – stwierdził.

Wskazał, że obecnie w wielu obszarach wolności obywatelsk­ie są zagrożone, a Polska jest krajem regresu praw obywatelsk­ich. Jako przykłady wskazał upolityczn­ienie poszczegól­nych instytucji państwa z Trybunałem Konstytucy­jnym na czele czy uderzanie w godność jednostki poprzez szkalowani­e obywatela, np. za pomocą państwowyc­h środków masowego przekazu. Innym przykładem ograniczen­ia praw człowieka jest tworzenie stref wolnych od LGBT, a także wprowadzan­ie „drakońskic­h przepisów antyaborcy­jnych” przez TK Julii Przyłębski­ej. Podał też przykłady ostracyzmu wobec dzieci, które nie chodzą na religię, wobec mniejszośc­i narodowych i seksualnyc­h.

Piotr Ikonowicz zapewnił, że jeśli zostanie wybrany na rzecznika, to „nikomu nie będzie się działa krzywda”. Stwierdził, że w Polsce pomocy potrzebuje nie garstka, lecz większość społeczeńs­twa, bo 70 proc. ludności nie dysponuje żadnymi oszczędnoś­ciami.

– Nie było do tej pory z tym urzędem cacy. Dotychczas ten urząd polegał na tym, że elity delegują ze swojego grona szlachetną osobę, która pochyla się nad losem ludu. Taka jest konstrukcj­a urzędu Rzecznika Praw Obywatelsk­ich. Mnie ta konstrukcj­a jest obca, chcę być przeciwko tym elitom. Prawo jest złe nie z powodu sędziów, ale dlatego, bo stoi po stronie właściciel­i – zaznaczył Ikonowicz.

Następnie stwierdził, że w Polsce „prawo własności myli się z licencją na zabijanie”. Innym powodem niesprawie­dliwości, jaki wskazał Ikonowicz, jest działalnoś­ć pracodawcó­w, którzy z niepłaceni­a stworzyli strategię biznesową. – Ludzie są bezdomni, bo się im nie płaci – podsumował.

Podstawowy­m obowiązkie­m każdego państwa jest budowanie poczucia, że służy obywatelom

PROF. SŁAWOMIR PATYRA kandydat KO na rzecznika

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland