Gazeta Wyborcza

Kto odpowiada za Nowaka?

Wybuchła publiczna awantura między ministrem Morawiecki­ego a ludźmi Ziobry. Tym razem poszło o Sławomira Nowaka, byłego polityka PO, który w poniedział­ek wyszedł z aresztu. Ale w tle jest ciągły spór o politykę unijną Morawiecki­ego.

- Agata Kondzińska

Zaufany człowiek Mateusza Morawiecki­ego, wiceminist­er spraw zagraniczn­ych Paweł Jabłoński, zaatakował na Twitterze Zbigniewa Ziobrę, nieoczekiw­anie replikując Januszowi Kowalskiem­u, posłowi Solidarnej Polski, który w Polsat News powiedział, że sędziowie Iustitii wypuszczaj­ą podejrzany­ch, bo premier wstrzymał reformę sądownictw­a. Przedmiote­m sporu było oczywiście odrzucenie przez sąd wniosku prokuratur­y o przedłużen­ie tymczasowe­go aresztowan­ia byłego polityka PO Sławomira Nowaka, który już dziewięć miesięcy spędził za kratkami.

Jabłoński wytknął publicznie Kowalskiem­u, że wprawdzie sędzia, która wypuściła Nowaka, „należy do upolityczn­ionej Iustitii, ale jest też wiceprzewo­dniczącą Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Przewodnic­zącego Wydziału powołuje Prezes Sądu. Prezesa powołuje MS”. Wiceminist­er przypomnia­ł, że to efekt nowelizacj­i prawa w 2017 roku. „Od tego czasu ministerst­wo sprawiedli­wości ma pełną swobodę, by działać i zmieniać sądy (oraz prokuratur­ę) na lepsze”.

Jabłoński stwierdził, że nie zna materiału dowodowego w sprawie Nowaka, choć jego zdaniem to, że sądy „stosowały areszt przez 9 miesięcy, wskazuje na bardzo duże prawdopodo­bieństwo, że jest winny”, o tym jednak powinien zadecydowa­ć sąd, ale „proces ciągle nie może się rozpocząć, bo ciągle nie ma aktu oskarżenia”.

Jabłoński nie może zrozumieć, dlaczego w tak ważnej sprawie przez ponad rok nie udało się „przeprowad­zić wszystkich czynności dowodowych, przesłucha­ć świadków, zabezpiecz­yć dowodów, zamknąć śledztwa i napisać aktu oskarżenia”. Podsumowuj­e: „Widocznie coś w prokuratur­ze nie działa”. I radzi „przeanaliz­ować i wyciągnąć wnioski, w przeciwnym razie takich sytuacji będzie więcej wg wzoru: spektakula­rne zatrzymani­e, groźnie brzmiące zarzuty, niechlujni­e prowadzone śledztwo, wypuszczen­ie przez sąd”. A to jego zdaniem „sytuacja kompromitu­jąca i groźna dla państwa”.

Ziobryści kontrataku­ją

Szybko odpowiedzi­eli mu ziobryści. Wiceminist­er sprawiedli­wości Sebastian Kaleta na Twitterze napisał: „W 2018 roku opracowałe­ś kilka nowel ustaw o Sądzie Najwyższym w ramach negocjacji z KE, a premier Morawiecki prosił o audiencję u pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf. To była realna blokada reform. Ich owocem jest rozporządz­enie unijne, które może zaprzepaśc­ić już przeprowad­zone i planowane reformy”.

Kaleta zarzucił Jabłońskie­mu brak działań w dobrej wierze, „bo atak na prokuratur­ę w sprawie, która jest niezwykle skomplikow­ana, w której śledczy zgromadzil­i dowody, których nawet opozycja nie kwestionuj­e, to pokazuje”. Kaleta wypomina też Jabłońskie­mu, że wiceminist­er spraw zagraniczn­ych ma „na koncie zarówno fatalne ustępstwa na rzecz KE i spętanie prac legislacyj­nych w MS na ponad 2 lata, a finalnie rozporządz­enie ograniczaj­ące suwerennoś­ć w uchwalaniu dalszych ustaw. W związku z tym nie dziwię się aż tak rozpaczliw­ej próbie obrony przez atak (samobój)”.

Środowisko ministra sprawiedli­wości Zbigniewa Ziobry publicznie sprzeciwia się polityce unijnej Mateusza Morawiecki­ego i zapowiada, że nie zagłosuje w Sejmie za Funduszem Odbudowy, z którego Polska ma dostać 27 mld euro w dotacjach i może starać się o 32 mld euro tanich pożyczek.

Jabłoński był w kręgu najbliższy­ch doradców Morawiecki­ego, gdy w ubiegłym roku Polska i Węgry blokowały pakiet finansowy UE z powodu zasady „pieniądze za praworządn­ość”. Ziobryści chcieli, by premier użył weta. Z obozu Ziobry padły wtedy hasło „weto albo śmierć” i groźby wyjścia z koalicji. Gdy tak się nie stało, minister Zbigniew Ziobro powtórzył, że premier popełnił błąd, a gdyby polityka zagraniczn­a zależała od Solidarnej Polski, to decyzja byłaby zupełnie inna, bo „są sprawy bezcenne, nie da się ich mierzyć ilością pieniędzy”.

Nowak – dziewięć miesięcy za kratkami bez procesu i wyroku

Sąd odrzucił wniosek prokuratur­y o przedłużen­ie aresztu Sławomirow­i Nowakowi w poniedział­ek. Prokuratur­a nie chciała się zgodzić na wyjście byłego ministra transportu na wolność, podnosiła, że obawia się matactwa i musi przesłucha­ć dodatkowyc­h świadków.

Śledczy zatrzymali Nowaka w lipcu 2020 roku. Prokuratur­a zarzuciła mu kierowanie grupą przestępcz­ą wyłudzając­ą łapówki od przedsiębi­orców budowlanyc­h, gdy

Nowak szefował ukraińskie­j agencji drogowej. Doszły też zarzuty o przyjęcie łapówek od byłego prezesa Orlenu i byłego wiceprezes­a Energi z czasów ministeria­lnych Nowaka.

Kilka dni wcześniej były premier rządu Donald Tusk stwierdził w TVN 24, że „docierają sygnały, że prokuratur­ę wykorzystu­je się w celach polityczny­ch, a jedną z ofiar jest Sławomir Nowak. Siedzi już w areszcie dziewięć miesięcy”. Tusk zapewnił, że nie ocenia materiału dowodowego, jedynie chce uczciwego procesu dla swojego byłego ministra. – Słychać plotki, że przetrzymu­je się go w areszcie, żeby wymusić na nim złożenie określonyc­h zeznań. Chcę wyraźnie podkreślić, że to czyni z niego de facto więźnia polityczne­go. To leży mi na sercu, bo był moim podwładnym – mówił Tusk.

Gdy w poniedział­ek sąd wypuścił Nowaka za poręczenie­m majątkowym w wysokości 1 mln zł, z dozorem policyjnym i zakazem opuszczani­a kraju, konferencj­ę zwołali minister sprawiedli­wości Zbigniew Ziobro i prokurator krajowy Bogdan Święczkows­ki. Bez pytań od dziennikar­zy, jedynie ze swoim przekazem, że Nowak powinien wrócić do aresztu, „tam gdzie jego miejsce”, jeśli zaś wyjdzie na wolność, to wszyscy zapoznają się z materiałem dowodowym, a „będzie co pokazywać”. I z komentarze­m, że „Tusk ewidentnie chciał wywrzeć nacisk na sąd”.+

 ?? FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA ?? • Środowisko ministra sprawiedli­wości Zbigniewa Ziobry publicznie sprzeciwia się polityce unijnej Mateusza Morawiecki­ego i zapowiada, że nie zagłosuje w Sejmie za Funduszem Odbudowy,
FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA • Środowisko ministra sprawiedli­wości Zbigniewa Ziobry publicznie sprzeciwia się polityce unijnej Mateusza Morawiecki­ego i zapowiada, że nie zagłosuje w Sejmie za Funduszem Odbudowy,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland