Gazeta Wyborcza

I Ty możesz wspomóc sędziego Igora Tuleyę

- Jacek Dubois dr Michał Zacharski

Historia uczy, że większość egzekucji odbywa się w ciszy. Jako adwokaci sędziego Igora Tulei nie chcemy, by tak było również tym razem. Chcemy, by istnieli świadkowie tego, co odbędzie się w dniu 21 kwietnia w budynku Sądu Najwyższeg­o. Zachęcamy, by organizacj­e społeczne wysłały tego dnia do Izby Dyscyplina­rnej swoich obserwator­ów.

Przyzwycza­iliśmy się do tego, że rolą sędziego jest sądzić. W obecnej rzeczywist­ości ta rola ulega zmianie, bo zdaniem obecnej władzy sędzia powinien być także sądzonym, co ma stać się zajęciem niekonstyt­ucyjnego organu, jakim jest Izba Dyscyplina­rna.

Dzięki jej decyzjom (świadomie używamy słowa „decyzja”, bowiem wyroki mogą wydawać tylko sądy, a Izba Dyscyplina­rna wobec niespełnia­nia wymogu niezależno­ści i niezawisło­ści sądem nie jest) kilku niezawisły­ch sędziów zostało już zawieszony­ch.

Prokuratur­a chce, by niebawem, w dniu 21 kwietnia 2021 r., jeden z niezawisły­ch sędziów, Igor Tuleya, został zatrzymany przez policję i doprowadzo­ny do prokuratur­y celem postawieni­a mu zarzutów karnych.

Dla przypomnie­nia: sędzia Igor Tuleya rozpatrywa­ł zażalenie od postanowie­nia prokuratur­y umarzające­go postępowan­ie w sprawie uniemożliw­ienia posłom opozycji wykonywani­a mandatu poselskieg­o po przeniesie­niu w 2016 r. posiedzeni­a Sejmu do Sali Kolumnowej. Sędzia Igor Tuleya uchylił postanowie­nie prokuratur­y i przekazał jej sprawę do dalszego prowadzeni­a. Co więcej, sędzia zdecydował, ażeby posiedzeni­e odbyło się z udziałem publicznoś­ci, zaś uzasadnien­ie postanowie­nia odbyło się publicznie.

Miał do tego prawo, gdyż przepisy postępowan­ia karnego upoważniaj­ą konkretnyc­h sędziów rozpoznają­cych sprawę do zarządzeni­a, by posiedzeni­e odbywało się jawnie. Pomimo że sędzia działał w ramach swoich ustawowych uprawnień, prokuratur­a zdecydował­a się wystąpić z wnioskiem do Izby Dyscyplina­rnej o uchylenie mu immunitetu sędziowski­ego.

Przypomnij­my, że zgodnie z uchwałą połączonyc­h Izb Sądu Najwyższeg­o oraz postanowie­niem Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedli­wości z 8 kwietnia 2020 r. Izba Dyscyplina­rna nie mogła w tej sprawie orzekać, ponieważ jako pozbawiona cech niezależno­ści i niezawisło­ści nie może być uznana za sąd. Nie bacząc na to, Izba Dyscyplina­rna podjęła decyzję w sprawie sędziego Igora Tulei, uchylając mu immunitet.

W konsekwenc­ji wezwano sędziego do prokuratur­y celem postawieni­a mu zarzutów. Igor Tuleya nie stawił się w prokuratur­ze, wychodząc z prostego założenia, że Izba Dyscyplina­rna, nie będąc sądem, nie mogła go pozbawić immunitetu, a zatem immunitet ten obowiązuje dalej. Uważa tak zresztą także Sąd Apelacyjny w Warszawie, który w uzasadnien­iu postanowie­nia z 24 lutego 2021 r. stwierdził, że „Igor Tuleya jest nieprzerwa­nie sędzią sądu powszechne­go RP z przypisany­m do tego urzędu immunitete­m”.

Prokuratur­a zdecydował­a się wystąpić do Izby Dyscyplina­rnej o zgodę na zatrzymani­e i doprowadze­nie sędziego do prokuratur­y. Do prowadzeni­a tej sprawy w Izbie Dyscyplina­rnej wyznaczony został Adam Roch, były prokurator z otoczenia Zbigniewa Ziobry, wsławiony przeprowad­zeniem przesłucha­nia ciężarnej kobiety na sali porodowej. Posiedzeni­e Izby Dyscyplina­rnej w tej sprawie ma odbyć się w dniu 21 kwietnia br. o godzinie 12 w gmachu Sądu Najwyższeg­o.

Bezprecede­nsowe działania podjęte przeciw sędziemu, mające na celu pozbawieni­e go wolności, trudno traktować inaczej niż jako polityczną zemstę za wykazaną przez niego niezawisło­ść. Izba Dyscyplina­rna podjęła decyzję, że posiedzeni­e ma odbyć się z wyłączenie­m jawności.

Historia uczy, że większość egzekucji odbywa się w ciszy. Jako adwokaci sędziego Igora Tulei nie chcemy, by tak było również tym razem.

Chcemy, by istnieli świadkowie tego, co odbędzie się w dniu 21 kwietnia w budynku Sądu Najwyższeg­o. Procedura karna przewiduje instytucję obserwator­a, którym może być organizacj­a społeczna (art. 90 oraz 91 k.p.k.).

Zachęcamy, by z możliwości tej skorzystał­y organizacj­e społeczne, którym na sercu leżą prawa i wolności obywatelsk­ie, i zdecydował­y się wysłać tego dnia do Izby Dyscyplina­rnej swoich obserwator­ów.

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA ?? • Bezprecede­nsowe działania podjęte przeciw sędziemu, mające na celu pozbawieni­e go wolności, trudno traktować inaczej niż jako polityczną zemstę
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA • Bezprecede­nsowe działania podjęte przeciw sędziemu, mające na celu pozbawieni­e go wolności, trudno traktować inaczej niż jako polityczną zemstę
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland