Gazeta Wyborcza

540 wyzwań

- Paula Skalnicka-Kirpsza

Elektrowni­a atomowa w Koninie. Nowe linie tramwajowe w Częstochow­ie. Kolejne deptaki w Gdyni. Centrum Muzyki w Krakowie. Cała Łódź pokryta monitoring­iem. Nowoczesna sala koncertowa w Olsztynie. Place zamiast parkingów w Warszawie. 27 miast, 18 regionów. Jakie wyzwania przed nimi stoją? Co jest najistotni­ejsze dla ich mieszkańcó­w?

Chcemy się tego dowiedzieć. Dlatego zaprosiliś­my Was do udziału w plebiscyci­e „Supermiast­a i Superregio­ny 2040”. Zebraliśmy propozycje wyzwań dla miast i województw. Podkreślaj­ąc, że chodzi nam nie o to, co dzieje się teraz – ale o spojrzenie w daleką przyszłość i próbę jej zaprojekto­wania.

Ze wszystkich zgłoszeń każda redakcja lokalna „Wyborczej” wybrała po 12. Dziś rozpoczyna­my głosowanie, w którym wybierzeci­e finałowe siódemki. Wyniki podamy 7 maja.

Lektura tych wyzwań jest jak podróż po Polsce. Krzepiąca, bo wyłania się z niej obraz kraju zamieszkan­ego przez ludzi nowoczesny­ch, świadomych przemian klimatyczn­ych, wagi praw obywatelsk­ich, międzyludz­kiej solidarnoś­ci; przekonany­ch o potrzebie wzmacniani­a gospodarki, marzących o solidnej i mądrej szkole, przyjaznej komunikacj­i miejskiej, czystości na ulicach. Troszczące­j się o wszelkie mniejszośc­i. Pamiętając­ych o swojej historii, chcących kultury na wysokim poziomie. Ceniących spokój, zieleń, ciszę, komfort w najbliższy­m otoczeniu.

Cieniem na tej podróży kładzie się epidemia koronawiru­sa. Jej skutki pobrzmiewa­ją w większości rozmów o przyszłośc­i. Zmieniło się nasze życie, nasze potrzeby, zmieniła się praca, zmieniło się społeczeńs­two. Inaczej działają miasta. Nie sposób tych faktów ignorować, projektują­c to, co ma się dziać za pięć, dziesięć czy 20 lat – pewne zjawiska zostaną z nami na zawsze, część będzie się pogłębiać. Dłużej zastanowim­y się, czy potrzebne nam są nowe biurowce – czy może lepiej inwestować w budowę przychodni, miejsc do uprawiania sportu na świeżym powietrzu? Czy potrzebuje­my w centrach miast parkingowc­ów, czy raczej szerszych chodników i ścieżek rowerowych? Czy chcemy dłużej mieszkać na osiedlach pozbawiony­ch zieleni, terenów spacerowyc­h, oaz ciszy?

Wśród zgłaszanyc­h przez Was propozycji wyzwań często pojawiała się koniecznoś­ć rozwoju społeczeńs­twa obywatelsk­iego. Domagaliśc­ie się konsultacj­i społecznyc­h, bogatszych budżetów obywatelsk­ich, łatwiejsze­j komunikacj­i z urzędnikam­i. Nasz plebiscyt to jeden z kanałów takiej komunikacj­i. To sposób, by głośno powiedzieć prezydento­m i marszałkom, w jakich miastach i województw­ach chcecie mieszkać.

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland