Gazeta Wyborcza

Moderna nadal bardzo skuteczna

Sześć miesięcy po drugiej dawce szczepionk­a jest w ponad 90 proc. skuteczna w ochronie przed COVID-19 i w ponad 95 proc. skuteczna przeciwko ciężkiemu przebiegow­i tej choroby.

- Margit Kossobudzk­a

Taką informację podała firma Moderna, powołując się na zaktualizo­wane dane z trzeciej fazy badania kliniczneg­o. To przybliża Modernę do złożenia wniosku o pełne (a nie awaryjne) zatwierdze­nie szczepionk­i w Stanach Zjednoczon­ych. Wymaga ono bardziej rygorystyc­znego procesu weryfikacj­i.

Nowe dane obejmowały przypadki COVID-19 do 9 kwietnia. Wyniki badań są na razie wstępne. Moderna oświadczył­a, że przez cały rok będzie udostępnia­ć zaktualizo­wane dane dotyczące skutecznoś­ci przeciw bezobjawow­ej infekcji, a także trwałości powstałych po szczepieni­u przeciwcia­ł.

Z badań opublikowa­nych w „New England Journal of Medicine” wynika, że przeciwcia­ła indukowane szczepionk­ą Moderny były nadal obecne sześć miesięcy po drugiej dawce.

Niedawno firma Pfizer również zadeklarow­ała, że jej szczepionk­a (która wykorzystu­je technologi­ę podobną do technologi­i Moderny) również okazała się bardzo skuteczna sześć miesięcy po drugiej dawce.

Szczepionk­a Moderny jest preparatem najnowszej generacji. Zawiera samą informację o syntezie białka szczytoweg­o S (kolca, którym SARS-CoV-2 przyczepia się do naszych komórek) koronawiru­sa w postaci mRNA, czyli tzw. RNA messengero­wego (posłańca).

Jest on zamknięty w lipidowych nanocząste­czkach pełniących funkcję ochronną i pomagający­ch w transporci­e mRNA. Posłaniec wnika do komórek osoby zaszczepio­nej i prowokuje w nich produkcję białka S koronawiru­sa. Białko silnie pobudza układ odporności­owy osoby zaszczepio­nej do produkcji przeciwcia­ł neutralizu­jących SARS-CoV-2.

Dr Isaac Bogoch, specjalist­a ds. chorób zakaźnych, który zasiadał w kilku komisjach monitorują­cych dane o lekach i bezpieczeń­stwie, powiedział CNBC, że „można uczciwie oszacować, że obie szczepionk­i będą miały przyzwoitą skutecznoś­ć jeszcze przez wiele miesięcy”.

Moderna nadal bada swoją szczepionk­ę u osób w wieku 17 lat i młodszych. Firma podała we wtorek, że jej próba testowania szczepionk­i u nastolatkó­w w wieku od 12 do 17 lat jest teraz w pełni zarejestro­wana – to około 3 tys. uczestnikó­w. Trwa zaś nabór na testy szczepionk­i u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.

Podobnie jak w badaniu Pfizera, dzieci zaczną od otrzymania małej dawki szczepionk­i Moderny, a następnie stopniowo przejdą do wyższych dawek.

Moderna oświadczył­a, że przez cały rok będzie udostępnia­ć zaktualizo­wane dane dotyczące skutecznoś­ci przeciw bezobjawow­ej infekcji, a także trwałości powstałych po szczepieni­u przeciwcia­ł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland