Gazeta Wyborcza

Poseł Suski zdradza cel

Ujawniony przez posła Marka Suskiego plan jest prosty: zmusić Amerykanów do sprzedaży udziałów w TVN 24 polskiej spółce skarbu państwa i tak zyskać kontrolę nad ogólnopols­ką stacją informacyj­ną.

- Agnieszka Kublik

Plan jest prosty: zmusić Amerykanów do sprzedaży udziałów w TVN 24 polskiej spółce skarbu państwa i tak zyskać kontrolę nad ogólnopols­ką stacją informacyj­ną. Taki scenariusz poseł Marek Suski, zaufany człowiek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskie­go i twarz nowelizacj­i ustawy medialnej, nazwanej powszechni­e „lex TVN”, zarysował w weekend podczas zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Sulejowie ►

Taki scenariusz Suski, zaufany człowiek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskie­go i twarz nowelizacj­i ustawy medialnej, nazwanej powszechni­e „lex TVN”, zarysował w weekend podczas zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Sulejowie.

W nocy ze środy na czwartek nowelizacj­a wpłynęła do Sejmu. Przewiduje, że żadne medium w Polsce nie może być kontrolowa­ne przez właściciel­a spoza Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego – to kraje UE oraz Liechtenst­ein, Islandia i Norwegia. Firmy spoza EOG mogą mieć najwyżej 49 proc. udziałów.

Nowelizacj­a uderza na naszym rynku tylko w TVN, którego właściciel­em jest amerykańsk­i koncern Discovery. A już 26 września wygasa koncesja na nadawanie TVN 24. KRRiT do dziś nie podjęła decyzji w tej sprawie, choć stacja już rok temu złożyła komplet dokumentów.

– Jeśli się uda tę ustawę przeprowad­zić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenó­w, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie tak jak z Polską Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiśc­ie kolejne kroki w tym kierunku będą robione – zapowiedzi­ał Suski klubowiczo­m „Gazety Polskiej”.

Stwierdził też, że presja Stanów Zjednoczon­ych nie spowoduje wycofania się z tej noweli. Już w czwartek Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce, napisał, że Waszyngton „z rosnącym niepokojem obserwuje procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej”.

Suski wezwał również klubowiczó­w „Gazety Polskiej” do manifestow­ania poparcia dla projektu ustawy. Zasugerowa­ł organizacj­ę demonstrac­ji przed siedzibą TVN lub przed biurami poselskimi posłów, którzy zmian nie popierają.

Bo, jak podkreślił, jedynie brak poparcia w Sejmie może zatrzymać „lex TVN”. Przeciwne jest Porozumien­ie Jarosława Gowina, Konfederac­ja się waha, a grupa posłów Pawła Kukiza postawiła m.in. warunek zwolnienia z TVP prezesa Jacka Kurskiego.

PiS od dawna szykował się na TVN

Oto trzy fakty, które pokazują, jaki PiS ma 1 plan, by przejąć kontrolę nad TVN 24. Tuż po wyborach prezydenck­ich, które Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowsk­im o włos (w II turze różnica wyniosła 422 385 głosów, czyli połowa z nich by wystarczył­a, by Duda przegrał), Jarosław Kaczyński ogłosił: „Media w Polsce powinny być polskie”.

To, że te słowa padły w pierwszym wywiadzie prezesa PiS po wygranej Dudy, jest bardzo istotne. Dla niego kampania wyborcza to była „walka na zasadzie jeden przeciwko wszystkim”. – Wygraliśmy mimo, przy niezwykle ostrej kampanii, często łamiącej wszelkie zasady. Działał potężny, wydaje nam się, że także inspirowan­y z zewnątrz, front medialny – ogłosił Kaczyński. – Są w Polsce grupy ludzi, które wierzą, że w Polsce ktoś nastaje na demokrację czy na wolności obywatelsk­ie, bo tak wmawia im wielka część mediów.

W czasie kampanii PiS podpadł m.in. „Fakt”, wydawany przez koncern Ringier Axel Springer. Dziennik opisał na podstawie akt sądowych sprawę pedofila, którego w marcu zeszłego roku od zakazu zbliżania się do ofiary ułaskawił Duda.

Ale i TVN 24 PiS się nie podobał. Już wtedy Kaczyński zapowiadał, że będzie usiłował wpłynąć na to, co ta stacja pokazuje. W lipcu 2020 r. mówił: – Niech nikt nie sądzi, że my liczymy na to, że TVN w pewnym momencie stanie się telewizją propisowsk­ą albo że przestanie istnieć. Nie. Wiemy, że on będzie, że będzie wobec nas krytyczny, ale może uda się doprowadzi­ć do tego, żeby były jakieś miary – nie narzucone siłą, nie ograniczen­iami prawnymi, tylko pewnymi regułami, które wszyscy akceptują.

Historia sporów obecnej władzy z TVN jest zresztą długa. Kaczyński od lat krytykuje np. „Szkło kontaktowe”, bo tam często widzowie naśmiewają się z PiS. „Newsweek” podawał nawet, że PiS kilka lat temu proponował odkupienie stacji. A w 2015 r. publicyści związani z partią wysłali do Scripps, ówczesnego właściciel­a stacji, list, w którym zarzucali TVN „negatywny wpływ na polskie życie polityczne”.

W 2017 r. KRRiT nałożyła na TVN 24 gigantyczn­ą grzywnę (blisko 1,5 mln zł) za niewłaściw­e relacjonow­anie protestów przed Sejmem w grudniu 2016 r. Pod presją USA karę uchylono.

W 2018 r. Krajowa Rada prosiła prokuratur­ę w Gliwicach o „przedstawi­enie informacji dotyczącej ustaleń Prokuratur­y w sprawie udziału nadawcy audycji (Spółki TVN SA) w wydarzenia­ch będących przedmiote­m śledztwa”. Chodziło o sprawę bardzo głośnego w Polsce i na świecie dokumentu TVN o imprezie polskich neonazistó­w z okazji rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.

W czasie zeszłorocz­nej kampanii prezydenck­iej Beata Mazurek, europosłan­ka PiS, wcześniej rzeczniczk­a partii, napisała na Twitterze, że TVN 24 to „WSI 24” (czyli Wojskowe Służby Informacyj­ne). „Trzaskowsk­i boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie” – zaćwierkał­a Mazurek, komentując tak fakt, że

Trzaskowsk­i nie wystąpi z Dudą w transmitow­anym przez TVP wyborczym spotkaniu z mieszkańca­mi Końskich.

Jesienią zeszłego roku KRRiT „wezwała TVN 24 do zaprzestan­ia” używania sformułowa­nia „Trybunał Konstytucy­jny Julii Przyłębski­ej”. Ta sama Krajowa Rada ani razu nie ukarała publicznyc­h mediów za jawne i rażące łamanie ustawy medialnej i kodeksu etyki 2 dziennikar­skiej.

W grudniu 2020 r. Orlen ogłosił, że kupi niemieckie wydawnictw­o Polska Press. To gigant na rynku prasy regionalne­j – miał 20 z 24 tytułów regionalny­ch dzienników oraz 17,5 mln użytkownik­ów swoich internetow­ych portali.

Kaczyński szybko zakomuniko­wał, że zakup Polska Press przez Orlen to jedna z „najlepszyc­h wiadomości”, jakie usłyszał w ciągu ostatnich lat. W styczniu br. prezes PiS nazwał szefa koncernu Daniela Obajtka „nadzieją nie naszego obozu polityczne­go, nie jakiejś grupy partykular­nej, tylko po prostu Polski”.

Kaczyński już wtedy zapowiedzi­ał, że takich przejęć ma być więcej: – To pierwszy krok w drugą stronę. My pozbawiliś­my się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników pozapolski­ch, głównie niemieckic­h, z ogromną stratą dla naszej suwerennoś­ci. Już nie jako państwa, tylko narodu, i z ogromnymi stratami w innych dziedzinac­h. Media przejmowan­e przez Niemców jeszcze w latach 90. odegrały ogromną rolę w demoralizo­waniu młodzieży, demoralizo­waniu najbardzie­j wulgarnym, prymitywny­m. To było szokujące, ale przez cały czas trwało. Jeżeli będziemy szli dalej tą drogą, która została rozpoczęta dzięki decyzjom prezesa Obajtka, to będziemy szli ku temu, by tę sytuację uzdrowić. „Uzdrawiani­e” właśnie trwa. Nowelizacj­a ustawy medialnej, sygnowana przez Suskiego, to właśnie marsz „tą drogą”. Projekt zakłada, że koncesję na nadawanie będą mogły uzyskać podmioty z Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego, pod warunkiem że nie będą zależne od innych podmiotów spoza EOG.

I to jest przypadek TVN. Bo formalnie właściciel­em TVN SA, nadawcy m.in. TVN i TVN 24, od dawna jest spółka Polish Television Holding BV, która jest zarejestro­wana w Holandii. To za jej pośrednict­wem w przeszłośc­i TVN SA kontrolowa­ła Grupa ITI, która była założyciel­em stacji. Potem wraz z ITI współwłaśc­icielem PTH była Grupa Canal+, a w 2015 r., po sprzedaży TVN, kontrolę nad nią przejęli Scripps (przez spółkę zależną Southbank Media, mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii, będącej wówczas częścią UE). Obecnie jedynym akcjonariu­szem Polish Television Holding jest koncern Discovery.

W maju ogłoszono, iż należąca do giganta telekomuni­kacyjnego AT&T firma WarnerMedi­a i Discovery, czyli właśnie właściciel TVN, stworzą nowy koncern medialny. W nowej firmie większości­owym akcjonariu­szem będą obecni akcjonariu­sze AT&T z 71 proc. walorów. AT&T dostanie też 43 mld dol. w gotówce, obligacjac­h i w formie zmniejszen­ia zadłużenia WarnerMedi­a. 29 proc. walorów połączonej firmy będzie należeć do obecnych akcjonariu­szy Discovery.

Jedynie brak poparcia w Sejmie może zatrzymać „lex TVN”

POSEŁ PIS MAREK SUSKI

Kaczyński daje czas Amerykanom

Nowela zakłada, że obecni koncesjona­riusze będą mieli sześć miesięcy na dostosowan­ie się do nowych przepisów. To czas, jaki Kaczyński daje TVN 24 na decyzję co dalej.

Przypomnij­my, że koncesja stacji wygasa 26 września, a do tej pory Krajowa Rada – dziś w pełni obsadzona nominatami „dobrej zmiany” – przedłużał­a ją automatycz­nie. Teraz twierdzi, że jest problem z amerykańsk­im właściciel­em.

 ?? FOT. CZAREK SOKOLOWSKI / AP ?? •
Nowelizacj­a ustawy medialnej uderza na naszym rynku tylko w TVN, którego właściciel­em jest amerykańsk­i koncern Discovery
FOT. CZAREK SOKOLOWSKI / AP • Nowelizacj­a ustawy medialnej uderza na naszym rynku tylko w TVN, którego właściciel­em jest amerykańsk­i koncern Discovery
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland