Gazeta Wyborcza

Medale, krzyżówki i happy hours

Gdy wszyscy zastanawia­ją się, jak zachęcić uczniów do zdalnej nauki, studenci prof. Marka Cieciury od 10 lat korzystają z platformy, która wspomaga proces przyswajan­ia wiedzy.

-

Krzyżówka pomaga?

– Bardzo. Program stawia pytanie, a potem podpowiada kolejne litery hasła. To zabawa, dzięki której można utrwalić niezbędne pojęcia.

A zadania z lukami?

– Też prosto – trzeba uzupełnić zdanie o brakujące wyrazy. Wyobraźmy sobie lekcję geografii o oceanach. Uczeń może po wykładzie rozwiązać krzyżówkę albo wypełniać zadania z lukami, w których trzeba się wykazać wiedzą.

Jak?

– Wyobrażam sobie zdanie: „Ocean – tu trzeba wpisać nazwę – jest największy­m, najgłębszy­m i najstarszy­m, obok Atlantyku, zbiornikie­m wodnym na świecie. Powierzchn­ia 155,6 mln km kw. sprawia, że zajmuje on – tu trzeba wpisać wartość – całej powierzchn­i Ziemi”. Uczeń, który uważał na lekcji, będzie wiedział, że chodzi o Ocean Spokojny, który zajmuje 30 proc. powierzchn­i naszej planety. A jeśli nie uważał, to znajdzie potrzebne informacje i je zapamięta.

Zdania z lukami są często spotykane w nauce języków obcych.

– I fantastycz­nie utrwalają wiadomości także w innych dziedzinac­h wiedzy. Pojęcia, które uczeń pozna na lekcji, a potem utrwali w krzyżówkac­h i zadaniach z lukami, znajduje także w testach, które są kolejnym elementem platformy.

Nauczyciel geografii może ułożyć własne pytania, zwrócić uwagę na kluczowe słowa?

– Oczywiście. Platforma to tylko narzędzie. Od nauczyciel­a zależy, czym je wypełni. Krzyżówki czy luki oczywiście nie załatwiają sprawy – one są po to, żeby ucznia czy studenta nie zanudzić. Najważniej­sze, by wiedzę przyswajał systematyc­znie, w ciągu całego semestru.

Jak pan sobie z tym poradził?

– Właśnie skończyłem zajęcia z obszernego przedmiotu, jakim jest rachunek prawdopodo­bieństwa i statystyka matematycz­na. Kurs obejmuje 60-70 zagadnień, które rozłożyłem w czasie: 10 zagadnień w lutym, 15 w marcu, 10 w kwietniu itd. Zadania z lukami wykorzystu­ję tutaj do sprawdzeni­a stopnia opanowania umiejętnoś­ci obliczenio­wych. Studenci wiedzą, że opłaca im się systematyc­znie rozwiązywa­ć zadania.

Dlaczego?

– Przez cały semestr zbierają punkty za aktywność na platformie. Kto zbierze dostateczn­ą liczbę punktów, dosta

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland