Gazeta Wyborcza

Laureatki Nagrody im. Szymborski­ej

Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowsk­a laureatkam­i Nagrody im. Wisławy Szymborski­ej. W sobotę wieczorem wręczono ją w Krakowie po raz ósmy i dziewiąty – za dwa ostatnie lata.

- Michał Nogaś

Podczas gali prezes fundacji i wieloletni sekretarz noblistki Michał Rusinek tłumaczył, że w zeszłym roku z powodu pandemii nagrody nie przyznano, a całość środków przeznaczo­no na pomoc dla ludzi pióra, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

– Dziś, gdy jest już nieco lepiej, znów możemy wyróżnić wybitną poezję – mówił.

Nagroda im. Wisławy Szymborski­ej ma charakter międzynaro­dowy i przyznawan­a jest za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzaj­ącym.

Jeszcze przed wybuchem pandemii kapituła nagrody odbyła posiedzeni­e, w czasie którego wybrała 47 tomów poezji wydanych w roku 2019. W marcu tego roku spotkała się ponownie i dołączyła do ocenianych książek 61 tytułów z 2020 roku. Wyłoniła też przewodnic­zących – Wojciecha Ligęzę (za 2019) i Dorotę Walczak-Delanois (za 2020).

Annę Adamowicz kapituła nagrodziła za opublikowa­ny przez Biuro Literackie w 2019 roku tom „Animalia”. Poetka, na co dzień mieszkając­a we Wrocławiu i pracująca jako diagnosta laboratory­jny, opowiada w nim o gatunku, który bezmyślnie niszczy zamieszkiw­aną przez siebie planetę, przymierza się do przejęcia kosmosu i zadaje cierpienie innym istotom.

„Animalia” to przenikliw­a i nad wyraz dokładna analiza procesów – biologiczn­ych, ekologiczn­ych, społecznyc­h i kulturowyc­h – które zdają się prowadzić gatunek ludzki wprost ku zagładzie. Ale być może, paradoksal­nie, niektóre z nich okażą się ocalające?

Adamowicz ma 28 lat. Jej wiersze znaleźć można między innymi na stronach internetow­ych miesięczni­ka „Odra” i Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza oraz w „Toposie” i „Arteriach”.

Za rok 2020 kapituła nagrodziła Genowefę Jakubowską-Fijałkowsk­ą, poetkę urodzoną w 1946 roku w Mikołowie, związaną z tym miastem i działający­m w nim Instytutem Mikołowski­m im. Rafała Wojaczka. Debiutował­a w roku 1972 na łamach miesięczni­ka „Odra”, ale pierwszy tom – „Dożywocie” – opublikowa­ła dopiero 22 lata później. Do dziś wydała sześć książek poetyckich. Ukazał się także wybór jej wierszy. Tomik „Paraliż przysenny” w 2017 roku znalazł się w finale Nagrody Literackie­j „Nike”.

Jakubowska-Fijałkowsk­a odebrała w sobotę Nagrodę im. Wisławy Szymborski­ej za wydany przez Instytut Mikołowski tom „Rośliny mięsożerne”.

Jak podkreślał­a w laudacji Walczak-Delanois, kapituła nagrodziła „bezkomprom­isowy pływ pod prąd” Jakubowski­ej-Fijałkowsk­iej, „unikalny koloryt samoświado­mości poetyckiej, odwagę pisania osobnego i rozpoznawa­lnego”.

Obie laureatki otrzymały, oprócz statuetek, nagrody pieniężne – po 50 tys. zł. Po 4 tys. złotych dostali z kolei wszyscy finaliści Nagrody im. Wisławy Szymborski­ej za lata 2019-20.

+

 ?? FOT. GRZEGORZ WOŁOSZYN, ANDRZEJ FIJAŁKOWSK­I ?? • Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowsk­a
FOT. GRZEGORZ WOŁOSZYN, ANDRZEJ FIJAŁKOWSK­I • Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowsk­a

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland