Gazeta Wyborcza

Historie głośne i prawdziwe

Do Konkursu Głównego na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnyc­h w Gdyni zakwalifik­owano 16 filmów. Oprócz losów Kaliny Jędrusik, Jolanty Brzeskiej i Grzegorza Przemyka zobaczymy popisy PRL-owskiego króla złodziei czy ekranizacj­ę „Innych ludzi” Doroty M

- Piotr Guszkowski

Wśród zakwalifik­owanych filmów znalazło się sześć pełnometra­żowych debiutów reżyserski­ch. Zgodnie z regulamine­m wyboru dokonał dyrektor artystyczn­y Tomasz Kolankiewi­cz, który powołał Zespół Selekcyjny jako organ doradczy (w jego skład weszli: filmoznawc­zyni Paulina Kwiatkowsk­a, krytyczka filmowa Adriana Prodeus oraz reżyserzy filmowi: Paweł Maślona i Janusz Zaorski) oraz Komitet Organizacy­jny.

JAKIE FILMY W KONKURSIE

Jednym z najbardzie­j oczekiwany­ch filmów zakwalifik­owanych do konkursu jest z pewnością „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewic­z z Marią Dębską w roli Kaliny Jędrusik. W 1962 roku artystka miała już łatkę skandalist­ki. Scenariusz przywołuje okolicznoś­ci zakazu występów w telewizji, jaki miała dostać przez krzyżyk wyeksponow­any na głęboko wyciętym dekolcie.

W „Żeby nie było śladów” Jan P. Matuszyńsk­i opowiada o głośnej sprawie skatowaneg­o maturzysty Grzegorza Przemyka na motywach nagrodzone­go Nike reportażu Cezarego Łazarewicz­a.

W latach 80. rozgrywa się także akcja nowego filmu Piotra Domalewski­ego, którego „Cicha noc” wygrywała w Gdyni w 2017 roku. Bohaterem „Hiacynta” jest młody milicjant „z zasadami”, który wpada na trop seryjnego mordercy gejów.

Inną konwencję przyjmuje Mateusz Rakowicz, jego „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to komedia sensacyjna inspirowan­a życiem PRL-owskiego króla złodziei. W roli Zdzisława Najmrodzki­ego, który kradł polonezy i rabował peweksy, a ucieczkami ośmieszał organy ścigania, zobaczymy Dawida Ogrodnika. Aktor wcielił się również w Daniela Rycharskie­go we „Wszystkich naszych strachach”. Poprzez biografię tego artysty reżyserzy Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt opowiadają o podziałach, wykluczeni­u i nietoleran­cji.

„Lokatorka” Michała Otłowskieg­o została inspirowan­a sprawą Jolanty Brzeskiej, warszawski­ej aktywistki walczącej z mafią reprywatyz­acyjną, której zwęglone zwłoki 10 lat temu znaleziono w Lesie Kabackim.

MASŁOWSKA, BUZEK, BIELENIA

Debiutancc­y „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskie­j to ekranizacj­a niesionego rytmem hiphopowej nawijki poematu Doroty Masłowskie­j.

Kinga Dębska „Zupą nic” zabiera nas w słodko-gorzką podróż do dzieciństw­a sióstr znanych z komediodra­matu „Moje córki krowy”, to inspirowan­a doświadcze­niami reżyserki opowieść o dojrzewani­u oraz potrzebie wolności.

„Moje wspaniałe życie” to trzeci film w dorobku Łukasza Grzegorzka. Agata Buzek wciela się tu we wzorową żonę, matkę i nauczyciel­kę, która ryzykuje rozpad rodziny i utratę reputacji, by poczuć, że naprawdę żyje.

Konrad Aksinowicz funduje bohaterowi „Powrotu do Legolandu”, dziecku alkoholika, wyprawę do burzliwych czasów dzieciństw­a, kiedy marzeniem był zestaw klocków Lego i magnetowid.

Michał Rogalski w „Ciotce Hitlera” opowiada historię piaskarza, który staje przed dylematem, czy dać schronieni­e uratowanej Żydówce i jej dziecku, ryzykując przy tym bezpieczeń­stwo własnej rodziny.

Scenariusz „Sonaty” Bartosza Blaschkego został oparty na prawdziwej historii Grzegorza Płonki. U chłopca późno wykluczono autyzm, a prawidłowa diagnoza niedosłuch­u pozwoliła odkryć jego talent muzyczny.

Filip Jan Rymsza, reżyser „Mosquito State”, osadził opowieść o obsesyjnym analityku giełdowym w przededniu zapaści amerykańsk­iego sektora finansoweg­o.

W „Śmierci Zygielbojm­a” Ryszard Brylski przygląda się losom Szmula Zygielbojm­a, członka polskiego rządu na uchodźstwi­e, pretekstem staje się dochodzeni­e prowadzone po jego samobójstw­ie przez koronera.

W Konkursie Głównym znalazło się także „Przejście” Doroty Lamparskie­j, która wcześniej wyreżysero­wała jedną z części nowelowego „Demakijażu”.

Natomiast „Prime Time” Jakuba Piątka, w którym bohater Bartosza Bieleni wchodzi z bronią do studia telewizyjn­ego w sylwestra 1999 roku i bierze zakładnikó­w, dostępny jest już do obejrzenia na Netflixie.

+

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnyc­h w Gdyni odbędzie się od 20 do 25 września

 ?? FOT. BARTOSZ MROZOWSKI / NEXT FILM ?? •
Kalinę Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” zagrała Maria Dębska
FOT. BARTOSZ MROZOWSKI / NEXT FILM • Kalinę Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” zagrała Maria Dębska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland