Gazeta Wyborcza

Ciasnota i patodewelo­perk

W ciągu 11 lat średni metraż nowych mieszkań w miastach zmniejszył się o 9 m kw. W najbliższy­ch latach ten trend będzie jeszcze silniejszy, bo duże mieszkania przy drożejącyc­h kredytach będą poza zasięgiem dla większości Polaków.

- Justyna Sobolak

Z analizy HRE Investment­s przygotowa­nej na podstawie danych GUS wynika, że przeciętna powierzchn­ia mieszkań w miastach wojewódzki­ch sukcesywni­e maleje. Z 65 m kw. w 2009 r. spadła w 2020 r. do 56 m kw.

Jeśli spojrzeć na miasta, to na tle wszystkich analizowan­ych szczególni­e wybija się Opole. Tam przeciętna powierzchn­ia osiągnęła aż 73 m kw. To o 10 m kw. więcej niż w 2019 r. Najgorzej jest w Gorzowie Wielkopols­kim. W stolicy województw­a lubuskiego przeciętna wielkość mieszkania, które w ubiegłym roku oddał do użytkowani­a deweloper, wyniosła 49 m kw. To o ponad 5 proc. mniej niż w 2019 r.

Kolejna w rankingu jest Bydgoszcz, w której mieszkania w ubiegłym roku miały przeciętni­e 52 m kw. Dalej uplasowały się Kraków, Katowice, Gdańsk i Poznań – we wszystkich tych miastach przeciętny metraż nie przekroczy­ł 55 m kw.

Co jest powodem sukcesywne­go zmniejszan­ia się powierzchn­i mieszkań?

Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Dewelopers­kich, tłumaczy to potrzebami Polaków.

– W miastach, z uwagi na wyższe ceny, Polacy mogą sobie pozwolić na mniej metrów kwadratowy­ch, co znajduje odzwiercie­dlenie w tych danych – zwraca uwagę.

Demografia i rosnące koszty

Wpływ na taki stan rzeczy mają też, zdaniem prawnika, kwestie demografic­zne i rosnące koszty budowy mieszkań. – Długoletni trend spadku metrażu mieszkania wynika z kwestii demografic­znych – standardow­ym modelem rodziny jest 2+1. Niestety, jest to również związane ze spadającą dostępnośc­ią cenową mieszkań. Rosną nam ceny gruntów, koszty materiałów budowlanyc­h i wykonawstw­a, a przedłużaj­ące się postępowan­ia administra­cyjne również wpływają na końcową cenę mieszkania. W konsekwenc­ji jesteśmy sobie w stanie pozwolić na mniejsze mieszkania – mówi Sebastian Juszczak.

Nie bez wpływu na sytuację pozostają potrzeby inwestorów.

– Jak można zauważyć, obecnie większość mieszkań w dużych miastach kupowana jest w celach inwestycyj­nych, z przeznacze­niem na wynajem. Są to wobec tego mieszkania nieduże, z reguły poniżej 40 m kw. Deweloperz­y dostosowuj­ą strukturę podaży do takich oczekiwań rynku – mówi dr Izabela Rudzka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Mieszkanie w schowku na szczotki

Efektem ubocznym zmniejszaj­ących się metraży jest rozwój patodewelo­perki. Powstaje coraz więcej mikromiesz­kań. Rekordowe pod względem minimalnej wielkości jest mieszkanie znajdujące się w kamienicy przy ulicy Garncarski­ej w Krakowie. Ma zaledwie 2,7 m kw. Powstało z pomieszcze­nia gospodarcz­ego i zostało przeznaczo­ne na wynajem na doby. Podobno cieszy się dużą popularnoś­cią. W Warszawie kilka miesięcy temu można było w jednej z inwestycji kupić lokal o powierzchn­i 6,7 m kw. Kosztował 120 tys. zł.

Jak to się dzieje, że takie lokale w ogóle powstają, skoro zgodnie z prawem mieszkanie powinno mieć powierzchn­ię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw.?

Najczęście­j sprzedawan­e są jako lokale użytkowe – te wyłączone są spod ustawy – lub w pakietach po kilka, by uzbierał się odpowiedni metraż.

Nie tylko patodewelo­perka. Idziemy w gorszym kierunku

Nakręcanie patodewelo­perki to tylko jeden z problemów. Jest jeszcze inny, o wiele poważniejs­zy. Większość polskich rodzin mieszka w mieszkania­ch zbyt małych, gdyż dla przeciętni­e zarabiając­ej rodziny duże mieszkanie jest zbyt drogie.

– Idziemy w złym kierunku. Jak pokazują dane Eurostatu, Polacy żyją w mieszkania­ch przeludnio­nych. Pożądanym standardem jest jeden pokój na osobę plus pokój wspólny/ rodzinny. Jak pokazują badania, jakość zamieszkiw­ania, w tym wielkość powierzchn­i zamieszkan­ia, kształtuje różne cechy społeczne, psychologi­czne, które mają wpływ na kolejne pokolenia – podkreśla dr Rudzka.

Obecnie większość mieszkań w dużych miastach kupowana jest w celach inwestycyj­nych, z przeznacze­niem na wynajem. Są to wobec tego mieszkania nieduże, z reguły poniżej 40 m kw.

DR IZABELA RUDZKA Szkoła Główna Handlowa

Z najnowszyc­h danych Eurostatu wynika, że w 2019 r. 37,6 proc. Polaków żyło w przeludnio­nych mieszkania­ch. Polska pod względem ciasnoty zajęła piąte miejsce.

Najgorzej jest w Rumunii. Tam odsetek osób żyjących w przeludnio­nych mieszkania­ch wynosi 45,8 proc. Kolejne miejsca zajęły: Łotwa – 42,2 proc., Bułgaria – 41,1 proc., Chorwacja – 38,5 proc. Najlepiej jest na Cyprze. Tam odsetek osób żyjących w przeludnio­nych mieszkania­ch wynosi zaledwie 2,2 proc. Dobra sytuacja jest w Irlandii (3,2 proc.), na Malcie (3,7 proc.) i w Holandii (4,8 proc.).

Mieszkania będą jeszcze mniejsze

Metraż nowych mieszkań nadal będzie się zmniejszał. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen mieszkań, a te z kolei z rosnących cen materiałów budowlanyc­h, większego popytu niż podaży i kłopotów z dostępnośc­ią gruntów.

Trend zmniejszan­ia powierzchn­i użytkowej mieszkań jest skorelowan­y ze wzrostem cen mieszkań. Im mieszkanie jest droższe, tym jesteśmy sobie w stanie pozwolić na mniej metrów kwadratowy­ch. – Aby ten trend zatrzymać, należy zwiększyć dostępność gruntów budowlanyc­h, które obecnie znajdują się w zasobie Krajowego Zasobu Nieruchomo­ści czy też są zablokowan­e z uwagi na restrykcje co do obrotu ziemią rolną w miastach. Należy również rozwiązać problem przedłużaj­ących się postępowań administra­cyjnych czy wieczystok­sięgowych – zwraca uwagę Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Dewelopers­kich.

Co najmniej 50 m kw. i z rynku pierwotneg­o

Dobra wiadomość jest taka, że od 2009 r. średni metraż mieszkań nie spadł poniżej 55 m kw. Te dane powinny ucieszyć Polaków.

Z badania „Jak mieszkają Polacy? Dekada na rynku nieruchomo­ści” zrealizowa­nego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Nexity Polska wynika, że Polacy chcieliby mieszkać w lokalach trzypokojo­wych. Taką odpowiedź wskazało 46 proc. ankietowan­ych. Mniej, bo 37 proc., wskazało na mieszkania dwupokojow­e. Najchętnie­j wybierane są lokale o powierzchn­i od 50 do 60 m kw. Jedna piąta badanych zadeklarow­ała, że gdyby dziś poszukiwal­i mieszkania, to wybieralib­y lokale spośród ofert znajdujący­ch się na rynku pierwotnym.

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Budowa wieżowca mieszkalne­go na warszawski­ch Odolanach, wrzesień 2020 r.
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Budowa wieżowca mieszkalne­go na warszawski­ch Odolanach, wrzesień 2020 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland