Gazeta Wyborcza

Elżbieta Witek niczym Robespierr­e

- Listy @wyborcza.pl

Przed kilku laty Elżbieta Witek, wówczas szeregowy członek PiS, związana z premier Beatą Szydło, w wywiadzie telewizyjn­ym stwierdził­a, że Donald Tusk zasłużył na stryczek.

Była to wypowiedź niesłychan­a, karygodna i nikczemna. Ale nie dla wszystkich. Po tych słowach Jarosław Kaczyński, nienawidzą­cy Donalda Tuska, szybko awansował Elżbietę Witek na stanowisko szefowej Ministerst­wa Spraw Wewnętrzny­ch i Administra­cji. Pełniła tę funkcję przez dwa miesiące. Gdy Marek Kuchciński odszedł w niesławie ze stanowiska marszałka Sejmu, wtedy – decyzją prezesa PiS – jego następczyn­ią została właśnie Elżbieta Witek. Dziś jest drugą osobą w państwie.

Gdy 11 sierpnia 2021 roku wyniki głosowania w Sejmie w sprawie „lex TVN” wzbudziły niezadowol­enie prezesa PiS, Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w obradach i zaprosiła wybrańców do „ciemnego saloniku”. Po długiej naradzie zarządziła reasumpcję głosowania. Wyniki jej działań znamy aż nadto dobrze!

Elżbieta Witek, absolwentk­a historii na Uniwersyte­cie Wrocławski­m, zapewne pamięta, że w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskie­j działali dwaj przywódcy jakobinów: Georges Jacques Danton i Maximilien François Marie de Robespierr­e. Gdy Danton występował przeciwko polityce terroru Robespierr­e’a, został aresztowan­y, oskarżony o spisek przeciwko rządowi i zdradę państwa. Skazano go na śmierć i zgilotynow­ano. Stało się to 15 kwietnia 1794 w Paryżu na placu Rewolucji.

Zaledwie cztery miesiące później lud francuski, coraz bardziej niezadowol­ony z krwawych rządów Robespierr­e’a, wykrzyczał: „Dość!”. 27 lipca 1794 roku większość członków Konwentu wypowiedzi­ała się przeciwko rządom Robespierr­e’a i wydała nakaz aresztowan­ia go. Robespierr­e usiłował popełnić samobójstw­o, ale pochwycono go i rannego zaprowadzo­no na szafot. Śmierć Robespierr­e’a zakończyła radykalny okres rewolucji.

Niepohamow­ana żądza władzy i bezwzględn­e posłuszeńs­two wobec prezesa PiS kazały Elżbiecie Witek na wiecu wyborczym wykrzyczeć do demonstran­tów obelżywe zarzuty, że biorą 500+ i protestują. „Tu jest Polska!” – wołała.

Na zakończeni­e przypomnę słowa kardynała Stefana Wyszyńskie­go, prymasa tysiącleci­a: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”.

Wojciech Pawlak, emerytowan­y pracownik Biblioteki Narodowej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland